Žiema. Kas ją matėte?..

Nors kalendorinė žiema jau skaičiuoja pasklutinį mėnesį, dar nematėme nei šalčių, nei sniego - rapsai žaliuoja it vasarą.
Vešlus žieminių rapsų laukas.

Sinoptikai sako, kad, šiltėjant klimatui, tokių reiškinių, kaip šilta žiema, – dažnės. Jei ir vasario bei kovo mėnesiais orai išliks šilti, ūkininkai gali sulaukti gero žieminių kultūrų derliaus. Tačiau situacija gali būtų pražūtinga, jei spustelėtų stiprus šaltis ar iškristų gausus sniegas. Žemdirbiai viliasi, kad taip nebus, nes ir klimatologė Galvonaitė kalbėdama LRT radijo laidoje „Svarbus pokalbis“ teigė, kad šiemet žiemos nebus…

Nors žiema, javai gražūs

Mūsų rajono ūkininkai yra pasėję didelius plotus žieminių kultūrų, kurių didžiąją dalį sudaro žieminiai rapsai. Žemės ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Staniulis sako, kad šiuo metu visi žieminiai pasėliai atrodo labai gražiai. Todėl jiems labiausiai tiktų šilta, be staigių orų permainų žiema, o ne šaltis. Didelių šalčių neišvarginti žiemkenčiai išaugintų gausesnį derlių. „Tačiau, koks bus derlius – nežinia, nes net sinoptikai nenuspėja, koks bus oras po savaitės, o ką jau mums žinoti… Rapsams šiuo metu ant plikos žemės jau būtų pavojingas ir 10 laipsnių šaltukas, – teigia Mindaugas Staniulis.

Ūkininkas Bronislavas Liubomiras Vošteris sako, kad žemdirbiai tokios šiltos žiemos nebijo, o galvoja, kaip pasinaudoti tokia situacija. Ūkininkas prisimena 1974-75 metų žiemą, tada jis dirbo Biržų rajone. Vasario mėnesį sniego nebuvo, buvo tik truputį pašalę, žemė buvo sausa. Rajono valdžia, išklausiusi mokslininkų nuomonės, nutarė vykdyti vasarojaus sėją. „Per savaitę pasėjome 200 hektarų miežių. Vėliau laukus apsnigo, truputį pašalo… Tačiau miežiai gražiai sudygo, o gegužės mėnesį, žydint obelims, jau žaliavo. Prisiminkite, kad Biržų rajonas – Lietuvos šiaurėje. Paprastai šis rajonas apie dvi savaites vėluodavo su sėja,“ – sako Liubomiras ir priduria, kad je tik dirva pradžiūvusi, galima sėti avižas, nes vėliau, dirvai staigiai išdžiūvus, avižos sunkiai dygs.

Žiemkenčių laukas. Nepasakytum, kad žiema...
Gražūs žiemkenčiai. Sausio mėnesio pabaiga.

Pasak ūkininko, žiemkenčiai šiais metais labai puikiai laikosi. „Žinoma, jeigu paspaus 20 laipsnių šaltis, tai pirmiausia iššals rapsai ir kitos žieminės kultūros. Jeigu užsnigtų sniegas, tai pasėliai iššustų, pasklistų ligos, ypač pastaraisiais metais vis dažniau minima fuzariozė. Ji pažeidžia visus varpinius javus – kviečius, miežius, rugius, kvietrugius, avižas. Geriausias variantas būtų, kad truputį pašaltų, dar jeigu iki 15 laipsnių, tai dar pusė bėdos, tačiau jeigu daugiau – iššaltų… Be to dabar ir žieminės kultūros atkeliavę iš šiltesnio klimato šalių ir yra nepratusios prie didelių šalčių. Geriausias variantas, kad pašaltų iki kokių penkių laipsnių,“ – sako Liubomiras Vošteris.

Gamtininkas įspėja dėl šalčių žalos

„Šilta žiema – dar ne anomalija“, – duodamas interviu „Valstiečių laikraščiui“ sako gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Pasak gamtininko, natūralu, kad gamta reaguoja į klimato pokyčius, šią žiemą dar neužšalo nė vienas ežeras, kai kur pražydo žibutės, kalasi medžių pumpurai, tačiau manyti, kad neįprastai šilta žiema pranašauja pasaulio pabaigą, tikrai nereikėtų.

„Nuo senų senovės Lietuvoje augančios žibuoklės masiškai, manyčiau, nepražys. Daugelis pastebi sukrautus jų žiedpumpurius ir, darydami skubotas išvadas, baiminasi be reikalo. Neturėtų žydėti ir lazdynai. O jei kartais taip atsitiktų, pats augalas nežus. Paprasčiausiai šiais metais nebus riešutų derliaus. Jei žiema ir toliau bus tokia šilta, džiugins ankstyvas špinatų, salotų, svogūnų laiškų ar gražgarsčių derlius. Nepasnigus ir staiga užėjus šalčiams, ne laiku pražydę gali žūti svogūniniai augalai: tulpės, hiacintai, narcizai, žydrės, scylės, snieguolės. Jei dar labiau sušils oras, išbrinkę, pasiruošę sprogti rododendrų pumpurai neatlaikys 10–15 laipsnių šalčio. Taigi iš kitų kraštų atvežti ir tarsi savais tapę augalai yra daug lepesni, jautresni temperatūrų kaitai. Tas pat pasakytina ir apie vaismedžius. Senųjų veislių vaismedžiai puikiai atlaiko šiltas ir šaltas žiemas, o naujų, ypač vadinamųjų desertinių, veislių vaismedžiai gali žūti arba labai suvargti po neįprastai šaltos ar šiltos žiemos, – sako gamtininkas.

Sinoptikai pranašauja, kad vasaris į šalį įžengs šiltais ir lietingais orais… Ir iš tikro… Žemė kvepia pavasariu, augalai pradeda lįsti, saulė šviečia, miške žydi žibutės.

Remigijus Bonikatas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top