Kiauklių ežero draugai skelbia karą pūgžliams. Bus starkių, lydekų, net šamų ir margųjų plačiakakčių

Darius Velička įvairiose ežero vietose išleido šimtus žuvų jauniklių.

Šį pavasarį vėjo energetikos projektų vadybininko Dariaus Veličkos iniciatyva susikūrė Kiauklių ežero draugų grupė.

  • Dėl to kaltas koronavirusas, – juokavo vėjo elektrinių parkų įrengimu visoje šalyje užsiimantis Darius, prie Kiauklių ežero turintis sodybą. – Kai dėl paskelbto karantino teko ilgiau laiko praleisti sodyboje, pradėjau daugiau dairytis ir pamačiau, kad vakarais tais vienur, tai kitur aplink ežerą išsimėčiusiose sodybose šviečia langai. Pagalvojau, kad tie žmonės, kaip ir aš, priversti sėdėti užsidarę. Kas jie tokie, ką veikia, kuo būtų galima kartu užsiimti? Kai kuriuos iš matymo pažinojau, prasilenkdami pasisveikindavome, bet tik tiek. Net vardų nežinojau. Taip kilo mintis suburti aplink ežerą gyvenančius žmones, o ežeras ir tapo tuo, kas mus buria, – maždaug taip Kiauklių ežero draugų grupės atsiradimą prisiminė Darius Velička.

Pasidomėjus situacija paaiškėjo, kad apie du trečdaliai ežero yra privati valda, o likęs trečdalis priklauso valstybei. Galbūt dėl to ir trūko šeimininkiško požiūrio. Taip prie ežero gyvenantys žmonės pasiūlė savininkui iš valstybės 10 metų visiems susidėjus išsinuomoti likusią ežero dalį ir kartu pasirūpinti, kad ežeras taptų patrauklus ir poilsiautojams, ir žvejams, ir aplink jį gyvenantiems žmonėms.

Suėjus į būrį kilo įvairių minčių, kaip visiems labiau susidraugauti. Viena iš tokių draugystės veiklų tapo net žvejybos varžybos. Vienas paežerės gyventojų, prisiekęs medžiotojas ir neabejingas žvejys Stasys, įsteigė Sudokių taurę. Ežero draugai specialioje grupėje noriai dalijasi savo laimikių nuotraukomis, negaili pastebėjimų.

Darius susisiekė su Vilniaus universiteto biomedicinos mokslų daktaru Egidijumi Bukelskiu. Paprašytas, pažįstamas mokslininkas atliko ežero analizę ir parengė išvadas bei rekomendacijas dėl Kiauklių ežere gyvenančių žuvų populiacijos.

Pagrindinės ir gausiausiai ežere gyvenančios žuvys – pūgžliai, kurių čia yra net per daug – populiacija siekia 475 pūgžlius viename hektare bendro ploto.

  • Jei kalbėti paprastai, tyrimo metu ir buvo nustatyta, kad žuvų įvairove Kiauklių ežeras pasigirti negali, nes yra per daug pūgžlių, kurie naikina kitų žuvų ikrus ir mailių. Egdijus Bukelskis rekomenduoja pirmiausia mažinti pūgžlių populiaciją, todėl pavasarį jau įleidome šiek tiek su jais galinčių konkuruoti žuvų, o ateityje tai darysime po kelis kartus per metus – pavasarį ir rudenį, – sakė Darius Velička.

Penktadienį, spalio 23 dieną, Kiauklių ežero draugų grupė į ežerą išleido apie 230 lydekaičių ir apie 300 starkių. Paaugusios žuvys turėtų varyti siaubą pūgžliams ir mažinti jų gausą, tuo pačiu suteikti laisvės ir erdvės vertingesnėms žuvims, kurios po kelerių metų jau galės džiuginti žvejus.

Kas antrus metus pavasariais ežero ekologinei būklei pagerinti rekomenduojama įleisti po 100 vnt. vienvasarių šamų. Ateityje Kiauklių ežerą būtų galima kas trejus metus įžuvinti nedideliu kiekiu margųjų plačiakakčių (200 vnt.), tik pirmuosius trejus metus po įleidimo rekomenduojama jų nežvejoti.

Studija atskleidė, kad Kiauklių ežere yra ir nemažai kuojų – 250 vnt./ha, arba – 8,7 kg/ha. Jei lyginti pagal biomasę, tai didžiausią sudaro karšiai – viename hektare jų yra 9,1 kg.

Apibendrintais studijos duomenimis, 2020 metais bendras Kiauklių ežero žuvingumas siekė 23 kg iš 1 ha, o žuvų gausa – 863 vnt./ha.

Kiauklių ežeras jau įtrauktas į ALIS leidimų sistemą, tad kiekvienas, norintis pažvejoti Kiauklių ežere, nors šiandien gali nusipirkti leidimą ir užmesti meškerę ar spiningą.

Dariaus Veličkos rankose informacinis skydas. Tokių prie Kiauklių ežero bus trys. Jie praneš apie galimybę įsigyti leidimus žvejybai.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 27 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (3 įvert.)
scroll to top