Musninkų sukaktis papuošė ir kelios Viktoro Brazausko atminčiai skirtos datos

Klasės draugai prie Viktoro Brazausko paminklo, primenančio atverstą knygą.

Šie metai Musninkuose ne kartą pažymėti „apvaliais“ jubiliejais. Pagrindiniu to akcentu tapo praėjusį savaitgalį paminėtos Musninkų įkūrimo 460-tosios metinės, taip pat dabartinės mūrinės bažnyčios 160 metų sukaktis.

Rengdami minėtas iškilmes, jų organizatoriai nepamiršo ir to fakto, kad šiais metais sukako 80 metų, kai tuometiniame Musninkų valsčiuje, Taučiuliuose, gimė lietuvių rašytojas Viktoras Brazauskas. Šis iškilus Musninkų krašto žmogus lygiai prieš 60 metų baigė Musninkų vidurinę mokyklą, taigi dalis esamų ir buvusių musninkiečių paminėjo dar vieną „apvalią“ sukaktį.

Į Musninkų varpinėje surengtą Viktoro Brazausko pagerbimo rytmetį atvyko kultūros darbuotojai, buvę rašytojo klasės draugai, tarp kurių – ir šimtmečio širvintiškis, krašto šviesuomenei puikiai žinomas pedagogas, šaulys Leonas Vaicekauskas. Prieš šešis dešimtmečius Musninkų vidurinė mokykla išleido, berods, 17 abiturientų. Penki jų – Leonas, Vlada, Irena, Elena ir Alina – atsiliepė į kvietimą ir prisiminė klasės draugą.

Juokais įspėjęs, kad serga dviem ligom („jaunystės grauduliu“ ir „nemokėjimu šnekėti trumpai“), rašytojo suolo draugas Leonas Vaicekauskas susirinkusius nustebino prisipažinimu, kad jų klasėje buvo trys antramečiai, palikti kartoti mokymo programos, iš kurių du – tai Viktoras ir jis pats, Leonas. Suskubęs pridurti, kad pats antriems metams buvo paliktas dėl to, kad ilgai gydėsi susilaužytą koją per nesėkmingą bandymą atlikti salto, Leonas sakė dabar manąs, kad Viktoras greičiausiai buvo paliktas „dėl matematikos“.

Abu antramečiai po kiek laiko pasiekė įspūdingų profesinių aukštumų. Pedagogo kelią pasirinkęs Leonas Vaicekauskas už profesinę veiklą pelnė ne vieną garbingą titulą ir apdovanojimą, o štai Viktoras rinkosi kitus įvertinimus. Vilniaus universitete baigęs lietuvių kalbos ir literatūros studijas, jis kopė į kūrybos aukštumas. Jo biografijoje daug neeilinių darboviečių, tai ir Lietuvos gamtos apsaugos draugijos Respublikinė taryba, ir Valstybinio radijo ir televizijos komiteto Literatūros ir meno redakcija, kur rašytojas ėjo vyriausiojo redaktoriaus pareigas, paskui redaktoriaus pareigos Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, skyrių vedėjų darbas laikraščiuose „Literatūra ir menas“, „Gimtasis kraštas“, o darbinę karjerą Viktoras baigė dirbdamas skyriaus redaktoriumi vaikams skirtame žurnale „Genys“.

Po prisiminimų rytmečio buvę Viktoro Brazausko bendraklasiai aplankė Musninkų mokyklą, kurioje prabėgo gražiausios paauglystės ir ankstyvos jaunystės dienos. Senosios mokyklos pastatai atgaivino prisiminimus, o aplankyti buvusių klasės draugų kapai suvirpino širdis. Aplankytas ir senosiose Musninkų kapinėse esantis kapas, kuriame 2005-taisiais amžinojo poilsio atgulė Viktoras Brazauskas. Uždegtos žvakutės priminė, kad jų nepamiršo…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)

3 Atsakymai į “Musninkų sukaktis papuošė ir kelios Viktoro Brazausko atminčiai skirtos datos”

  1. Tetervinas parašė:

    Rasydavo i Geni- mano vaikystes laukiamiausia zurnala. Megdavau budamas vaikas su juo pasikalbeti. Geras straipsnis, aciu

  2. skaitytoja irgi parašė:

    Visada su malonumu skaitau “ Širvintų kraštą „.

  3. skaitytoja parašė:

    Labai šiltas ir mielas straipsnis. Ačiū autoriui.

Comments are closed.

scroll to top