Galbūt pas mus aplinka ir gyvenimo būdas sveikas, o gal – nepakankama profilaktika

Šiandien, liepos 8-ąją, pasaulyje minima Tarptautinė alergijos diena.Ji skirta atkreipti dėmesį į alergijos priežastis, tądien organizuojamos įvairios visuotinės akcijos.

Alergija – ypač jautri žmogaus organizmo reakcija į jį patekusį alergeną, į kurį kiti žmonės nereaguoja. Manoma, kad alergija yra civilizacijos liga. Alergijos atvejų nuolat daugėja. Alergizuoti gali įvairūs augalai, žiedadulkės, maistas, netgi šaltis.

Bene labiausiai paplitusi alerginės kilmės liga yra alerginis rinitas, kitaip dar žinoma kaip šienligė. Ji pasireiškia ilgiau nei savaitę trunkančiu ir epizodiškai besikartojančiu arba nuolat varginančiu nosies gleivinės uždegimu. Vargina čiaudulys, niežulys, užburkimas, vandeningos išskyros iš nosies. Šienligę gali sukelti įvairūs alergenai (žiedadulkės, gyvūnų plaukai, pelėsiai, teršalai, vaistai, dulkės, maistas ir kt.), žmogaus aplinkoje esantys nuolat arba priklausantys nuo sezono (pvz. žiedadulkės). Laboratorinių tyrimų dėka galima tiksliai nustatyti rinitą sukeliantį alergeną.

Sveikatos statistinių duomenų portalo duomenimis, 2021 metais Lietuvoje alerginis rinitas buvo diagnozuotas 46 883 žmonėms, iš jų maždaug ketvirtadalis, 11 322, gyveno Vilniaus apskrityje. Galima pasidžiaugti, kad pagal sergančiųjų alerginiu rinitu dalį 100 tūkst. gyventojų (5,22 ligonio), Širvintų rajonas tris kartus atsilieka nuo Lietuvos (16,69) ir beveik 4 kartus nuo Sostinės regiono vidurkių. Apskritai Sostinės regione fiksuojame mažiausią rodiklį, o alerginis rinitas pernai buvo diagnozuotas tik 78 gyventojams. Palyginimui, Šalčininkų rajone šia liga sirgo 276, Švenčionių rajone – 187, Trakų rajone – 424, Ukmergės rajone – 285, Vilniaus rajone – 1182, Elektrėnų savivaldybėje – 319 vietos gyventojų.

Žinoma, šie rodikliai ne visiškai atspindi tikrąją situaciją, kadangi kai kurie ligoniai susitaiko su padėtimi, pagalbos neiško.

Manoma, kad alergijos atveju organizmo šalinimo sistemos (kepenys, inkstai, virškinimo traktas) yra perkrautos, todėl organizmas toksinus šalina per odą (atopinis dermatitas, alerginis dermatitas, kontaktinis dermatitas ir kt.) ar per kvėpavimo takų gleivinę (alerginis rinitas, bronchinė astma).

Skaičiuojama, kad atopiniu dermatitu – lėtine uždegimine odos liga – pasaulyje serga iki penktadalio vaikų, o Lietuvoje atopinio dermatito simptomus turi maždaug 17 proc. Gydytojų teigimu, ši liga turi didžiulį neigiamą poveikį vaikų psichikai, tačiau naujausias gydymas vaistais jiems nėra kompensuojamas valstybės.

Minėtos sistemos duomenimis, 2021 metais dermatitas, egzema, papuloskvamoziniai pakitimai buvo diagnozuoti 734 Širvintų rajono savivaldybės gyventojams. Iš jų dermatitas ir egzema nustatyti 617, iš to skaičiaus atopinis dermatitas – 105. Astma sirgo 205 gyventojai.

ULAC inf.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 8 d. laikraščio numeryje.

Plaukų šalinimas lazeriu

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top