Ar nenutiks taip, kad nebeliks paslaugos gavėjų?

Kaip jau esame rašę, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymas nedraudžia turėtojams atliekas tvarkyti patiems ir nenurodo priverstinai perduoti jas atliekų tvarkytojui. Tokiu būdu atliekų turėtojai yra ne tik skatinami, bet ir įpareigojami rūšiuoti atliekas jų susidarymo vietoje: nuo buityje susidarančių komunalinių atliekų atskirti elektros ir elektroninės įrangos, pakuočių, alyvų atliekas ir tiesiogiai priduoti jas surenkančioms įmonėms, o biodegraduojančias atliekas – kompostuoti, t.y. paversti trąšomis.

Tokia įstatymo nuostata yra labai nenaudinga mūsų rajone buitinių atliekų surinkimo paslaugas teikiančiai UAB „Ecoservice“. Kone prieš penkerius metus tuometinės rajono valdžios su šia įmone sudarytą sutartį iki šiol burnoja ne vienas rajono gyventojas. Ypač neigiamai į primestą paslaugą žiūrima kaime, kur realybė paneigė visas rajono valdžios nustatytas susidarančių atliekų normas.

Štai ir praėjusią savaitę į redakciją užsukęs Širvintų kaimo gyventojas Antanas Sargelis piktinosi, kad nei gruodį, nei sausį neišstūmė iš kiemo konteinerio, nes nebuvo ką į jį mesti, o štai už neva išvežtas atliekas sumokėti tikrai teks.

– Anksčiau su mumis buvo sudaryta sutartis, pagal kurią dukart per mėnesį išveždavo buitines atliekas. Davė ketvirčio kubo talpos konteinerį, tik mes jo nepririnkdavom, nes tiek atliekų mūsų sodyboje nesusidaro. Neapsikentę gana sunkiai išsireikalavome, kad šiukšles vežtų kartą per mėnesį, tačiau dažniausiai neprikaupdavom nė pusės to konteinerio, – sako laikraščio skaitytojas.

Kantrybė trūko, kai gautoje sąskaitoje Antanas pamatė, jog gruodį jis neva pasinaudojo „Ecoservice“ paslauga. Širvintų kaimo gyventojas net neabejoja, kad ir už sausio mėnesį nesuteiktą paslaugą teks mokėti pagal naują sąskaitą. Su panašia situacija, Antano teigimu, susiduria ir kaimynai, daugelis kitų kaime gyvenančių žmonių, kurie dalį susidarančių atliekų sukūrena, dalį – sumaitina gyvuliams ir paukščiams, dar dalį – sukompostuoja.

– Manau, kad žmogus turi mokėti už tai, kuo pasinaudoja. Juk yra vandens, dujų, elektros skaitikliai, kiek sunaudoji – už tiek ir sumoki. O čia pinigus ima už nesuteiktą paslaugą. Būtų panašu, jei parduotuvės siųstų sąskaitas, reikalaudamos susimokėti už duoną, kurios nepirkome ir nesuvalgėme. Tai – nenormalu, – sakė Antanas.

Išgirdęs, kad mūsų šalyje žmogus gali ir pats tvarkyti atliekas, Širvintų kaimo gyventojas sakė rimtai pasvarstysiąs apie tokią galimybę. Priešingai nei kai kurie ankstesni pašnekovai, Antanas tikino, kad neprieštarautų sutarčiai su „Ecoservice“, bet tik tuo atveju, jei reikėtų mokėti už realiai suteiktą paslaugą.

– Negi taip sunku sunumeruoti konteinerius, pažymėti, kurie išvežami, ir už tai pateikti sąskaitas? – svarstė Antanas Sargelis. – Jeigu patys tingi rašyti, tegul ant konteinerių priklijuoja „barkodus“, nuskenuoja, juk šiuolaikinės technologijos leidžia ne tokius dalykus.

Beje, šiais metais baigiasi penkeriems metams Savivaldybės su „Ecoservice“ sudaryta sutartis, tuo pačiu – ir dėl atliekų surinkimo sudarytos gyventojų sutartys. Pamenant, kaip kai kurie valdančiosios daugumos nariai anuomet agitavo už „Ecoservice“, o kai kas jų su „šiukšlininkais“ net yra susijęs verslo santykiais, galima įtarti, jog bus siekiama šią gyventojams nenaudingą sutartį bet kokia kaina pratęsti. Tik štai klausimas – kiek žmonių, ypač – kaime, ir toliau norės paslaugos, kuri nesuteikiama, tačiau pinigai už tai – suskaičiuojami?

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Ar nenutiks taip, kad nebeliks paslaugos gavėjų?”

  1. L**a parašė:

    Ir man šitas klausimas rūpi. Ir atsakymas.

  2. klausimas parašė:

    Gal kas galėtų pasidomėti ir parašyti, kur Širvintose dėti dienos šviesos ir taupiąsias lemputes. Sako, kad jų viduje yra kenksmingų medžiagų. Būsim dėkingi už atsakymą.

Comments are closed.

scroll to top