Kas savaitę per kaminą išlekia 15 vilkikų vis labiau brangstančio biokuro

Asociatyvi nuotr. iš „Š. k.“ archyvo

Savaitės pradžioje Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė televizijos laidoje „Alfa taškas“ negailėjo kritikos valdantiesiems dėl didėjančių šildymo ir maisto produktų kainų. Živilės Pinskuvienės manymu, Seimas ir ministerijos turėtų teikti sprendimus, kaip suvaldyti kainų augimą užuot „įrenginėti kambariukus, kur galima vartoti narkotikus“.

Pagal pigiausią šilumą širvintiškiai tarp mažiausių tiekėjų – antri

Baltarusiško biokuro importas smarkiai apgriovė lietuviško biokuro gamybos pramonę, sutraukiojo grandines. Užsiveriant gamintojams iš rytų pajutome, kaip buvome smarkiai nuo jų priklausomi. Drastiškus politinius sprendimus į kairę ir dešinę taškę valdantieji negalvojo, kokie „bumerangai“ parlėks atgal. Paaiškėjo, kad plano B konservatorių suburta dešiniųjų valdžia neturi.

Lygiai prieš metus Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) džiūgavo, kad vidutinė sausio mėnesio šilumos kaina yra 11 proc. mažesnė nei 2020-ųjų pradžioje. Šįmet nuotaikos priešingos. O ir kalbama ne apie nereikšmingą devintadalį. Kaip dabar skelbia VERT, vidutinė centralizuotai teikiamos šilumos kaina vos per mėnesį išaugo 12,86 %, o per metus, nuo 2021-ųjų sausio, – net 78,07 %.

Lyginant pagal šilumos kainą (kilovatvalandę), UAB „Širvintų šiluma“ tarp penktosios grupės (šilumos pardavimai mažesni nei 25 tūkst. MWh per metus) tiekėjų buvo antra (pigiau šildyta tik Šilalėje), tarp visų – trylikta (žr. lentelę). Tokius skaičius pateikia VERT.

Ar vasarį žmonės norės prisiminti, kiek kuras kainavo gruodį?

VERT pažymi, kad centralizuotai tiekiamos šilumos kainos pokyčius iš esmės lemia kuro ir superkamos šilumos kainos. Tai galima matyti ir iš UAB „Širvintų šiluma“ gaunamų sąskaitų. Pavyzdžiui, per 2020 metų gruodį beveik 70 kv. m ploto buto apšildymas Vilnaius g. 17-ajame name kainavo 44,45 Eur, per 2021-ųjų gruodį – jau 62,77 Eur.

Skaičiuojant 2022 metų sausio mėnesio šilumos kainas naudojamos 2021 metų lapkričio mėnesio kuro kainos, kurios buvo mažesnės. Pavyzdžiui, 2021 metų spalį biokuras (su transportavimu) Lietuvoje vidutiniškai kainavo 18,44 Eur/MWh, o jau lapkritį pabrango iki 19,70 Eur/MWh. Apskritai per metus biokuro kaina padidėjo 94,72 %, gamtinių dujų – net 298,62 %!

Gruodį, sausį nupirktas kuras lems, kiek už šildymą mokėsim vasarį, kovą. Tokia Lietuvoje tvarka, kad skaičiuojama pagal tai, kas buvo prieš du mėnesius. Kaip prisipažino UAB „Širvintų šiluma“ vadovė Liudmila Braškienė, būtent ši aplinkybė jai kelia didžiausią susirūpinimą, ką reikės aiškinti žmonėms, kodėl per vasarį šildymas pabrango.

Bendrovės pateiktais duomenimis, lapkritį už biokurą bendrovė vidutiniškai mokėjo 23,97 Eur/MWh, o gruodį – 24,32 Eur/MWh. Pastaroji turės įtakos šilumos kainai, kuri bus nurodyta vasarį mūsų namus pasieksiančiose sąskaitose. Nekalbama jau apie tai, kad galutinei kainai įtakos turi ir daugiau veiksnių: vidutinė orų temperatūra (pavyzdžiui, 2021-ųjų gruodį vidutinė lauko temperatūra buvo beveik 4 laipsniais žemesnė nei 2020-ųjų gruodį) ir konkretaus namo energetinis efektyvumas, šilumos gamybai įtakos turinti kuro kokybė, bendrovės patiriamos eksploatacinės ir remonto išlaidos, įstatymais apibrėžti darbuotojų atlyginimai.

