Kelionė po Dzūkijos kraštą

Nuostabiai gražų rugsėjo 3 d. rytą Družų kaimo bendruomenė kartu su partnere Širvintų kaimo bendruomene „Upė“ išvyko į kelionę po Dzūkijos kraštą.

Valkininkuose mus pasitiko Valkininkų liūtas su Valkininkų bendruomenės pirmininke Danute Blažulioniene. Susipažinome su Valkininkų istorija, Valkininkų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia (pastatyta 1837 m.). Genetiniu požiūriu Valkininkų planas yra archajiškas, reliktinis, autentiškas. Jis yra panašus į Vilniaus senamiesčio aikštės planą. Valkininkų gyvenvietė atsirado XIV a. Tuo metu buvo ir didžiųjų kunigaikščių medžioklės pilis. 1418 m. Vytautas Didysis dovanojo miesteliu vadinamą gyvenvietę su Valkininkų dvaru savo žmonai Julijonai.

Čia dar išlikęs istorinis grindinys, Valkininkų vienuolyno griuvėsiai, kuriuos siekia išsaugoti Valkininkų bendruomenė ir pirmininkė Danutė Blažulionienė. Tai veikli bendruomenė, įkurta 2009-aisiais metais. Pasidalijome bendruomenių veiklos patirtimi. Valkininkų bendruomenės pirmininkė papasakojo apie vykdytus projektus, apie bendruomenės namų kūrimosi istoriją, sunkumus ir džiaugsmus. Družų kaimo bendruomenės veiklą pristatė Dalia Taparauskienė, Širvintų kaimo bendruomenės „Upė“ veiklą – Rita Čatrauskaitė. Širvintų seniūnijos seniūnė Rima Jasevičienė padėkojo Danutei Blažulionienei už bendradarbiavimą.

Užmegzti nauji bendradarbiavimo ryšiai, pasidalyta patirtimi: tikimės sulaukti gražaus bendravimo su Valkininkų bendruomene.

Kelias vedė toliau į Perloją: Perlojos istorijos muziejus su nuostabia gide Marija Lūžyte, Petro Pretkelio juodojo ąžuolo dirbinių ir tapybos paroda, Perlojos Švč. Mergelės Marijos ir šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia (pastatyta 1930 m.), Vytauto paminklas (8,3 metro; dailininkas Petras Tarabilda).

Kuriantis nepriklausomai Lietuvos valstybei, Perloja pagarsėjo savarankiška savivalda, gavusia Perlojos respublikos vardą. 1923 m. nustačius demarkacinę liniją tarp Lietuvos ir Lenkijos, Perloja liko Lietuvos teritorijoje, o kitas Merkio krantas jau priklausė Lenkijai.

1928-1930 m. Perlojoje pastatyta nauja mūrinė bažnyčia, o 1931 m. liepos 19 d. atidengtas paminklas didžiajam kunigaikščiui Vytautui pagerbti su užrašu; „Vytaute Didysai! Gyvas būsi, kol gyvas nors vienas lietuvis“. Šį paminklą kaip laisvės simbolį po Antrojo pasaulinio karo valdžios atstovai ne kartą mėgino nugriauti, tačiau paminklas išliko, nes perlojiškiai tam trukdė, be to, statant jo viduje buvo įlieti geležinkelio bėgiai ir daug armatūros.

Vėliau apsilankėme Merkinės piramidėje. Susipažinome su Merkinės piliakalniu, šalia kurio įsikūrusi „Pasaulio puodų“ kavinė po atviru dangumi. Merkinės apžvalgos bokštas – paskutinė kelionės stotelė.

Ši kelionė vyko įgyvendinant Družų kaimo bendruomenės projektą „Savanorystė vienija – draugystės tiltai jungia mus“, finansuotą pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano 1.1.6 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“.

Dalia Taparauskienė
Družų kaimo bendruomenės pirmininkė

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 16 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top