Apytikriai šią dieną į Lietuvą parskrenda gandrai. Bet žodis „apytikriai“ ne visada tinka. Šįmet stebėjome į Gelvonėlių kaimą parskridusį gandrą dar kovo 12 dieną. Gandro „savininkas“ Mindaugas Šiaulys vėliau sakė, kad tą pačią dieną pasirodė ir antroji pusė.
Deja, gandrai išskrido. Greičiausiai dėl to, kad neseniai dėl stipraus vėjo ant žemės atsidūrė dešimtmečius šioje Gelvonėlių sodyboje ant stulpo su šonine atrama buvęs gandralizdis. Vasarą sulapojus vijokliams ir gandralizdyje klegant jaunikliams, Šiauliai džiaugdavosi tokia sodybos puošmena.
Gal gandrai kažkaip pajuto, kad jų laukia naujo gandralizdžio statybos, todėl ir suskubo parsirasti anksčiau, o pabūgę darbo – išskrido ieškoti naujų namų?
Sunerimusi šeimininkė Rima net paskambino ornitologams. Šie nuramino, kad taip ir turėjo būti: gandrams Lietuvoje dar buvo per šalta, todėl jie išskrido arba į Latviją, kur dėl jūros įtakos yra šiltesni orai, arba į Baltarusiją. Jie turėtų grįžti į gimtus kraštus, kai tik orai atšils. Ar pasirinks Gelvonėlius, ar lizdą krausis kitur – laiko klausimas. Ornitologų manymu, pasidaryti naują lizdą jie neužtruks, nes šį darbą išmano ir dirba greitai. Svarbu, kad rastų prie ko tą lizdą lipdyti. O trys konstrukciniai strypai ant stulpo Gelvonėliuose liko.
Rima Šiaulienė įtarė, kad toks ankstyvas gandrų parskridimas gali būti susijęs su karščiais Ispanijoje, kur žiemoja daug gandrų. Tačiau konsultavęs ornitologas patikino, kad mūsų gandrai žiemoja Egipte, nes yra ištvermingi ir gali ten nuskristi. O Ispaniją paprastai renkasi aptingę gandrai iš Vokietijos.
Mindaugas Šiaulys sako, kad gerai, jog gandralizdis nukrito gandrams dar neparskridus. Būtų daug blogiau, jei jis nukristų su gandriukais. Tądien, kai gandralizdis nukrito, pūtė labai stiprus vėjas. Gerai pagalvojus, buvo tik laiko klausimas, kad anksčiau ar vėliau taip gali nutikti. Per daug metų gandralizdis tapo per sunkus, kad konstrukcijos jį atlaikytų, o ir suneštos šakelės sutrešo.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 24 d. laikraščio numeryje.