Ne tik Širvintos, bet ir visa Lietuva išgyvena „badą“ dėl medikų trūkumo

Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Liudmilos Braškienės teigimu, pokyčius PSPC-e teigiamai vertina pacientai.

Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Liudmilos Braškienės teigimu, pokyčius PSPC-e teigiamai vertina pacientai.

Vis dažniau žiniasklaida mirgėte mirga nuo pranešimų, jog visoje Lietuvoje stinga medikų. Ypač gydytojų trūksta rajonų medicinos įstaigose. Problemą pastaraisiais metais tik dar labiau pagilino jaunų specialistų emigracija svetur. Jaunų medikų į provinciją nevilioja nei siūlomos algos, nei geros darbo ir gyvenimo sąlygos, nei kiti privalumai. Provincijos gydymo įstaigoje sutikti jauną gydytoją labai retai pavyksta. Dažniausiai rajonuose dirba viduriniosios arba vyresniosios kartos medikai, prieš keliasdešimt metų atvykę pagal paskyrimą į rajoną, sukūrę šeimas ir nesiruošiantys niekur kitur kelti sparnų.

Jauni gydytojai nenori dirbti mažose gydymo įstaigose

Apie tai, kad ieško gydytojų, skelbimų pilna visuose medicinos įstaigų tinklalapiuose. Pasak pranešimų žiniasklaidoje, didžiausias gydytojų poreikis yra Vilniaus regione. Čia gydytojams siūloma per 80 laisvų darbo vietų, Panevėžio, Utenos ir Šiaulių regionuose laisvų darbo vietų yra šiek tiek mažiau. Pagal profesines kvalifikacijas didžiausias poreikis yra šeimos gydytojų, gydytojų kardiologų ir gydytojų neurologų. Jų trūksta visose nuo didmiesčių nutolusiose rajonų gydymo įstaigose.

Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Liudmila Braškienė teigė, kad įstaigoje jaučiamas šeimos gydytojų trūkumas. Ši problema kasmet bus vis aštresnė, nes jauni gydytojai nenori dirbti mažose gydymo įstaigose, jie pageidauja darbuotis didelėse ligoninėse ir poliklinikose. Visi nori dirbti ten, kur yra garantuota darbo vieta, geras atlyginimas ir karjeros perspektyvos. Pasak direktorės, jeigu pavyksta kokį specialistą prisikalbinti, tai, padirbėjęs metus kitus, įgijęs praktikos, kitur išvažiuoja. Situacija Širvintų PSPC-e neišsiskirianti iš bendros Lietuvos situacijos. Ne tik Širvintos, bet ir visa Lietuva išgyvena „badą“ dėl medikų trūkumo.

Žiniasklaidoje skelbiama, jog Vilniuje ir Kaune didelio medikų stygiaus nėra. Pasirodo, jauni žmonės, studijuodami po 10 ir daugiau metų, sukuria šeimas, didmiesčiuose įsigyja būstą ir pradeda savarankišką gyvenimą, todėl po studijų nenori keisti gyvenamosios vietos, į provinciją važiuoja nebent prie algos prisidurti.

Rajono gyventojai migruoja iš vienos gydymo įstaigos į kitą

Dėl gyventojų mirtingumo, emigracijos ir mažo gimstamumo visose Lietuvos gydymo įstaigose mažėja pacientų, nėra jokia išimtis ir Širvintų PSPC. Kuo mažiau registruotų pacientų, tuo mažiau lėšų įstaiga gauna, nuo to priklauso finansinė situacija, įstaigos pelningumas. Pasak Širvintų PSPC direktorės Liudmilos Braškienės, pacientų skaičiaus mažėjimo įstaigoje priežastys nuolat analizuojamos ir stebimos. Direktorės teigimu, pagrindinės pacientų mažėjimo priežastys yra gyventojų mirtingumas (per praėjusius metus mirė 140 Širvintų PSPC pacientų), emigracija (per 2017 metus svetur gyventi ir dirbti išvyko 95 PSPC pacientai) ir konkurencija.

Verta pastebėti, jog didžiausią reikšmę žmogaus pasirinkimui, kur jam gydytis, turi patogi medicinos įstaigos vieta, esanti arčiausiai namų arba darbo vietos. Dar labai svarbu nuoširdus kontaktas su konkrečiu gydytoju. Jeigu gydytojas išeina į kitą gydymo įstaigą, su juo iškeliauja ir lojalumą medikui demonstruojantis pacientas. Šiais laikais žmonės nenori prarasti ryšio su gerai jo ligų istoriją išmanančiu specialistu. Dažnai žmogaus apsisprendimą gydytis privačioje medicinos įstaigoje nulemia greitas patekimas pas specialistą, maloni atmosfera ir nestresinė aplinka.

