Gruodžio 24-oji – Adomo ir Ievos vardadienis

Šiandien jaunesniajai kartai nežinomas vienas pirmųjų lietuviškų vaidybinių filmų „Adomas nori būti žmogumi“ (1959), o štai dar prieš keliasdešimt metų jis žiūrovų buvo labai mėgiamas. Šiame filme apie tarpukario Lietuvą debiutavo ar vienus pirmųjų vaidmenų kine sukūrė tokie garsūs aktoriai, kaip Donatas Banionis, Stasys Petronaitis, Bronius Babkauskas, Algimantas Masiulis, Eugenija Šulgaitė, vaidino pats Juozas Miltinis. Filmą režisavo Vytautas Žalakevičius.

Skirtingai nei tada populiarūs tautiški vardai, tarpukario (1918-1940) Lietuvoje tik 443 berniukams buvo duotas Adomo vardas, iš jų 8 – Širvintose.

Vienas iš garsesnių kraštiečių, gavusių Adomo vardą, buvo 1816 metais Kelpšiškiuose (tarp Motiejūnų II kaimo ir Čiurkiškių) gimęs Adomas Eduardas Žagėla. Lietuvių tautosakininkas, kūręs poeziją lietuviškai ir lenkiškai. Žinomas rankraštinis rinkinys „Powiesci, spewy ludow litewskich“ (1840-1845). Vilniaus apskrities įstaigų tarnautojas. Mirė tarp 1876-1880 metų.

Išvertus iš hebrajų, Adomas reiškia žemę, žmogų. Biblijoje pasakojama, kaip pirmąjį žmogų pagal savo paveikslą Dievas sukūrė iš žemės dulkių. O štai Ieva – Adomo žmona, sukurta iš jo šonkaulio. Hebrajų kalboje Ieva reiškia gyvybės šaltinį. Per pastaruosius 120 metų šis vardas Lietuvoje buvo suteiktas 15 580 mergaičių. Lietuvoje Ievos vardas beveik 3 kartus populiaresnis už Adomo, tačiau Širvintose šis skirtumas nesiekia nė dviejų – Ieva pavadintos 39 mergaitės, net 19 jų – per pastaruosius tris Nepriklausomybės dešimtmečius.

Beje, tik 1930-aisiais pirmąkart šis vardas buvo suteiktas Širvintose. Bent tokią statistiką pateikia Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 23 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top