Patogu, higieniška ir aplinka tausojama

kuriame_ateiti

Kernavėje kol kas projekto vykdymas sustojo, nes atliekami archeologiniai tyrimai. Nuotekų valykla pastatyta.

Kernavėje kol kas projekto vykdymas sustojo, nes atliekami archeologiniai tyrimai. Nuotekų valykla pastatyta.

Projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Širvintų rajone (Kernavėje, Širvintų m., Širvintų k.)“ vykdomas pagal 2007-2013 m. Sanglaudos veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra“. Šio projekto įgyvendinimui buvo pritarta 2010-ųjų metų kovą. Projekto vykdytojas – uždaroji akcinė bendrovė „Širvintų vandenys“. Rangos sutartis buvo pasirašyta 2011 metų balandžio mėnesį.

Projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Širvintų rajone (Kernavėje, Širvintų m., Širvintų k.)“ bendra vertė – 16 609 447,84 Lt. Projektui skirtas finansavimas – 15 777 426,37 Lt, iš jo – Iš jo ES 2007 – 2013 m. struktūrinių fondų dalis: 14 116 644,65 Lt. Valstybės biudžeto lėšos – 1 660 781,72 Lt, bendrovės lėšos – 832 021,47 Lt. Išmokėta 11 321 713,38 Lt (iš jų ES dalis – 10 129 954,08 Lt. Valstybės biudžeto lėšos – 1 191 759,30 Lt, bendrovės lėšos – 592 265,90 Lt.

Pagrindinis projekto tikslas – užtikrinti Širvintų rajono gyventojams kokybišką geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą, išplėtojant vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūrą pagal nustatytus paslaugų kokybės, aplinkosaugos ir sveikatos apsaugos reikalavimus. Projektas itin svarbus sprendžiant regiono socialines ir aplinkosaugos problemas.

Iki projekto vykdymo pradžios Širvintų rajone viešojo vandens tiekimo paslaugomis naudojosi apie 10 148 (apie 54 proc.) gyventojų, o nuotekų tvarkymo paslaugomis – tik apie 5754 (apie 31 proc.) gyventojų.

Kai kuriose Kernavės gatvėse buvo įrengti priešgaisriniai hidrantai.

Kai kuriose Kernavės gatvėse buvo įrengti priešgaisriniai hidrantai.

Kernavėje ir Širvintų kaime padėtis buvo itin prasta. Tiesa, vandentiekio paslaugomis dalis žmonių naudojosi – Kernavėje prie vandentiekio prisijungę apie 67 proc., Širvintų kaime – apie 86 proc. gyventojų, tačiau nuotekų tvarkymo infrastruktūros šiose vietovėse apskritai nebuvo. Minėtomis paslaugomis neturėjo galimybės naudotis ir šiaurinėje dalyje įsikūrę Širvintų miesto gyventojai.

Siekiant spręsti esamas problemas ir gerinti padėtį ir imtasi vykdyti šį 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą – plėsti ir naujai įrengti vandentiekio ir nuotekų tinklus Kernavėje, Širvintų k. ir Širvintų m. (bendrai planuota nutiesti apie 19,6 km vandentiekio ir apie 22,2 km nuotekų tinklų), Kernavėje pastatyti nuotekų valymo įrenginius. Įgyvendinus šį projektą prie viešojo vandens tiekimo sistemos bus prijungta daugiau nei 400 gyventojų, o prie nuotekų tvarkymo sistemos – apie 900 gyventojų. Pabaigus projektą tikimasi, kad vandens tiekimo paslaugomis naudosis apie 11 852 gyv. (64 proc.), o nuotekomis – 8359 (45 proc.) gyventojų.

– Vandentiekio ir nuotekų tinklų tiesimo darbai Širvintų kaime baigti 2012 m. spalio mėnesį, – pasakoja UAB „Širvintų vandenys“ direktorius Kęstutis Vaškevičius. – Tiesa, pridedama 12 mėnesių defektų šalinimui ir 28 dienos pažymos išrašui gauti. Projekto Širvintų kaime vertė 6 281 510,51 Lt, iš jų ES dalis – 5 339 445,74 Lt, valstybės biudžeto – 628 170,09 Lt, o bendrovės lėšos 313 894,68 Lt. Projekto Širvintų mieste vertė 2 921 090,16 Lt, iš jų ES dalis – 2 482 795,76 Lt, valstybės biudžeto – 292 093,62 Lt, bendrovės lėšos – 146 200,78 Lt.