Širvintų PSPC direktorės teigimu, rajono gyventojai migruoja iš vienos gydymo įstaigos į kitą. Pabuvę kitur, vėl sugrįžta į PSPC-ą. Pasak direktorės, 2017 metų lapkritį sugrįžo 30 buvusių pacientų, o gruodžio mėnesį – 16, per praėjusių metų 9 mėnesius prisirašė 234 pacientai, iš jų – 41 naujagimis.

Atsižvelgta į pacientų pageidavimus

Šiandieną rajono žmonės mato gerėjančias gydymo sąlygas Širvintų PSPC. Atsirado naujų kabinetų, pasikeitė gydytojų darbo laikas, į polikliniką galima kreiptis po pietų.

Liudmilos Braškienės teigimu, priimti racionalius sprendimus padėjo situacijos analizė, o tokius pokyčius teigiamai vertina pacientai. Anot pašnekovės, yra nemažai širvintiškių, važinėjančių dirbti į Vilnių, todėl jiems PSPC darbo laikas nebuvo tinkamas.

Pacientai pareiškė pageidavimus pakoreguoti gydytojų darbo laiką. PSPC vadovė informavo, jog kiekviena šeimos gydytoja vieną dieną per savaitę dirba nuo pietų iki 19 valandos vakaro (penktadieniais trumpiau – iki 18 valandos). Tokį darbo laiko pakeitimą labai teigiamai įvertino ne tik į sostinę dirbti važinėjantys širvintiškiai, bet ir vietoje dirbantys žmonės, neturėję galimybės darbo metų apsilankyti pas šeimos gydytoją, gauti receptą kompensuojamiems vaistams įsigyti. Verta priminti, jog trečiadieniais nuo 15 iki 18 valandos PSPC-e dirba gydytoja chirurgė.

Sveikatos apsaugos sritis reikalauja labai toliaregiškų ir išmintingų sprendimų „iš viršūnių“ sostinėje. O tie sprendimai ne visada būna naudingi pacientui. Pasiteiravus, kokią mato Širvintų PSPC ateitį, direktorė Liudmila Braškienė patikino, jog įstaigos ateitis nuteikia optimistiškai, PSPC turi beveik 10 000 pacientų, jų skaičius smarkiai nesikeičia, gydytojai dirba nuoširdžiai, pacientai gydymo kokybe patenkinti.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (4 įvert.)

25 Atsakymai į “Ne tik Širvintos, bet ir visa Lietuva išgyvena „badą“ dėl medikų trūkumo”

  1. -0- parašė:

    Pripazinkime, kad tvarkos dabar padaugejo.

  2. To to pastebejimui parašė:

    Na va, nezinojau, kad dabartinei vyr.gydytojai- negydytojai nera noro dirbti, pasirode, kad ji stengiasi, tik nelabai kas gaunasi. O dar rasot, kad jai k… maiso 🙂 ! Bet kad iesko kabliuku, tai tikrai – gyd.Dimsienei nereikejo prisigalvoti ivairiausiu priezasciu del ko truksta gydytoju, jai nebuvo jokios problemos prisikviesti jaunu specialistu. Ir del isminciu perlenket lazda – tai ne isminciu posakis, o vulgarus folkloras :).

  3. to pastebejimui parašė:

    kai nera noro dirbti, tai visuomet ieskoma kabliuku ir kaltu, net isminciai pastebejo, kad blogam sokejui, net k…. pamaišo.

  4. Pastebejimui parašė:

    Kai neturi reikiamo issilavinimo ir kompetencijos, tai lengva ir nebuna 🙂 Tokiais atvejais net ir sveikata su istverme ne kazka tepades 🙂

  5. pastebejimas parašė:

    Sveikatos ir istvermės naujai vadovei, lengva nebus.

  6. :) parašė:

    Kazkodel dauguma likusiuju lengviau nekvepuoja :)), o tiksliau sakant, baigia uzdust :))))

  7. paskutinei parašė:

    Kai su vadovu iseina lojalus pavaldiniai, likusiems kvepuoti pasidaro lengviau. Tai tiesiog taisykle.

  8. Paskutiniajam parašė:

    Uz tat dirbantiems gydytojams vadovas labai svarbus! Kol vadovavo gerbiama Dimsiene, tai seimos gydytoju PSPC netruko :). Dėl kokiu priezasciu isejo Juscius – nezinau, bet 3 seimos gydytojos isejo is poliklinikos tik del to, kad buvo atleista gerb. Dimsiene, ta tikrai zinau.

  9. to To parašė:

    Pacientams vadovu nuostabumas/nenuostabumas neidomus. Mums reikia gydytoju kvalifikuotos pagalbos. O ju visur truksta. Kodel tada isejo nuostabus gydytojas Juščius is Seimos klinikos??

