„Iš šios žiemos naudos – kaip iš ožio pieno…“

2020 m. Užgavėnės Širvintose.

Užgavėnių paskirtis – išvyti žiemą, paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Šventė švenčiama likus 7 savaitėms iki Velykų. Kadangi kasmet keičiasi Velykų data, keičiasi ir Užgavėnių laikas. Šis laikotarpis būna nuo vasario 3 iki kovo 9 dienos. Užpernai žiemą vijome vasario 13 dieną, pernai – kovo 1 dieną, šįmet Užgavėnės – vasario 25 dieną.

Užgavėnės nustebino – iš dangaus pažiro snaigės

Šiais metais žiema buvo šilta, be sniego, o temperatūra – maždaug penkiais laipsniais aukštesnė už daugiametes reikšmes. Todėl ir daugelio žmonių nuomone vyti žiemą nebebuvo jokios prasmės. Tačiau… būtent per Užgavėnes iš dangaus ėmė kristi snaigės. Daug snaigių. Širvintiškiai tikėjosi, kad pagaliau laukus apklos baltas, purus, ilgai lauktas sniegas. Tik kad snaigės, palietusios žemę čia pat tirpo. Iš tikrųjų Kanapinis, visą žiemą kaip lokys snaudęs lašiniais išklotoje irštvoje, prabudo ir supratęs, kad jo ieško Kanapinis, pamėgino panaikinti savo pėdsakus, pasitelkdamas į pagalbą baltas snaiges. Deja, nepavyko…

Pasak šventės Gaspadinės, žiemą reikia rogėmis važinėtis, kad linai augtų. Bet nei sniego, nei rogių. Todėl, vydami žiemą iš kiemo, galime drąsiai sakyti, kad naudos iš tos žiemos – kaip iš ožio pieno. Gaspadinė visus pakvietė į raganas, velnius, giltines ir visokias pamėkles pavirsti. Taip pat blynais ir riebiais valgiais pilvus prisikimšti, smagiai šėlti ir pavasarį kieman kviesti…

Tarp gausiai susirinkusių žmonių „nardė“ sublogęs per žiemą Kanapinis. Jis vis klausinėjo: „Ar nieks nematė Lašininio? Slapstosi nuo manęs. Bet neilgai jam lašiniais ir kumpiais mojuoti. Užvošiu silkės galva, papilsiu žirnių po kojom….Čigonė išbūrė, kad visas 47 savaites karaliausiu… Na ką, Lašininį, pasirodyk, kviečiu tave į dvikovą. Pažiūrėsim ar tavo raumenys ir smegenys taukais apėjusios dar gali ką nuveikti.“

Iš šono žiūrint atrodė, jog riebaus Lašininio nugalėti neįmanoma. Tačiau šioje dvikovoje pergalę iškovojo Kanapinis ir jo gerbėjai. Taip buvo duotas ženklas ateinančiam pavasariui. Paraginta saulutė būti aktyvesne ir dažniau pasirodyti danguje.

Užgavėnės be varžytuvių – ne šventė

Čia pat vyko įdomios varžytuvės. Kuri šeimininkė daugiau kartų apvers blyną keptuvėje, mėtydama jį į viršų? Kuris šeimininkas greičiau įkals saują vinių su smailiąja plaktuko puse? Kas sugaus daugiau „žuvų“? Širvintiškius linksmino kapela „Smetonos ūsai“ iš Vilniaus, kultūros centro šiuolaikinių šokių grupė „SO“ ir Širvintų moterų klubo šokėjos „Laumenė“.

Miesto gyventojai dar kelias dienas prieš šventę turėjo galimybę pasigrožėti Igno Šeiniaus gatvėje apsistojusiomis „čiūčelomis“. Jos atkeliavo iš įvairių miesto ir rajono kampelių. Ne tik grožėjosi, tačiau kartu su jomis pozavo, fotografavosi. Pasak kalbintų širvintiškių, kasmet ir Užgavėnės, ir jos vis įdomesnės. Kolektyvų kūrybinė išmonė begalinė… Šiais metais viena „čiūčela“ net su baidare atplaukė. Kita, sėdėdama ant senovinio „pečiaus“, atskrido su keistu šūkiu: „Žiema žiema neik iš kiemo!“.

Užgavėnės sutraukė minią širvintiškių ir miesto svečių.
Užgavėnės ir ... raganos.
Užgavėnės buvo paskanintos riestainiais ir karštais gėrimais. Jais vaišino rajono vadovės.
Vinį įkalti nesunku, bet kai tai padaryti reikia kitu plaktuko galu...
Riestainiai - Širvintų senjorams.

Už kūrybinę išmonę – dovanos

Šventės metu Gaspadinė nuoširdžiai padėkojo ir įteikė dovanų visiems kolektyvams už jų kūrybinę išmonę. Dovanos įteiktos: Bartkuškio mokyklai-daugiafunkciniam centrui, Širvintų pradinei mokyklai, Širvintų „Atžalyno“ progimnazijai, Širvintų meno mokyklai, Lopšeliui – darželiui „Boružėlė“, Širvintų atvirai jaunimo erdvei, VšĮ Širvintų r. psichikos sveikatos centrui, Širvintų meno mokyklos Neformaliojo švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto studentams, Širvintų kultūros centro Anciūnų filialui, Grožio salonui „Kaprizas“, Širvintų kultūros centro Družų filialui ir Družų bendruomenei, UAB „Širvintų šilumai“, UAB „Širvintų Vandenys“, Širvintų r. sav. Igno Šeiniaus viešajai bibliotekai, Musninkų kaimo bendruomenei, Širvintų rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centrui, Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijai, Širvintų sporto centrui, VšĮ Širvintų ligoninei, Širvintų kaimo bendruomenei „Upė“, Širvintų seniūnijai., Širvintų karatė do asociacija „Kase ha“, Širvintų r. pirminės priežiūros sveikatos centrui. Pirmą kartą parade dalyvavo asmeninė Juknonių kaimo seniūnaitės Vandos Liutkienės „čiūčela“.

Riestainis – už šypseną

Užgavėnių šventėje dalyvavo virš 30 prekybos taškų (palapinių), todėl širvintiškiai, atėję iš kiemo varyti žiemą, galėjo pasistiprinti čia pat viliojančiais keptais, slėgtais bei suktais valgiais, prisimatuoti vilnones raštuotas pirštines ir kojines, parvežti namiškiams dovanų gražią pintinę, kruopščiai atliktą rankdarbį, vaistažolių nuo peršalimo ir kosulio, įsigyti įvairiaspalvę verbą. Prekybininkai Igno Šeiniaus alėjoje viliojo rūkyta žuvimi, dešromis ir lašinukais.

Šventės metu atskiroje palapinėje „prekiavo“ rajono merė, merės pavaduotoja, administracijos direktorė, administracijos direktoriaus pavaduotoja. Visi šventės dalyviai tiesiai iš merės rankų ir tik už šypseną galėjo gauti didžiulį kvepiantį riestainį, o prie riestainio kavinės „Terasa“ darbuotojos dalijo karštą medumi pagardintą arbatą.

Netoli Lašininio ir Kanapinio kovos arenos, Vilniaus gatvės viduryje, ant taisyklingos piramidės formos sukrauto laužo buvo paguldyta ir sudeginta Morė. Kaip senais viduramžiais, Morės „agoniją“ stebėjo ir džiaugėsi minia žmonių… Liepsnose paskendusi Morė greitai sudegė, su savimi nusinešdama visus žiemos vargus.

Remigijus Bonikatas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top
+