Ukmergės rajono meras apskundė teismui VRK sprendimą dėl vienmandačių rinkimų apygardų perbraižymo

Ukmergės rajono meras Darius Varnas Vilniaus apygardos administraciniam teismui apskundė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą, kuriuo šios savivaldybės teritorija padalinta ir prijungta prie dviejų atskirų Seimo vienmandačių apygardų.

„Mes nuo pat pradžių nepritariame VRK inicijuotiems ir priimtiems vienmandačių rinkimų apygardų ribų pokyčiams ir kovosime iki galo. Mūsų argumentai ir siūlymai yra labai svarbūs. Neleisime suskaldyti rajono teritorijos ir Ukmergės rajono savivaldybės rinkėjus priskirti skirtingoms apygardoms – kad jie balsuotų už skirtingus kandidatus į Lietuvos Respublikos Seimą,“ – teigia meras D. Varnas ir prašo teismo minėtą VRK sprendimą panaikinti.

Pasak D. Varno, VRK sudarė 71 vienmandatę Seimo rinkimų apygardą ir patvirtino jų ribas paskubomis, neįvertinusi Ukmergės rajono savivaldybės išreikšto nepritarimo, nurodytų aplinkybių, pateiktų argumentų bei siūlymų.

Tokie Ukmergės rajono savivaldybės mero pasirašyti raštai pernai VRK buvo pateikti du kartus: spalio 6-ąją ir lapkričio 15 dieną.

Braižant naująjį rinkimų apygardų žemėlapį, Ukmergės rajonas suskaldytas – dalis teritorijos priskirta Deltuvos šiaurinei apygardai, likusi – Deltuvos pietinei. Deltuvos šiaurinę apygardą sudarytų trijų rajonų: Anykščių, Panevėžio ir Ukmergės, o Deltuvos pietinę dviejų – Širvintų ir Ukmergės rajonų rinkėjai.

Planuojamos Deltuvos šiaurinės apygardos atveju Ukmergės rajono savivaldybės rinkėjai sudarys mažiausią dalį – 5236 rinkėjai, kai tuo tarpu Panevėžio rajono savivaldybės – 7762 rinkėjai, o Anykščių rajono savivaldybės – 20 563 rinkėjai.

„(…) Tai paskatins nepasitikėjimą valdžia, abejingumą ir ženkliai sumažins motyvaciją dalyvauti rinkimuose. Potencialus rinkėjas, net ir norėdamas realizuoti savo konstitucinę rinkimų teisę, neturės realios galimybės to padaryti vien dėl formalaus ir nepamatuoto apygardų ribų formavimo“, – teigiama teismui adresuotame mero skunde.

ELTA primena, kad lapkričio pabaigoje VRK pritarė 2024 metais vyksiančių Seimo rinkimų vienmandačių apygardų ribų pakeitimams, kuriais komisija nusprendė panaikinti Molėtų-Širvintų rinkimų apygardą, Širvintų rajono savivaldybės rinkimų apylinkes jungti prie Deltuvos pietinės apygardos, Molėtų rajono apylinkes – prie Nalšios pietinės apygardos.

Paberžės apylinkę, esančią Vilniaus rajono savivaldybėje, nuspręsta grąžinti Vilniaus rajonui.Taip pat vėl į vieną apygardą jungiami Visaginas su Ignalina.

24 rinkimų apygardos bus sudarytos iš 2 savivaldybių teritorijų, 10 apygardų – iš 3 savivaldybių teritorijų. Pirmą kartą viena rinkimų apygarda bus sudaryta net iš 4 savivaldybių.

Visgi, pagal dabartinį rinkėjų skaičių, 7 vienmandatės rinkimų apygardos yra per mažos, 7 – per didelės. Visoms joms, kaip nurodė VRK, turi būti surastas sprendimas.

Artimiausi Seimo rinkimai numatomi 2024 m. spalio 13 d.

ELTA
© 2024, Naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti ar kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Ukmergės rajono meras apskundė teismui VRK sprendimą dėl vienmandačių rinkimų apygardų perbraižymo"

  1. Fredis parašė:

    Labai blogai, kai nuolat keičiamos apygardų ribos.

Comments are closed.

scroll to top