Psichologinės problemos vaikų neaplenkia. Kaip spręsti?

Nors antrojo karantino banga po truputį slūgsta, karantino sukeltų psichikos problemų padariniai gali išlikti dar ilgai. Ne paslaptis, kad daug laiko praleidžiame namuose, mažai judame, retai bendraujame su aplinkiniais, o tai gali sukelti psichologines problemas, nerimą ar net depresiją. Svarbu pastebėti, kad su šiomis ir panašiomis problemomis, dažnai, susiduria ir vaikai. Tad ką daryti, kad vaikai be skaudžių pasekmių išgyventų karantiną ir lengviau atsigautų nuo pandemijos išprovokuotų ribojimų padarinių?

Psichologinė būklė pablogėja visiems

Karantino metu žmonės daug laiko praleidžia namuose, artimiausių žmonių apsuptyje. Džiugu jeigu turime artimuosius šalia, tačiau net ir tai gali nepadėti išvengti psichologinių problemų. Kai gyvenimą užvaldo ta pati kasdieninė rutina ir tos pačios sienos, tarp kurių praleidžiama tiek daug laiko, padidėja tikimybė prarasti gyvenimo džiaugsmą.

Nepastebimai pakilią nuotaiką keičia bloga, užvaldo pyktis, nusivylimas ir nerimas. Žmogus tampa dirglus, nervingas, sunkiau užmiega naktimis ir viskas tik dėl „paskendimo“ kasdienėje rutinoje, teigiamų emocijų ir naujų įspūdžių trūkumo. Kaip ir suaugusiems taip ir vaikams pablogėja psichinė sveikata, kuri daro nemažą žalą tolimesnei vaikų raidai. O apie pablogėjusią vaiko psichologinę būklę, galima spręsti iš suprastėjusių mokymosi rezultatų. Taip atsitikus, jokiu būdu negalima spausti vaikus geriau mokytis, o atvirkščiai, leisti pailsėti ir užsiimti kita, vaikų mėgstama veikla.

Svarbu – bendravimas su vaikais

Verta pripažinti, kad šiuolaikinėje visuomenėje, ypač esant karantino suvaržymams, vis dažniau susiduriama su vaikų psichologinės sveikatos problemomis, dėl kurių gali pasitaikyti ir itin skaudžių nelaimingų atvejų. Todėl pablogėjusios nuotaikos nereikėtų laikyti nereikšmingu įvykiu. Pirminė pagalba – bendravimas. Pokalbiai prie arbatos puodelio apie prabėgusią dieną, įspūdžių pasidalinimas, domėjimasis vaikų svajonėmis, gali padėti geriau suprasti vaikų ir jaunimo psichologinę situaciją. Tėvams dėrėtų su vaikais dalintis įspūdžiais, tuomet ir vaikams bus lengviau atsiskleisti. Labai svarbu, kad tėvai su vaikais ne tik bendrautų, bet ir kartu pramogautų. Net ir griežčiausio karantino metu galima atrasti puikių pramogų, tokių kaip pasivaikščiojimas gryname ore, žaisti su vaikais kamuoliu ar stalo žaidimus. Gerai psichinei būklei palaikyti svarbu neatsiriboti ir neatskirti vaikų nuo išorinio pasaulio bei suprasti, kad bendravimas telefonu ar internetu irgi yra naudingas. Vaikai turi bendrauti su savo bendraamžiais ir visiškai nesvarbu, tai bus gyvas bendravimas, telefono ar kompiuterio pagalba. Bendravimas ir patyrimas naujų įspūdžių, žaidimų ar kitų užsiėmimų metu, padeda išsivaduoti nuo, galimų, psichologinių problemų.

Vaikams svarbūs nauji įspūdžiai

Kad vaikams yra labai svarbus bendravimas bei nauji potyriai, patvirtina ir karantino laikotarpiu įsikūrusios ne pelno siekiančios organizacijos „Jaunoji banga“ įkūrėjas Dominykas Jareckas. Organizacija rūpinasi vaikų bei jaunimo užimtumu ir neformaliu ugdymu karantino laikotarpiu. Rengia įvairius užsiėmimus ir žaidimus interneto pagalba, kad vaikai turėtų galimybę pasisemti naujų įspūdžių ir žinių, kiek pamirštų rutiną ir nepamirštų bendravimo su bendraamžiais įgūdžių. Neformalaus ugdymo įstaigos įkūrėjas dalinasi įspūdžiais, kaip internetinių užsiėmimų metu vaikai skardžiai juokiasi, teisingai atsakę į klausimą:

  • Vaikai yra mūsų ateitis, negalime leisti, kad jaunoji karta nugrimztų į neišsilavinusios visuomenės ir depresijos liūną. Mokytojai sako, kad vaikų mokymosi rezultatai per praėjusius metus ženkliai suprastėjo, o dalis tėvų pastebi vaikų elgesio pokyčius: negebėjimą susikaupti, dirglumą. Tokia yra realybė ir ji yra ganėtinai skaudi, todėl įkūrėme neformalaus ugdymo organizaciją, kad prisidėtume prie ateities kartos augimo ir lavinimo.

Šypsenos vaikams – iš asmeninių santaupų

Šiuo laikotarpiu vaikams organizuojame nemokamus internetinius lavinamuosius užsiėmimus: protmūšius, šokių, vaidybos, piešimo pamokėles, kūrybiškumo užsiėmimus, kurių metu laviname vaikų vaizduotę, kūrybiškumą, dėmesio koncentravimą, bedravimo įgūdžius. Kai kas net svajoja išpildyti savo svajonę – kada nors tapti puikiu dailininku… Vaikai noriai dalyvauja užsiėmimuose ir vis klausinėja, kada bus sekantis užsiėmimas. Tačiau, kartais belieka tik skėsčioti rankomis, nežinant ką atsakyti, nes neseniai įkurtai organizacijai trūkta lėšų. Ši organizacija ne pelno siekianti, vaikams dalyvavimas užsiėmimuose nieko nekainuoja, o įkūrėjai jokio uždarbio negauna, geriausias atlygis laimingų vaikų šypsenos.

„Tačiau patalpų nuoma, užsiėmimų vedėjų, mokytojų paslaugos yra mokamos. Tenka susimokėti ir už užsiėmimams reikalingus rekvizitus. Labai dėkojame geriems žmonėms, kurie paaukojo truputį pinigėlių mūsų veiklai, todėl organizuojamuose užsiėmimuose turėjome galimybę išvysti ne vieno vaiko šypseną, tai labai džiugina. Ne paslaptis, kad laukiančių vaikų ir norinčių dalyvauti būreliuose – gausus būrys. Organizavome užsiėmimus ir iš savų santaupų, kad tik galėtume nudžiuginti vaikučius, tačiau esame paprasti žmonės ir „didelių“ pinigų neturime. Labai skaudu, kai negali vaikams suteikti džiaugsmo ir galimybės šypsotis, todėl labai tikimės gerų žmonių pagalbos ir prašome prisidėti prie vaikų šypsenų ir ugdymo. Nelikime abejingi mažiesiems ir pasirūpinkime jaunąja karta, vaikai Jums liks dėkingi. Juk padėsite išpildyti ne vieną svajonę,“ – su viltimi prašo nepelno siekiančios organizacijos įkūrėjas Dominykas Jareckas.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top