Afrikinis kiaulių maras plinta rajone

Lietuvoje ir mūsų rajone afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai nuolat fiksuojami laukinėje faunoje. Šių metų sausio mėnesį rajone liga diagnozuota 3 sumedžiotiems šernams ir 90 šernų gaišenoms. Nuo šių metų pradžios Lietuvoje AKM nustatytas 502 šernams 229 vietose. Visos šernų gaišenos ir užkrėstos AKM skerdenos sunaikintos.

2018 m. AKM nustatytas ir kitose Europos valstybėse: Estijoje – 22, Latvijoje – 104, Lenkijoje – 249, Ukrainoje – 8 vietose.

Asmenims, radusiems šerno gaišeną ir apie ją pranešusiems Širvintų VMVT telefonais 8 382 57190, 8 382 57146 arba VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403, užpildžius prašymus ir parodžius gaišenas, mokamos 30 eurų dydžio išmokos ir 20 eurų išmokos medžiotojams už gaišenų sutvarkymą. Pateikę informaciją asmenys turi nurodyti tikslią šerno gaišenos radimo vietą (esant galimybei, pateikti koordinates pagal Globalaus pozicionavimo sistemą (GPS). Radę nugaišusį šerną žmonės negali jo transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį. Rekomenduojama radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu (užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.). Išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius AKM tyrimams. Tais atvejais, jei apie tą pačią šerno gaišeną praneš keli asmenys, teisę į išmoką turės pirmasis informaciją pateikęs asmuo.

Afrikinis kiaulių maras labai pavojingas kiaulėms. Širvintų rajone 2018 metais kiaules deklaravo 27 laikytojai. Rajone deklaruotos 148 kiaulės.

Laikantieji kiaules būkite labai būdrus ir laikykites visų biologinio saugumo reikalavimų. Teritorija arba vartus aptverkite tvora, kad būtų išvengta kontakto su šernais. Jeigu tvarkėte išknistą dirvą ar lankėtės kitame kiaulių ūkyje, į savo tvartą eikite tik nusiprausę, persirengę ir pasikeitę avalynę. Neleiskite pašalinių žmonių į savo tvartą, ribokite transporto priemonių įvažiavimą į kiemą. Prieš darbus tvarte ir juos baigus persirenkite, persiaukite, švariai nusiplaukite rankas. Dėvėkite tik darbui tvarte skirtus drabužius ir avalynę. Kiaules šerkite tik termiškai apdorotu pašaru. Šių metų grūdus nuplikykite arba palaikykite sandėlyje ne mažiau kaip mėnesį. Pakratams nenaudokite šiaudų, atvežtų tiesiai iš lauko. Juos palaikykite sausoje vėdinamoje vietoje ne mažiau kaip 3 mėn. Pašarus pirkite tik iš patikimų pardavėjų, saugokite juos nuo aplinkos veiksnių ir kenkėjų. Tvarte reguliariai naikinkite graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus, nes jie gali pernešti virusą. Prie kiekvieno įėjimo į tvartą ir jo pagalbines patalpas įrenkite dezinfekcinius kilimėlius. Tai gali būti negili tvirta dėžė, pripilta pjuvenų ir sulaistyta veterinarijos vaistinėje įsigytu dezinfekciniu skysčiu, veikiančiu AKM ir klasikinio kiaulių maro virusą. Galima naudoti veterinarijos vaistinėje ar specializuotoje parduotuvėje įsigytą dezokilimėlį, kurį taip pat reikia aplaistyti dezinfekciniu skysčiu. Dezinfekcinio skysčio būtina reguliariai papildyti. Kiaules pirkite tik su veterinarijos pažymėjimu iš ūkių turinčių teisę juos parduoti.

Jeigu kiaulė neėda, karščiuoja, yra apatiška, viduriuoja, vemia, ji serga. Įtarus ligą, reikia nedelsiant informuoti, Širvintų valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą arba pranešti privačiam veterinarijos gydytojui. Draudžiama kiaules laikyti lauke; šerti jas maisto atliekomis, nenuplikytais grūdais, į tvartą įsinešti gyvūninio maisto.

Nesilaikant reikalavimų gresia įspėjimas arba bauda nuo 29 iki 579 eurų, ligos atveju nepriklauso kompensacija už nugaišusias ir sunaikintas kiaules nebus skirta Europos Sąjungos ir valstybės finansinė parama.

Birutė Marytė Bernotienė
Širvintų VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top