
„Širvintų krašto“ pašnekovė – Širvintų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ieva Kananovič. Ji jau daug metų vadovauja skyriui, savo laiką ir energiją skiria darbui su paramos ir pagalbos organizacijomis, kurdama naujas iniciatyvas ir projektus, kurie padeda žmonėms atsistoti ant kojų ir siekti geresnės ateities.
-Kokią socialinę paramą ir paslaugas siūlo Jūsų skyrius?
-Socialinės paramos skyrius pirmiausia informuoja ir konsultuoja Širvintų rajono savivaldybės gyventojus apie jiems priklausančią socialinę paramą ir galimybes gauti socialines paslaugas esant reikalui.
-Kas gali pretenduoti į Jūsų siūlomą pagalbą?
-Asmenys, kuriems tos socialinės pagalbos reikia. Kreiptis gali patys asmenys arba jiems artimi žmonės – giminaičiai, kaimynai, bendruomenės nariai. Dažniausiai artimieji arba mūsų darbuotojai mato socialinių paslaugų poreikį, tačiau asmenys nesutinka dėl įvairių priežasčių. Tokiu atveju mūsų pareiga yra supažindinti žmogų su galimybėmis gauti vieną ar kitą socialinę paslaugą, nuolat apie tai priminti, paaiškinti žmogui, kaip ta paslauga teikiama, kaip ji apmokama, motyvuoti asmenį priimti socialinę pagalbą.
-Kokie žingsniai yra reikalingi norint gauti paramą?
-Socialinės paramos skyriaus darbuotojai konsultuoja gyventojus, priima prašymus socialinėms išmokoms gauti, vertina, ar asmenys atitinka konkrečiuose teisės aktuose nustatytus kriterijus, skiria išmokas. Mano supratimu, gyventojui yra svarbu žinoti, kur jis gali arba kur jam reikia kreiptis. Prašymą gauti socialinę išmoką galima pateikti socialinės paramos informacinėje sistemoje www.spis.lt arba kreipiantis į Socialinės paramos skyriaus socialinio darbo organizatorių kiekvienoje seniūnijoje.
–Kokie yra Jūsų skyriaus biudžeto šaltiniai ir kaip jie paskirstomi?
-Socialinių išmokų finansavimo šaltiniai yra du: valstybės ir Savivaldybės biudžetai. Pavyzdžiui, socialinė pašalpa, būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijos yra skiriamos ir mokamos iš Savivaldybės biudžeto, o išmokos vaikams, individualios priežiūros išlaidų tikslinės kompensacijos yra mokamos iš valstybės biudžeto. Socialinės paslaugos taip pat finansuojamos šių dviejų šaltinių. Pavyzdžiui, socialinė globa asmenims su sunkia negalia yra finansuojama iš valstybės biudžeto, o visų kitų asmenų socialinė globa, pagalba namuose, transporto paslaugos teisės aktų nustatyta tvarka finansuojamos jau iš Savivaldybės biudžeto. Yra tokių socialinių paslaugų, kaip vaikų dienos socialinė priežiūra, socialinė reabilitacija asmenims su negalia bendruomenėje, kurios finansuojamos iš abiejų anksčiau minėtų finansavimo šaltinių.
-Kokie yra didžiausi Jūsų skyriaus iššūkiai? Su kokiomis problemomis susiduria Jūsų darbuotojai savo darbe? Ar galite pasidalinti keletu sėkmės istorijų apie žmones, kurie gavo Jūsų paramą?
-Dirbti su žmogumi jau yra iššūkis. Tačiau dirbti su žmogumi, kuris yra atsidūręs bėdoje, arba su žmogumi, kuris nepripažįsta savo problemų arba nenori keisti gyvenimo būdo, yra tikrai didžiulis iššūkis, reikalaujantis kritinio mąstymo, daug kantrybės ir nuoseklumo, empatijos ir atsakomybės. Sėkmės istorijų tikrai yra, tačiau jau ką išmokome savo darbe, tai džiaugtis kiekvieno atskiro žmogaus mažais ar dideliais pasiekimais. Vienas galbūt įsidarbino, kitas didelių pastangų dėka įveikė priklausomybę, o trečias, žiūrėk, pas specialistą atėjo nusiprausęs ir švariais drabužiais. Ir tai yra didžiulis pasiekimas, nes tik mes ir tas žmogus žinome, kiek iki to ėjome.
-Kaip Jūsų skyrius bendradarbiauja su kitomis organizacijomis arba savivaldybės skyriais?
-Sakyčiau, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas vyksta betarpiškai ir pasidalinant atsakomybėmis. Mūsų rajonas yra nedidelis, mes vieni kitus pažįstame ir žinome, kuri organizacija yra už ką atsakinga. Yra problema – susiskambiname, susitinkame, ieškome jos sprendimo būdų.
Kalbėjosi Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Nuotraukos iš Ievos Kananovič asmeninio archyvo
Tai publikacijos anonsas. Visą šį ir kitus straipsnius skaitykite laikraštyje.