Veryga „praregėjo“: pamatė Širvintų ligoninę

Širvintų ligoninė

Nuo scenos nueinantis Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga išliks ne tik kaip labiausiai žiniasklaidoje minėtas šalies politikas, bet ir kaip ministras, kurio veikla sulaukė daugiausiai kontravertiškų vertinimų. Be tariamai neefektyvaus kovos su COVID-19 organizavimo, jam buvo prikišama ir daugiau blogybių, tarp jų – neišdiskutuota ligoninių pertvarka. Dėl jos priimtus sprendimus ministrui teko keisti, atšaukti ar sustabdyti, kai sukilo žiniasklaida ir savivaldybės.

Verygos taikiklyje kaip uždarytina (gal tiksliau – smarkiai suvaržytina) buvo ir Širvintų ligoninė.

Aiškindamas, kodėl mažos ligoninės negali ir neturi išlikti, ministras vardijo gydytojų ir jaunesniojo medicinos personalo trūkumą, teikiamų paslaugų kokybę ir kiekį, per mažą tokioms įstaigoms būtinų pacientų skaičių, didesnius ligoninės darbo užtikrinimo kaštus. Savivaldybės kiek įmanoma rėmė ir gynė savo gydymo įstaigas, biudžete surasdavo ir papildomai skirdavo lėšų, kad tik ligoninės gyvuotų, nes jose teikiamos paslaugos yra svarbios vietos bendruomenių žmonėms. Bet ministras vis tiek buvo linkęs gydymą sutelkti stambesnėse ligoninėse, o mažąsias paversti palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigomis.

Širvintų rajono savivaldybė nesutiko su tokiu Sveikatos apsaugos ministerijos požiūriu. Rajono vadovių manymu, siekis naikinti mažas ligonines gali būti prilygintas dideliam žingsniui atgal, kai būtinosios paslaugos nutolsta nuo žmogaus. Ministerijos klerkams buvo įrodinėjama, kad mažos ligoninės gali sėkmingai gyvuoti, jei tinkamai bus pažiūrėta į realybę, jei bus protingai pertvarkyta ir finansuojama jų veikla. Merė ir atstovai ne kartą vyko į ministeriją, dėstė savo pozicijas. Ministras dėjosi, kad įsiklauso į tokius argumentus, net įkūrė darbo grupę, bet per kelerius metus jokių rimtų veiksmų imtasi nebuvo. Priešingai, prie mažų ligoninių pertvarkos, o jei atvirai – jų naikinimo temos buvo grįžtama vėl ir vėl. Tik iš ministerijos lyg tyčia nutekėdavo tai vieni, tai kiti duomenys apie juoduosiuose sąrašuose tariamai jau atsidūrusias ar iš jo iškritusias įstaigas. Taip tarsi siekta suskaldyti tam besipriešinančiųjų gretas.

Užklupusi COVID-19 pandemija ne tik sustabdė planus palei šaknis nukirsti mažąsias ligonines, bet ir privertė ministrą atsigręžti į jas. Šalyje padaugėjus susirgimų COVID-19 atvejų ir medikams ėmus skambinti varpais, kad koronavirusu susirgusiems ligoniams kai kuriuose regionuose tuoj bus pristigta lovų, Aurelijus Veryga netikėtai prisiminė, kad yra ir mažosios ligoninės. Nurodęs, kurios didesnės ligoninės tampa „covidinėmis“, tai yra skirtomis gydyti šia liga susirgusius gyventojus, ministras savo įsakymu paskirstė, kur turi būti vežami gydyti tie kitomis ligomis sergantys ligoniai, kuriems didesnėse ligoninėse vietų nebeužteks dėl COVID-19 infekuotų pacientų.

Tarp tokių „atsarginių variantų“ – ir Širvintų ligoninė.

Mūsų žiniomis, jau kitą dieną po tokio įsakymo pasirašymo į Širvintas iš gretimo rajono dėl vidaus ligų gydyti buvo atvežtas sergantis kaimyninės savivaldybės gyventojas.

Aišku, tai nėra blogai! Anaiptol, net puiku, kad mažosiose ligoninėse siekiama suteikti kuo daugiau paslaugų. Būtent tai visą laiką ir įrodinėjo Širvintų rajono savivaldybės, mūsų ligoninės vadovai. Rugpjūčio pabaigoje Širvintų ligoninė ir taip buvo minima tarp tų, kuriose yra geras „lovų užpildymas“. Valstybinės ligonių kasos skelbtais duomenimis, liepos mėnesį Širvintose buvo įvykdyta 87,4 proc. stacionarių paslaugų. Tarp rajono lygmens ligoninių buvome dvylikti ir lenkėme 22 ligonines, tarp jų Anykščių, Molėtų, Elektrėnų, Trakų, Kelmės, Pakruojo ir kt. didesnių savivaldybių.

Palyginimui, net regiono lygmens Ukmergės ligoninėje liepą buvo įvykdyta mažiau (79,5 proc.) stacionarių paslaugų.

Šiuo atveju stebina tai, kad atsisėdęs ant lagaminų, ministras staiga „pamiršo“, jog mažose rajonų ligoninėse (taigi ir Širvintose) „nėra galinčių gydyti“, „nėra galinčių prižiūrėti“, „trūksta įrangos“ ir galbūt kitokių kompetencijų bei sąlygų. Ar čia taip paveikė išėjimo nuojauta, ar akis atvėrė sunki situacija, greičiausiai jau nebesužinosime. Gal bent ateinantys pakeisti Verygos padarys atitinkamas išvadas iš tokio jo praregėjimo.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4 (5 įvert.)

1 Atsakymas į "Veryga „praregėjo“: pamatė Širvintų ligoninę"

  1. stefanija parašė:

    Puikus straipsnis. Labai teisingi patebejimai. Ačiū autoriui.

Comments are closed.

scroll to top
+