Lietuvos Respublikos Prezidento inicijuotame regionų forume – savivaldos savarankiškumo stiprinimo klausimai

Rugsėjo 7 d. Širvintų r. savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė bei Molėtų-Širvintų vienmandatėje apygardoje išrinktas Seimo narys Jonas Pinskus dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotame jau trečiajame Regionų forume, kurio pagrindinė tema – savivaldos savarankiškumo stiprinimas.

Forume aptarti aktualūs savivaldos finansinio savarankiškumo stiprinimo, žaliosios transformacijos klausimai.

Kodėl savivalda, priešingai nei centrinė valdžia, yra ribojama griežtų skolinimosi limitų?

Kai būtent regionuose būtina mažinti vis didėjančią atskirtį, skurdą, didinti žmonių galimybes dirbti, uždirbti, gyventi oriai?

„Kartą įsitvirtinusi, regionų atskirtis žadina neteisybės jausmą, atima iš žmonių viltį ir didina vidinę ir išorinę migraciją. Visa tai yra nuostolis mūsų valstybei,“ – sakė Prezidentas Gitanas Nausėda, atkreipdamas dėmesį, kad nors praėję metai buvo sunkūs dėl pandemijos, vyko rinkimai, keitėsi valdančioji koalicija, tačiau pernai rugsėjį Valdovų rūmuose iškilmingai pasirašytas parlamentinių politinių partijų memorandumas tarsi pamirštas. „Savivaldą reikia įgalinti praktiškai visose srityse. Augančią atsakomybę turi paremti naujos galimybės. Tam reikalingas didesnis savivaldybių finansinis savarankiškumas,“ – pabrėžė Prezidentas, akcentuodamas, kad prisiimti įsipareigojimai turi būti įgyvendinami, net jeigu tam reikėtų įveikti susiklosčiusią mąstymo ir veiklos inerciją.

„Savivaldybių įgalinimą galėtume pakelti į nacionalinio prioriteto lygį. Jei tam reikalinga pakeisti fiskalinės sutarties konstitucinį įstatymą – pakeiskime! Būtina įgalinti savivaldą generuoti didesnes mokestines ir kitas pajamas – įgalinkime! Netapkime savo baimių ir stereotipų įkaitais. Jau šio rudens Seimo sesijoje galime žengti konkrečius teisėkūros žingsnius,“ – ragino susirinkusiuosius Gitanas Nausėda.

Apie tai, kad po pernai politinių partijų lyderių pasirašyto memorandumo „Dėl glaudesnės centrinės ir vietos valdžios partnerystės siekiant stiprinti Lietuvos savivaldos savarankiškumą ir atsakomybę“ savivaldybės pasigenda bent kokių realesnių pokyčių, kalbėjo ir Lietuvos Savivaldybių asociacijos pirmininkas Mindaugas Sinkevičius.

„Praėjo metai. Praėjo rinkimai. O tie, kurie pernai plačiai šypsojosi linksėdami galvomis ir pritardami Prezidentui, jog siekiant žmonių gerovės regionuose, atskirties ir skurdo mažinimo periferijoje, šiandien nebeturi ką pasakyti. Galbūt todėl ir kyla maištas, organizuojami mitingai, virstantys riaušėmis. Juk ką pasakyti aiškius klausimus užduodantiems žmonėms nėra! Vietoj to, kad per metus laiko būtų išspręstas savivaldybių skolinimosi limitų klausimas, tiesioginių merų rinkimų teisinis sureguliavimas, šalies valdžia kapanojasi tik tose problemose, kurios yra čia ir dabar. Į ilgalaikius, svarbius Lietuvos regionų žmonėms sprendimus nebelieka kada gilintis. Kam rūpi tie tylūs, ramūs, darbštūs provincijos žmonės, kai vartomi milijardai nelegaliems migrantams, pandemijai?

O juk savivaldybių didelis iššūkis laukia jau labai greitai – prasideda naujas ES finansavimo etapas, kurio metu norėdami gauti lėšų projektams ir skatinti regionų plėtrą, savomis lėšomis turėsime prisidėti bent po 15 procentų! Kai tuo tarpu pasiskolinti galime tik tiek, kiek grąžiname. Jau nekalbu apie nurėžtas Kelių priežiūros programos lėšas ir kt.

Deja, esame duobėje. Todėl Prezidento Gitano Nausėdos išsakyta griežta pozicija yra labai savalaikė ir reikalinga. Labai tikiuosi, jog vakarykštis forumas duos teigiamų postūmių, reikalingų savarankiškesnei ir stipresnei savivaldai,“ – reziumavo Širvintų r. savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė.

Lietuvos Respublikos Prezidentūra Regionų forumą organizavo kartu su Vidaus reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija.

Susirinkusius sveikino Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius. Forume taip pat dalyvavo parlamentinių partijų atstovai, savivaldybių merai, įvairių sričių ekspertai.

Užs. Nr. 106.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Lietuvos Respublikos Prezidento inicijuotame regionų forume – savivaldos savarankiškumo stiprinimo klausimai"

  1. olele parašė:

    Tiesiog noriu atkreipti visokiu megeju pasmeizti demesį į nuotrauką. Man labai grazu. O jums?

Comments are closed.

scroll to top