VERT duomenimis, 2021 metų spalį šiluma Širvintų rajone kainavo 5,50 ct/kWh (čia jau su PVM). Lapkritį ji pakilo iki 6,01 ct/kWh, gruodį – iki 6,40 ct/kWh, sausį – iki 6,61 ct/kWh. Palyginimui, 2021-ųjų sausį šilumos kilovatvalandė buvo 1,65 ct., tai yra ketvirtadaliu (!), pigesnė.

Šilumos kilovatvalandė pabrangs dar 1,2 %

Beje, VERT jau patvirtino širvintiškių suskaičiuotą šilumos kainą, kuri bus taikoma vasarį – 7,28 ct/kWh. Nors mėnesio augimas sieks mažiau nei 1,2 %, pateiktos sąskaitos galimai bus didesnės, juk dėl šaltesnių sausio orų būsią sunaudota ir daugiau šilumos energijos. Taigi proporcingai augs skaičiai sąskaitose.

Liudmila Braškienė

Bet vasariu gyvenimas nesibaigs. Situacija biokuro rinkoje kelia didelį susirūpinimą. Nedaug besiskyrę kuro kainų skaičiai lapkričio ir gruodžio mėnesį vėl gali tapti tik nostalgiškais prisiminimais. Kaip atskleidė UAB „Širvintų šiluma“ ekonomistė Neringa Pauplienė, šią savaitę bendrovė biržoje pareiškė norą įsigyti biokuro po 29 Eur/MWh, bet ji nesudomino nė vieno pardavėjo. Atsakymas paprastas: vidutinė biokuro kaina šiomis dienomis siekė 32 Eur/MWh. Prieš metus megavatvalandė biokuro vidutiniškai kainavo 10,12 Eur, tai VERT paskelbtas metinis 94,72 % augimas jau kitą mėnesį bus perskaičiuotas į reikšmę trimis skaičiais iki kablelio.

Liudmila Braškienė tai jau patvirtina. Jos skaičiavimu, nuo 2020 metų gruodžio iki 2021 metų gruodžio biokuras pabrango per 120 %.

Šiomis orų sąlygomis per savaitę UAB „Širvintų šiluma“ perka po 15 vilkikų biokuro, o tai atsieina apie 40 tūkst. Eur. Palyginimui, prieš metus per savaitę bendrovė už kurą mokėdavo maždaug 15 tūkst. Eur. Štai ir aiškiausias atsakymas, kas labiausiai lemia šilumos kainų augimą.

Paklausus, kokia galėtų būti stebuklinga lazdelė, sustabdysianti šilumos kainų augimą, vadovė šyptelėjo. Ir tai suprantama. Kokių nors atskirų sprendimų nėra ir negali būti, juo labiau atskiroje savivaldybėje, situaciją galėtų suvaldyti tik globalūs valdžios sprendimai. Vis dėlto Liudmila Braškienė sutinka su mūsų spėjimu, kad šiuo metu geriausias atsakas šilumos kainų augimui – daugiabučių namų renovacija.

Paprašyta, vadovė pateikia kelis naujausius pavyzdžius, kaip gyventojams skiriasi šildymo kaštai nerenovuotame ir renovuotame panašios kvadratūros bute. Pavyzdžiui, apie 70 kv. m ploto nerenovuoto buto gyventojams buvo pateikta maždaug 125 Eur sąskaita už šildymą, renovuoto – maždaug 79 Eur. Arba kitas pavyzdys: nerenovuoto apie 53 kv. m buto gyventojų paprašyta sumokėti maždaug 109 Eur, tokio paties renovuoto – maždaug 49 Eur.

Šiandien Širvintose renovuoti 8 daugiabučiai, renovuojama dar 16. Atrodo, atnaujinimas domina ne vien miesto gyventojus. Jei neatsiras kliūčių, galbūt bus pradėtos ir vieno daugiabučio namo Medžiukuose renovavimo procedūros.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 28 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top