Soduose – darbymečio pabaiga

Nijolės sode šiemet geras daržovių derlius, ypač puikiai užderėjo svogūnai.

Nijolės sode šiemet geras daržovių derlius, ypač puikiai užderėjo svogūnai.

Kas tik turi galimybes ir noro, stengiasi vaisius ir daržoves sau ir savo šeimai užsiauginti patys, naudodami kuo mažiau cheminių trąšų, kurias keičia natūraliomis žemei atsigauti padedančiomis medžiagomis. Atvėsus orams, po vasaros liūčių ir kaitrų, soduose užaugintos gerybės nurenkamos ir nukasamos.

Derliaus šventės išvakarėse pasidomėjome, ar sodų bendrijose „Vasara“ ir „Šilelis“ vaisius ir daržoves auginantys sodininkai patenkinti šiųmečiu derliumi.

Sodų bendrijoje „Vasara“ vaisius ir daržoves auginantys Vincas ir Janina nesiskundžia šių metų derliumi. Nukastas morkas tvarkantis vyras ir beveik paskutinius darbus darže dirbanti jo žmona pasakoja, kad parduotuvėje neperka žemės ūkio produkcijos, užtenka to, ką užsiaugina patys. Savo sode pora nenaudoja cheminių trąšų.

„Ramunėlėmis“ pakrikštytos ir Nijolei ypač patinkančios gėlės.

„Ramunėlėmis“ pakrikštytos ir Nijolei ypač patinkančios gėlės.

– Kadangi auginame tai, ką valgysime patys, stengiamės rudenį žemę atgaivinti natūraliomis trąšomis – dabar pasėjome garstyčias, – sakė Vincas ir su Janina pridūrė: – Šiemet gausiai užderėjo morkos, pomidorai, turėjome ir braškių bei aviečių, dar liko nenukasti kopūstai ir žieminės morkos. Gaila, kad dėl vėlyvų šalnų neužderėjo obuoliai, kriaušės ir slyvos. Mišrainių žiemai nedarom. Pasiruošiam uogienių ir sulčių, bet ir tai ne kasmet, kadangi per žiemą visko nesunaudojam.

Obuolių šiemet užtenka ir sau, ir vaikams, ir giminaičiams.

Obuolių šiemet užtenka ir sau, ir vaikams, ir giminaičiams.

Kaimynystėje gyvenanti Nijolė taip pat nuo ankstaus ryto užsiėmusi. Visa, ką buvo pasodinusi, jau nukasta ir surinkta, beliko tik paruošti žiemai. Dėmesį patraukė žvarboko ryto saulėje džiūvantys svogūnai, kurie, sakė moteris, – šiemet neblogai užderėjo. Pasak Nijolės, ji, kaip ir dauguma žmonių, yra įpratusi žiemai konservuoti agurkus, „statyti“ uogienes. Tiesa, kaip ir kaimynystėje, šiemet Nijolės sode nėra obuolių, ne itin geras buvo ir agurkų derlius.

Neįmanoma nepastebėti puoselėjamos aplinkos. Nijolė rodo labai patinkančias, po šalnos jau mažiau, bet vis dar žydinčias gėles, kurias pati vadina ramunėlėmis, nes nežino jų pavadinimo. Taip pat prisiminė Vilniuje pirktus pomidorus, kuriuos pakrikštijo „Vilniaus“, o sesers vyras, iš Nijolės gavęs tų pačių pomidorų, juos pavadino „Širvintų milžinais“.

Viena pakalbinta sodų bendrijos „Šilelis“ sodininkė sakė šiemet dėl lietaus, o paskui – dėl didelio karščio nieko neužsiauginusi, pomidorų užteko tik sau pavalgyti. Tačiau sutikome kieme dirbančius sodininkus, kurie sakė, kad to, ką užsiaugina sode, pakanka ir patiems, ir vaikams, ir dar dalijasi su kitais giminaičiais. Priešingai nei Sodų bendrijos „Vasara“ sodininkai, šios sodybos savininkai obuolių turi labai daug. Vyras rodė užaugintus dekoratyvinius moliūgus. Maiše jau buvo sukrautos ir paruoštos vežti namo nukastos morkos, į dėžutę sudėti obuoliai…

Šarūnė Baronaitė

Sodų bendrijoje „Šilelis“ derlius jau nuimtas...

Sodų bendrijoje „Šilelis“ derlius jau nuimtas...

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top