Nors dauguma Lietuvos gyventojų žino, kad užtvankos iš lėto marina upes ir kenkia natūraliai žuvų migracijai, tačiau ne kiekvienas žmogus galėtų nurodyti paprastą išeitį. Tyrimas atskleidė, jog gana didelė dalis visuomenės užmerkia akis prieš problemą ir nepripažįsta, kad užtvankos žaloja gamtą, – rašoma dar rudenį atlikto tyrimo pristatyme, apie kurį pranešė viešųjų ryšių agentūra „Fabula“.
Tyrimas atskleidė, kad maždaug 3 iš 5 gyventojų yra girdėję, kad užtvankos kenkia gamtai. Tačiau tik kas antras žmogus galėjo pasakyti, kad užtvankas derėtų demontuoti ir taip išlaisvinti upes – atkurti natūralią jų tėkmę.
Tyrimo metu bendrovė „Spinter tyrimai“ apklausė 1015 respondentų – 18-75 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. Reprezentatyvia apklausa siekta išsiaiškinti šalies gyventojų informuotumą apie užtvankų daromą poveikį gamtai.
„Apklausa parodė, kad gyventojai viena ausimi yra girdėję apie tai, kad užtvankos kenkia žuvų migracijai. Nors daug didesnė žala yra būtent vientisos ekosistemos suskaldymas, maistmedžiagių kelio sutrikdymas ir dėl to smarkėjantis upių ir jų priekrančių bioįvairovės nykimas. Taigi, laukia daug darbo ne tik atsikratant nereikalingomis ir didžiausią žalą darančiomis užtvankomis, bet ir pasakojant apie tai, kokios turi būti sveikos upės ir kuo jos gyvena“, – „Fabulos“ iplatintame pranešime cituojamas Aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.
Savo aplinkoje gyventojai yra tiek pripratę prie užtvankų, kad net ir matydami avarinę jų būklę nesusimąsto apie saugumą ir metų metais daromą žalą. Stovinčiame vandenyje kaupiasi sąnašos, nyksta vandens gyvūnijos buveinės, žuvys negali įveikti dirbtinių kliūčių. Apskritai, pastačius užtvanką upės ekosistema ima keistis, virsta tvenkinio ekosistema. Pasikeičia augalija ir gyvūnija, o tokių permainų žala ekosistemai yra didžiulė.
Anot tyrimo viešintojų, neretai šalies gyventojai nė nenutuokia, kad užtvankų Lietuvos upėse yra tiek daug – apie 1500. Tiesa, kiti šaltiniai mini, jog jų yra maždaug 1200-1400. Tai nėra labai svarbu. Gausybė šalies upių yra tarsi supjaustytos į mažus gabalėlius – suvaržytos užtvankomis.
Gintaras Bielskis
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 22 d. laikraščio numeryje.