Pasak bendrovės „Širvintų vandenys“ direktoriaus, minėti skaičiai geriausiai parodo, kad tokio projekto, kuriam reikia net kelių dešimčių milijonų litų, savo jėgomis nei Savivaldybė, nei juo labiau bendrovė tikrai nebūtų pajėgusios įgyvendinti.

UAB „Širvintų vandenys“ direktorius Kęstutis Vaškevičius sako, kad didžiausia problema rajone - nuotekų tvarkymas.

UAB „Širvintų vandenys“ direktorius Kęstutis Vaškevičius sako, kad didžiausia problema rajone - nuotekų tvarkymas.

– Bene didžiausia problema mūsų rajone – nuotekų tvarkymas, – kalbėjo K. Vaškevičius. – Vandentiekiu dauguma Širvintų kaimo ir miesto individualių namų gyventojų naudojosi dar nuo senesnių laikų, o štai nuotekas tvarkė kas kaip.

Jokia čia paslaptis: kaip ir daug kur Lietuvoje – vieni kaupia tam skirtose duobėse ir paskui naudojasi nuotekų išvežimo (asenizacijos) paslauga, o kiti paprasčiausiai nuleidžia į griovius, palaukes ar upelius… Tokie dalykai civilizuotame pasaulyje apskritai nesuvokiami – juk neužtikrinamos elementarios higienos sąlygos, teršiama aplinka.

Tiesa, vykdant projekto darbus būta ir nesklandumų, gyventojų nepasitenkinimo, nesusipratimų. Tiesiamos fekalinės trasos kelyje atsidūrė Širvintų kaimo Gluosnių gatvėje gyvenančių žmonių daržas, Tiesos gatvės gyventojai skundėsi dėl kaip reikiant nesutvarkytos gatvės, Kernavės gyventojas – dėl neatstatytos tvoros. Kai kurios problemos išspręstos nedelsiant, kiti reikalai, reikia manyti, bus sutvarkyti.

Dauguma gyventojų jau jungiasi prie modernios centralizuotos sistemos ir naudojasi švariu vandeniu bei modernia kanalizacija. Širvintų mieste 51 gyventojas prisijungė prie vandentiekio ir 59 prie nuotekų tinklų.

Širvintų kaime prie vandentiekio prisijungė 152, o prie nuotekų tinklų – 156 gyventojai.

Pasak UAB „Širvintų vandenys“ direktoriaus, dalis gyventojų delsimą jungtis prie nuotekų tinklų teisina pinigų stygiumi. Žmonėms, norintiems prisijungti prie centralizuotų tinklų, reikia pasirūpinti vandentiekio įvadų ir (ar) nuotekų išvadų projektais, susirasti rangovą, kuris nuties įvadinius tinklus ir įrengs vandens apskaitos mazgą. Nors tai, atrodytų, nėra labai dideli pinigai, bet darbo neturintys gyventojai, senyvi žmonės ir tokių lėšų sunkiai suranda. Žinoma, jei Savivaldybėje būtų patvirtintos teritorijų, kuriose nėra centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų, tvarkymo taisyklės, už kurių nesilaikymą gyventojams grėstų baudos, gyventojai norom nenorom turėtų ieškoti išeities, o kol kas belieka apeliuoti į jų sąmoningumą ir kaimynų, besinaudojančių civilizuotais patogumais, pavyzdį.

Kernavės nuotekų valykla irgi jau baigta, o kiti projekto darbai senojoje Lietuvos sostinėje sustojo dėl to, kad reikia atlikti archeologinius tyrimus. Kai jie bus atlikti, projektas bus vykdomas toliau.

Aldona Bareckienė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Patogu, higieniška ir aplinka tausojama”

  1. zltlwyvnno parašė:

    X7SveI akhzspamizxe

  2. Oliver parašė:

    Masseuse ttbmphoto prise sur un aire de repos seusenl a MONTPELLIER avec naturiste je masse en etant moi meme totalement pour un contact plus venez vous abandonner au plaisir de mes massages naturistes et decouvrez des sensations que vous n avez jamais connues. Je suis une professionnelle de l Art du Toucher et de la sublimation des Energies sexuelles. Je pratique le naturisme pour tous les massages. 06.13.23.49.59

  3. x parašė:

    bu s bus

  4. taip parašė:

    gerai. Tur būt atpigs vanduo,nes padaugėjo vartotojų. Ačiū.

Comments are closed.

scroll to top