  10. To-x parašė:

    Pokyciai puikus! Isvaryta nuostabi vadove ir gydytoja Dimsiene, del to isejo ir 3 seimos gydytojos.

  11. Gaila parašė:

    Kokia nuostabi buvo gydytoja Bazilienè

  12. to Klausimelis parašė:

    Del ko tokia nelaiminga?
    Laimingi zmones nesitengia kito sumenkinti, uzgauti ir izeisti. Vieta po saule skirta visiems, o ne tik jums.

  13. ačiū parašė:

    Padėka šauniai gydytojai Bagdonienei. Tegul Jus lydi sveikata ir Dievo malonės.

  14. Klausimėlis parašė:

    Klausimėlis „valdžiukei“ ir „Šaunuolei direktorei“: o ką Jūs iš medžio tik dabar iškritote???? pirmą kartą sužinojote, kad jau eilę metų Lietuva išgyvena medikų „bado“ trūkumą? Aišku žinojote šią situaciją, juk tikrai ne iš medžio iškritote? Tai kodėl lengva ranka atleidote medikus, tai kodėl neįsiklausėte į jų prašymus ir pageidavimus? Negi tikėjotės, kad į tokį kaimą lėks visi nauji ir geresni? Turėjome nuostabius gydytojus, gerai veikiančią polikliniką, tai reikėjo saugoti ir padėti jiems dirbti žmonių labui. O ką turime dabar? daugybė pacientų ir medikų pabėgo, naujų medikų neprisikviečiate, pacientų taip pat vis mažėja, „šaunuolei direktorei“ pridedate priedų ir t.t. ir pan. kažkokią katastrofą padarėte- o čia rašote visokias propagandas, kam- ar žmonėm mulkinti, ar patys save nuraminti ??? Na taip, kokį mėnesį gal ir veiks ši Jūsų akcija, va tipo, mes nekalti, čia visoj Lietuvoj, cituoju: „Sveikatos apsaugos sritis reikalauja labai toliaregiškų ir išmintingų sprendimų“, deja mano manymu, „valdžiukės“ sprendimai šiuo klausimu buvo trumparegiški ir kvaili.

  15. x parašė:

    Pokyčių ten seniai reikejo.

  16. . parašė:

    Labai gerai, kad naujas vadovas vienodas visiems, nera isskirtiniu.

  17. tam to Na jo parašė:

    Nezinau ka reiskia is gruodes, bet jei tame paciame pastate seimos gydytojas ir rengenas o uzsiregistruoti reikia kazkur tai gal ir su troleibuso vaziuiti – tai yra netvarka. Ir nereikia versti beda ant kitu, kad tai buvo iki. Tai jus valdzia ir darykit tvarka, kad zmonems butu geriau- nemokat, eikit seka pjaut !

  18. to Na jo parašė:

    O is gruodes ir buvusios vaistines iki rentgeno trolebusas ar traukinys nuveza? o gal pozeminis tunelis su pasildymu iki rentgeno nutiestas?

  19. Anonimas parašė:

    to Stebetojas
    Iš komentaro turinio galima spręsti, kad esate labai „išsilavinusi“.

  20. to Na jo parašė:

    Patyriau. Visiškai pritariu. Ne kas naktį per pusnis iš priimamojo šoliuot iki rentgeno

  21. Joo parašė:

    Poliklinikoje nebėra kur registtuotis. Seni gydytojai kurie likę neatviri naujovėms. O ligoninės registratūroje išvis etiketo stoka.

  22. Stebetojas parašė:

    Dar metus pavadovaus šaunuolė „vyr.gydytoja“-direktorė neliks ir senesnių gydytojų. Jos valdymo metodai labiau tiktu kiaulių fermai , o ne išsilavinusių žmonių kolektyvui.

  23. to Na jo parašė:

    Ne direktore tokia tvarka sugalvojo, reikia buti teisingiems ir neskelbti netiesos, nuo seniau taip buvo. Reikejo anksciau neleisti, kad butu padarytos 2 atskiros istaigos. O prie naujos direktores tvarkos tikrai daugiau. Pagaliau pietu pertrauka yra pietu pertrauka.

  24. Na jo parašė:

    Manau direktore nezino kokie buna patenkinti pacientai jei pav. sulauze koja? Pirma turi nueiti i registratura kad patektu pas seimos gydytoja. Po to su seimos gydytoju siuntimu eiti i ligonines registratura, ten uzisregistravus vel grizti o PSPS rengeno kab. po to vel pas seimos gydytoja, o jei yra luzis = vel i ligonine pas traumatolaga. Na kaip tokia kelione ? Pagal p. braskienes – zmones patenkinti !

  25. laima parašė:

    Šaunuole direktore.

Comments are closed.

scroll to top