Ar sulauksime dienos, kai Vytautas ras karinę raketą?

Gewehr 98
„Gewehr 98“

Širvintų rajono gyventojas Vytautas K. labai mylėjo savo senelį. Jei tai būtų tik tušti žodžiai, į šeštą dešimtį įkopęs Vytautas, ko gero, nebūtų pildęs priešmirtinio motinos prašymo išsaugoti vieną relikviją kaip senelio atminimą. Sunku patikėti, kad ta relikvija – tai vokiškas 7,92 mm kalibro Mauzerio konstrukcijos pusiau automatinis graižtvinis šautuvas „Gewehr 98“, 1906 metais pagamintas Spandau. Sukonstruotas 1898 metais, jis buvo gaminamas iki 1945 metų, plačiai naudotas abiejų pasaulinių karų mūšiuose, sutinkamas dabar Ukrainoje vykstančiame kariniame konflikte.

Šimtmetį ir daugiau skaičiuojantys Gewehr 98 vis dar naudojami

Prabėgus daugiau kaip 120 metų, „Gewehr 98“ net ir dabar naudojamas kaip sportinis ar medžioklinis šautuvas. Internetiniame ginklų aukcione „Gunbroker“ siūloma įsigyti ir šių šautuvų, o jų pradinė kaina gali siekti gerokai per 1000 JAV dolerių. Šiuo metu aukcione varžytis dėl 1916 metais pagaminto tokio šautuvo su durklu prašoma turint bent 1499 JAV dolerius. Net jei ir pavyktų nusipirkti už startinę kainą, dar tektų sumokėti pristatymo išlaidas.

Ekspertizė nustatė, kad Gewehr 98 tinkamas šaudyti

Taigi, tokį atminimą Vytauto K. paprašė išsaugoti jo mama prieš mirtį. Tačiau įsikišo policija. 2019 metų liepos 24 dienos rytą į namus atvykusiems Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnams ir pareikalavus pateikti jų pageidaujamus daiktus, Vytautas K. prisipažino turės šautuvą ir pasakė, kur jis padėtas.

Policininkai apžiūrėjo Vytauto K. namo bei ūkinių pastatų patalpas, teritoriją, tačiau daugiau jokių draudžiamų ar apyvartoje uždraustų daiktų nerado. Lietuvos teismo ekspertizės centro išvadoje nurodyta, kad pateiktas šautuvas „Gewehr 98“ yra tinkamas šaudyti.

Vytautas pareigūnams sakė, kad šautuvą namuose esančioje krosnyje surado 2017-ųjų rugsėjį ir laikė iki policijos atvykimo.

Motina prigrasė saugoti senelio atminimą

Pasakodamas aplinkybes, kaip neteisėtai įgijo ir neturėdamas leidimo laikė B kategorijos ginklą, Vytautas K. sakę, kad šį ginklą paveldėjo motina iš savo tėvo. Mirus Vytauto seneliui, motina jam pranešė, kad yra likusi senelio vokiška siuvimo mašina ir šautuvas. Vytautas sakė, kad tą šautuvą, motinos nurodymu, laikė kaip senelio prisiminimą, norėjo jį padovanoti Kernavės buities muziejui. Paveldėtą šautuvą laikė ten pat, krosnyje, kur jis ir anksčiau gulėjo.

Vytautas K. užsiminė, kad galvojo ir apie ginklo legalizavimą. Akivaizdu, kad tai padaryti jam sutrukdė viena svarbi aplinkybė – šiuo metu ūkininkaujantis vyras anksčiau jau buvo teistas už analogišką nusikaltimą, kurį jis padarė prieš penkerius metus – 2015-ųjų kovo 2-ąją. Tada jo lauko virtuvėje policininkai rado į pūkinę antklodę suvyniotą lygiavamzdį medžioklinį šautuvą.

2015-aisiais rado lygiavamzdį šautuvą

Anos bylos aplinkybės leidžia spėti, kad policija irgi įtarė, jog Vytautas K. namuose gali laikyti draudžiamų daiktų. Kaip tada teisme aiškino vyras, 2015 metų kovo 2 dienos popietę pas jį atvažiavo policijos pareigūnai dėl automobilio „Volkswagen Transporter“ priverstinio išgabenimo. Jie taip pat klausė, ar Vytautas K. „namuose nelaiko kokių nors apyvartoje draudžiamų daiktų“. Nors šis pasakė, kad draudžiamų daiktų neturi, užėję į lauko virtuvę policininkai ant lovos už krosnies surado 12-to kalibro dvivamzdį lygiavamzdį medžioklinį šautuvą, priskiriamą C kategorijos ginklams.

Vytautas tada šoko aiškinti, kad ginklas yra ne jo ir nežino, kieno. Sakė taip pat nežinąs, kaip šis pas jį namuose atsirado. Apžiūrėjus ginklą paaiškėjo, kad jame šovinių nėra.

Tačiau yla išlindo iš maišo. Tada Vytautas K. irgi ėmė pasakoti apie radybas. Neva 2015 metų vasario 27-ąją apsilankęs negyvenamoje buvusio kalvio sodyboje, išplėštoje kalvėje rado seną pūkinę paklodę, kurioje buvo medžioklinis šautuvas. Šautuvas jam pasirodė geros būklės, tad parsivežė į namus. Grįžęs, nuo šautuvo nuvalė tepalą ir padėjo lauko virtuvėje ant lovos. Čia jį ir rado policininkai. Kodėl pareigūnams nesakė apie ginklą, Vytautas K. tada teisinosi tuo, kad buvo vartojęs alkoholio.

2016 metų vasario 24 dieną teismas Vytautui K. už neteisėtą ginklo įgijimą ir laikymą skyrė galutinę 8 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, o jos vykdymą atidėjo metams.

Gewehr 98 perduotas Ginklų fondui

Baudžiamojo kodekso sankcija už tokį nusikaltimą numato areštą arba laisvės atėmimą iki 5 metų. Nutaręs, kad ankstesnis teistumas Vytautui teigiamos įtakos nepadarė, nes jis vėl teisiamas už tokį pat nusikaltimą, teismas jam skyrė galutinę laisvės atėmimo 1 metams bausmę. Tiesa, bausmės vykdymas ir šįkart atidėtas. dabar – 1 metams 6 mėnesiams. Šiuo laikotarpiu Vytautas K. įpareigotas neišeiti iš namų nuo 23 val. iki 5 val., jeigu tai nesusiję su darbu ar gydymusi stacionare, bei neišvykti už gyvenamosios vietos rajono ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Šautuvas „Gewehr 98“ konfiskuotas ir perduoti Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Jei taip bus nutarta, jį galės legaliai įsigyti bet kuris, turintis tam teisę. Ir be jokių aukcionų.

Baigiant šią istoriją galima būtų šyptelėti, kad Vytautas K. jau nusikalto, nelegaliai laikydamas C ir B kategorijos ginklus. Ar jam pasiseks rasti A kategorijos ginklą (prie tokių priskiriami ne tik automatiniai ginklai, bet ir karinės raketos, visų kalibrų patrankos, haubicos, liepsnosvaidžiai ir pan.), parodys ateitis. Tikėkimės, kad tokiu atveju Vytautas K. prisimins, jog „Širvintų kraštas“ turi rubriką „Radai – parodyk!“, kurioje skaitytojai gali skelbti pasakojimus apie savo radinius, taip pat jų nuotraukas.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+