Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo mintimis apie gerokai įsiėdusią pastarojo meto problemą – pašto paslaugų rajone kokybę. Sunkiau būtų pasakyti, iš kurio rajono kampelio dar nesulaukėme skambučių, kad vėluoja (kartais – iki savaitės ir daugiau) prenumeruojama spauda. Į redakciją skambinę žmonės juokėsi iš pasiteisinimų, kad paštininkai nespėja apvažiuoti gyventojų, nes padidėjo darbo krūvis, ilgėja maršrutai.
„Anksčiau laiškininkai didžiausius atstumus nueidavo savo dviem kojom ir su dar didesniais krepšiais ant pečių. Prenumeravome dienraščius, savaitarščius, žurnalus, o kiek laiškų ir atvirlaiškių gaudavome, sunku suskaičiuoti. Ar lyja, ar sninga, ar vėjas sniegą neša – buvo įvykis, jei gaudavai vakarykštį laikraštį! Ir gyventojų buvo du tris kartus daugiau. Į retą sodybą paštininkas neužsukdavo, o jei ir negalėdavo, tai ieškodavo būdų, kaip perduoti korespondenciją, kad ir per kaimynų vaikus, grįžtančius iš mokyklos, – sakė skaitytoja iš Širvintų seniūnijos ir nesutiko, kad paslaugų įkainiai nepadengia pašto išlaidų. – Aišku, kad keliolika centų už laikraščio pristatymą neatperka kuro, bet juk važiuodami tuo maršrutu veža ne vieną laikraštį ir ne du, ne vieną laišką ar siuntą. Įmonė – valstybinė, paslauga – jautri, socialiai orientuota, todėl reikia ne teisintis, o ieškoti galimybių!“ – ir pajuokavo: – „Jei trūksta paštui darbuotojų, tegul teismas visokiems mušeikoms skiria ne valandas atidirbti sveikatos ar globos įstaigose, kur jie gąsdina senukus ir ligonius, o įpareigoja mėnesį ar du neatlygintinai panešioti spaudą, siuntas. Ne prie vairo šiltai ir su muzika, o geriausiu atveju tik su dviratuku, kad pajaustų, ką reiškia papildoma sudrausminimo priemonė. Jei taip blogai, kaip sako, gal paskui nebenorės nusikalsti!“
Apie tai merė savo žinutėje, aišku, nekalba, tačiau iš jos minčių aiškėja, kad vilčių, jog situacija keisis, yra:
„Ši informacija yra skirta senyvo amžiaus šeimos narius ar giminaičius turintiems širvintiškiams (labai prašau perskaityti viską iki galo) Kartojasi rugpjūčio scenarijus? Prasidėjo pensijų mokėjimo laikas, o prie mūsų pašto vėl nusidriekusi netrumpa senyvo amžiaus žmonių eilė. Žmonės ir vėl laukia.
Kas vyksta? Kodėl vyksta? Gana ilga, bet geranoriška ir konstruktyvi šio ryto diskusija su Lietuvos pašto Širvintų skyriaus viršininke Angele Račkauskiene.
Ką pavyko sužinoti?
Pasirodo, pasikeitimų yra. Progresas dėl darbuotojų trūkumo problemos sprendimo yra jaučiamas.
Širvintų pašte prie „langelio“ dirba jau ne 1, kaip rugpjūtį, bet 2 operatorės, išmokančios pensijas.
Visgi eilės formuojasi ir jose palaukti tenka netrumpai, todėl atsižvelgdama į tai, kad pensijų atvyksta tikrai ne patys jauniausi ir fiziškai stipriausi žmonės, paprašiau pastatyti bent kėdžių ar suolelį, kur būtų galima prisėsti.
Pašto vadovė džiaugėsi glaudžiu bendradarbiavimu su Užimtumo tarnybą, kuris lėmė, kad paštininkų gretas papildė nauji darbuotojai.
Yra žmonių, kurie po 3 dienų darbo apsigalvoja, tačiau yra ir tokių, kurie nori dirbti. Lietuvos paštas užtikrina ir suteikia tiek transporto priemonę, tiek reikalingą kuro kiekį.
Gerai žinau, kad atokesnėse, nuo Širvintų labiau nutolusiose vietovėse yra jaunų žmonių, norinčių ir galinčių dirbti, todėl pasiteiravau pašto viršininkės, kodėl nebūtų galima jiems leisti darbo automobilių laikyti pas save. Juk kiekvienoje mašinoje yra įrengta GPS sistema, kuri leidžia stebėti, ar nedarbo metu žmogus nevažinėja savo reikalais.
Pavyzdžiui, Čiobiškis nuo Širvintų yra nutolęs apie 30 km, o darbuotojas ryte turi atvykti į rajono centrą, pasiimti automobilį, vėl važiuoti atgal išvežioti spaudą, korespondenciją ar pensijas. Tai kainuoja ir laiko, ir kuro išlaidas. Tad sprendimas būtų logiškas, sąlygos aprašytos darbo sutartyje.
Taip galbūt pavyktų išspręsti darbuotojų trūkumo problemą. Visgi, pasak Širvintų pašto vadovės, tam prieštarauja centrinės Lietuvos pašto valdžios priimti sprendimai.
Aptarėme ir kitas problemas, kurias galime padėti spręsti ir mes VISI, o ypač senolių artimieji, vaikai, anūkai.
DĖMESIO!!!
PALAIDI ŠUNYS. Viena iš priežasčių, dėl kurių atvažiavęs pašto darbuotojas neretai yra priverstas apsisukti, nes tiesiog bijo išlipti iš mašinos ir negali išmokėti pinigų (šiuo metu vienas pašto darbuotojas būtent dėl šuns įkandimo turi nedarbingumą).
Žmonės, paprašykite savo senelių, tėvų, senyvo amžiaus kaimynų, kad augintiniai būtų prižiūrimi ir laikomi saugiai, kad nekeltų grėsmės aplinkiniams. Bent jau tomis dienomis, kai žino, kad turi atvykti paštininkas.
ASMENS DOKUMENTAI. Jei metų metus aptarnavęs paštininkas, gerai pažinodamas žmones, ir neprašydavo dokumento, tai, pasak pašto vadovės, visi darbuotojai laikytis šios taisyklės privalo.
Jau yra fiksuotas ne vienas atvejis, kai senolis savo asmens dokumento namuose visai neturi (jį pasiėmę artimieji) arba dokumento galiojimo laikas yra pasibaigęs.
Vėlgi kreipiuosi į senolių artimuosius – padėkite, patikrinkite, ar tikrai žmogus namuose turi dokumentą, suraskite vietą, kurioje jis būtų laikomas saugiai, kad būtų galiojantis.
Suprantu, kad šis kreipimasis socialiniuose tinkluose tiesiogiai adresatų nepasieks, tačiau jį tikrai išplatinsime ir rajoninėje spaudoje, ir per seniūnus, na o savo sekėjų prašau pasidalinti ir perduoti žinią tiems, kam ji svarbi.“