Sausio 14-oji – Naujieji Metai pagal Julijaus kalendorių

Julijaus kalendorius – tai 46 metais pr. K. Romos imperatoriaus Julijaus Cezario įvesta laiko matavimo sistema, pagal kurią metus sudaro 365 dienos, o kas ketverius metus yra 366 dienų keliamieji metai. Norint pagal Julijaus kalendorių apskaičiuoti laiką teisingai, metai privalo turėti 365,2424 dienos. Tad pagal Julijaus kalendorių kas 128 metus susidaro viena diena per daug ir kalendorius atsilieka.

Julijaus kalendorius nuo Grigaliaus šiuo metu atsilieka 13 dienų, ir toks atsilikimas bus iki 2100 metų kovo 13-osios. Paskui prisidės dar viena diena.

Julijaus kalendorių katalikiškos šalys panaikino pirmiausia, paskui ir protestantiškos, vėliausiai – stačiatikiškos. Tačiau stačiatikių bažnyčios Julijaus kalendorių naudoja ir dabar, o pagal šią tradiciją plačiai švenčiamos ir metinės šventės. Paprastai jos visuomenėje švenčiamos neatsižvelgiant į tai, žmogus tikintis, ar ne. Juk taip malonu, sakykime, per dvi savaites dukart švęsti Kalėdas, Naujuosius metus. Sausio 14-ąją Naujus metus švęs ir maždaug trys šimtai rajone gyvenančių rusų, baltarusių, ukrainiečių, tradiciškai simpatizuojančių ortodoksų bažnyčiai, o labiausiai tikintys važiuos į artimiausias cerkves. Esame kelis kartus rašę, kad dar XX a. pradžioje dabartiniame Širvintų rajone buvo dvi veikiančios stačiatikių cerkvės – Gelvonuose ir Širvintose.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 14 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top