Išgirdę apie kvietimą skiepytis, kai kurie žmonės vis dar norėtų rinktis „ponišką“ vakciną

Nuotr. iš archyvo

Iki kovo 10 dienos 45,4 proc. savo visuomenės abiem vakcinos nuo COVID-19 skiepais paskiepijęs Izraelis grįžta į įprastas gyvenimo vėžes. Tuo tarpu mums dar toli iki šių skaičių, juo labiau tame pat Izraelyje kovo 8-ąją pasiektų 58,2 proc., gavusių bent vieną vakcinos dozę. Lietuva, tądien antrąsyk paskiepijusi savo 3,2 proc. visuomenės, nors ir pateko į pasaulinį dešimtuką (9 vieta), tačiau atsiliko nuo Rumunijos ar Čilės.

Užuot pasirūpinę, kaip paspartinti vakcinų pristatymą į Lietuvą, žadame kada nors jomis pasidalyti su kitais ir svarstome, ar visos vakcinos, kurias perkame, yra „geros“.

Tad suprantama, kad gyventojai visa tai mato ir ima abejoti, ar eilinį kartą nuo jų nebandoma ko nors nuslėpti.

Antradienį paskambino viena skaitytoja. Balse – didelis nerimas. Paskyrė vakcinavimą. Sakė, kad skiepys „AstraZeneca“ vakcina. Ta pačia, kuria, kaip sakė skaitytoja, „skiepijo Dalią Grybauskaitę“. Bet ji bijanti. Kai skiepijo giminaičius, šie neva galėjo rinktis ir pasirinko „Pfizer/BioNTech“, nes tai „poniška, geresnė vakcina, ne veltui ja paskiepijo Landsbergį su Adamkumi“.

Sveikatos apsaugos ministerija teigdama, kad rinktis vakcinos negalima, kartu pripažįsta, jog kai kuriose savivaldybėse tai leidžiama. Pavyzdžiui, Pakruojye buvo galima „stoti į eilę“ dėl pageidaujamos vakcinos.

Pasirodo, žmonės labai dėmesingi smulkmenoms ir daro iš jų toli siekiančias išvadas. Juo labiau, kad abu politikos veteranai buvo paskiepyti tuo metu, kai karštai buvo aptarinėjama, kad „AstraZeneca“ tariamai netinkama vyresnio amžiaus žmonėms. „Jei neskiepijo šių asmenų, vadinasi, bijojo!“ – tuo metu panašius pastebėjimus buvo galima perskaityti internete. Juk reikėjo tiek nedaug: tam, kad vieną kartą ir visiems laikams išsklaidyti abejones, tereikėjo poną Landsbergį paskiepyti „AstraZeneca“.

Pagaliau, ir dėl Grybauskaitės skaitytoja įžvelgė galimą apgaulę. Kas gali garantuoti, kad ją paskiepijo ta vakcina? „Gal ir jai skyrė „pfizer“, o pasakė, kad „zeneką“? – svarstė skaitytoja. Specialiai, nes žmonės nenori ja skiepytis po to, kai buvo daug rašyta apie šalutinį poveikį vyresniojo amžiaus žmonėms.

Sunku pasakyti, kas paskatino taip galvoti, bet reportaže apie Dalios Grybauskaitės vakcinavimą apskritai nebuvo minima, kieno sukurta vakcina jai buvo suleista.

Teko paaiškinti, kad panašios kalbos tėra gandai. Pirma, oficialiai informuojama apie šalutinę reakciją, antra – jų vakcinos veiksmingumas nėra šimtaprocentinis, o kai kurie paskiepytieji susirgo, teigiama, dar nesusiformavus imunitetui. Galima įtarti, kad daug pastangų diskredituoti Lietuvoje naudojamas vakcinas į viešąją erdvę meta Rusijos „trolių fabrikas“, niršdamas dėl to, kad Europos Sąjunga nepatvirtino jų sukurtos vakcinos „Sputnik“. Vakcinos – milžiniški pinigai, o Rusija deda visas pastangas prasibrauti į šią rinką.

Šiuo metu Lietuvoje kovai su visuotine pandemija pasitelkiamos trys Europos vaistų agentūros patvirtintos (EVA) vakcinos – britiškoji „AstraZeneca“, amerikietiška-vokiška „Pfizer/BioNTech“ ir amerikietiškoji „Moderna“.

Trečiadienio duomenimis, Širvintų rajone iki kovo 9-osios (imtinai) pirmąja vakcinos doze buvo paskiepyti 1069 gyventojai (7,17 proc., 297 vyrai ir 772 moterys), o anrąja – 431 gyventojas (2,89 proc., 96 vyrai ir 335 moterys).

Vakcinuota visomis trimis vakcinomis, absoliuti dauguma rajono gyventojų paskiepyti „Pfizer/BioNTech“ vakcina. Tačiau buvo ir paskiepytų kitomis. Štai „AstraZeneca“ vakcinomis pirmąkart paskiepyti 158 rajono gyventojai (maždaug kas septintas), o „Moderna“ vakcina – tik 9.

Pažymėtina, kad antrojo „AstraZeneca“ skiepo rajone dar negavo niekas. Tai suprantama, nes tarp vakcinacijų turi prabėgti 12 savaičių pertrauka, o pirmąsyk šia vakcina paskiepyta tik vasario 9-ąją. Bet jau buvo vienas, gavęs antrą „Modernos“ dozę. Pirmasis rajono gyventojas šia vakcina buvo paskiepytas vasario 4-ąją.

Kol kas didžiausio besiskiepijančių antplūdžio buvo sulaukta sausio 14-ąją, kai Širvintų rajone buvo vakcinuoti 105 gyventojai. Kovą gausi besiskiepijančių buvo 3-ioji mėnesio diena – per ją vakcinuoti 68 žmonės.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 12 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)

3 Atsakymai į “Išgirdę apie kvietimą skiepytis, kai kurie žmonės vis dar norėtų rinktis „ponišką“ vakciną”

  1. Nijole parašė:

    Uzvakar mano geros pazistamos vyras (sveikas, drutas, energingas! ) pasiskiepijo astrazeneka. Nakti reikejo kviesti greitaja: infarktas, insultas. Vyras komoj. Vilciu maza.

  2. bakalėja parašė:

    straipsnis labai geras ir labai teisingas, nestik ponams skiriamas faizeris, o vargsams gerai ir zenekas.

  3. Anonimas parašė:

    O tai kodel tokia ironija? Ar zmones suskirstyti i kastas, kaip Indijoje? Tai, po velniu, tegul suskiepija seimunus Astrazeneka“, jeigu ji tokia gera. Slykstu skaityti straipsni!

Comments are closed.

scroll to top
+