„Karjeros specialisto veikla moksleivių profesiniam apsisprendimui labai reikšminga“, – teigia karjeros specialistė Gražina Gudonienė

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos karjeros specialistė Gražina Gudonienė: „Kviečiu užsukti į karjeros centrą rytais tuos mokinius, kurie atvyksta į mokyklą anksti ir iki pamokų pradžios turi laisvo laiko.“

Širvintų rajono mokyklose jau darbuojasi karjeros specialistai. Kas jie tokie ir kokius darbus dirba, maloniai pasidalyti mintimis sutiko Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos karjeros specialistė Gražina Gudonienė. Ji dirba progimnazijoje naujai įrengtame karjeros centre, konsultuoja, testuoja progimnazijos ir Širvintų pradinės mokyklos mokinius.

-Iki 2022 m. rugsėjo mokyklose dirbo ugdymo karjerai koordinatoriai. Dabar darbuojasi karjeros specialistai. Kuo skiriasi specialistai nuo koordinatorių?

-Tiek karjeros koordinatoriaus, tiek karjeros specialisto funkcijos iš esmės tokios pačios. Ugdymo karjerai specialisto tikslas?– ugdyti mokinių karjeros kompetencijas, padėti jiems spręsti karjeros klausimus taip, kad jie gebėtų sėkmingai plėtoti asmeninę karjerą, įgyvendintų sprendimus dėl mokymosi, saviraiškos ir darbo, sėkmingai pasirinktų mokymosi kryptį, profesiją ar darbo veiklą, pereitų iš mokymosi aplinkos į darbo aplinką.

-Atsakingi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai tvirtina, jog iki šių metų karjeros konsultavimas buvo fragmentiškas, nebuvo užtikrintas kiekvienam mokiniui. Dėl to ir pradėta profesinio orientavimo sistemos reforma. Patvirtinkite arba paneikite šį teiginį.

-Taip, tiesa. Dėl apmokėjimo už šį darbą, lėšų stygiaus ar kitų priežasčių šios paslaugos buvo teikiamos ne visose respublikos mokyklose. Galiu pasidžiaugti, kad nuo 2012 m., kai pradėjau dirbti karjeros koordinatore, nuo šios veiklos nebuvau nutolusi. Karjeros paslaugas teikiau progimnazijoje visą šį laikotarpį, o gimnazijoje nuo 2017 m. iki 2022 m. rugsėjo. Dabar atsirado daugiau laiko, nebeapsiribojama vien integracija į dalykų ugdymo turinį ir klasių vadovų veiklas. Integracija niekur nedingo. Ji išlieka visose bendrojo ugdymo turinio dalykų programose. Nedingsta ugdymo karjerai integracija ir Ugdymo turinio atnaujinimo kontekste. Progimnazijoje įkūrėme karjeros centrą. Karjeros centre įrengta 13 kompiuterių. 8-tų klasių mokiniai intensyviai dalyvauja „Spotiself” NŠA „EdTech“ karjeros testo sprendimo išbandyme. Realistiškai planuoti, kaip išnaudoti savo stipriąsias puses tam tikroje specialybėje, galime tik gerai pažįstant save. Būtent šis tikslas buvo svarbiausias kuriant jaunimui karjeros planavimo testą „Spotiself“. Testo apimtis didžiulė, darbo tempus nustato NŠA ir karjeros specialistų asociacijos darbuotojai. Mano nuomone, galbūt tai vyksta šiek tiek skubotai. Bet mokiniai turės galimybę jungtis prie platformos savarankiškai ir kartoti testą. Atlikus testą ir visas užduotis, sistema sugeneruoja karjeros planą. Nurodo tobulintinas sritis, pasiūlo profesijas ir daugelį kitų dalykų. Štai keletas aštuntokų minčių įpusėjus testą: „Man testas patiko, nes buvo ne tik informatyvus, bet ir smagus…“, „Man labai patiko, nes daugiau sužinojau apie save“, „Nelabai įdomu, per daug klausimų“, „Reikalingas, bet ne 8 klasėje“, „Teikia malonumą, leidžia apgalvoti perspektyvas“, „Savarankiškai nedalyvaučiau“, „Dabar nematau prasmės, gal ateityje“. Mokinių nuomonės įvairios. Dar tik įpusėjome, nekantriai laukiu refleksijos, kai baigsime visas užduotis.

-Kodėl po ilgokos pertraukos profesinis mokinių orientavimas pradėtas nuo pirmos klasės?

-Jis niekur nebuvo dingęs. Šios paslaugos pradinėje mokykloje buvo teikiamos integruojant ugdymą karjerai į bendrojo ugdymo turinį. Karjeros kompetencijų formavimas, karjeros pasirinkimas – tai nuolatinis ir ilgalaikis procesas, vykstantis visą mokinio mokymosi laiką. Šiuo laikotarpiu asmuo pradeda pažinti save kaip asmenybę, atskleidžia save, išsiaiškina savo pomėgius, pašaukimą. Mokinys pats arba kieno nors padedamas išsiaiškina savo galimybes ir siekius.

-Pasidalykite patirtimi, kaip karjeros ugdymas vyksta Širvintų pradinėje mokykloje ir Širvintų „Atžalyno“ progimnazijoje?

-Veikla prasidėjo spalio pradžioje. Aptarėme veiklų planą. Pradėjome įrenginėti karjeros centrą. Įrengėme 13 kompiuterizuotų darbo vietų. Sutvarkėme patalpas. Suplanavome klasės valandėles. Širvintų pradinės mokyklos mokiniai kartu su mokytojomis atvyksta į karjeros užsiėmimus progimnazijoje. Bendradarbiaudamos su Širvintų pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danute Zinkevičiene, planuojame pradinukų vizitus į karjeros centrą. „Atžalyno“ progimnazijos mokiniams taip pat vedamos klasių valandėlės, mokiniai rengiasi pristatyti tėvelių profesijas. Labai smagu, kad į veiklą įsitraukia tėveliai, kviečia į įmones, kuriose dirba. Spalio 26 dieną į progimnazijos automobilių stovėjimo aikštelę įvažiavo ugniagesių automobilis. 5B klasės valandėlėje, prie kurios prisijungė ir 6A klasės mokiniai, svečiavosi Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai: 5B klasės mokinės Smiltės tėtis Valdas Pilipavičius ir jo kolega Adomas Vaškevičius. Ugniagesiai supažindino mokinius su gaisrinės automobiliu ir jame esančia gelbėjimo įranga, papasakojo apie ugniagesio profesiją. Lapkričio pabaigoje vėl laukiame tėvelių. Jie mokinius supažindins su veterinarijos gydytojo ir kinologo profesija. Į susitikimą pakvietėme ir pradinės mokyklos mokinius. Veiklos pamažu įsibėgėja, tariamės, ieškome mokiniams patrauklių būdų ir formų. Grupelė progimnazijos aštuntokų vyks į Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje organizuojamą karjeros dieną, galės dalyvauti susitikime su aukštųjų mokyklų dėstytojais, aplankys karjeros mugę.

-Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 25 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.5 (8 įvert.)

1 Atsakymas į "„Karjeros specialisto veikla moksleivių profesiniam apsisprendimui labai reikšminga“, – teigia karjeros specialistė Gražina Gudonienė"

  1. Federika parašė:

    Šaunuolė Gražina.

Comments are closed.

scroll to top