Būna nepatogu, kai kaimo pavadinimas painiojamas su kito kaimo gatve

Zasinas, Zosina ar Zasina?

Turbūt kiekvienoje savivaldybėje yra vietovardžių, kurie laikui bėgant kinta. Tokie pasikeitimai geriausiai matomi tyrinėjant senus žemėlapius ir dokumentus. Kartais šiuos pokyčius galima būtų paaiškinti kitų Lietuvoje naudotų kalbų įtaka, tautos mažaraštingumu, tačiau būta, kai vietovardžiai keitėsi valdžios institucijų ar kalbininkų valia. Nutarus, kad Širvintai yra svetimybė, mūsų rajono centras sovietmečiu tapo Širvintomis, nors štai panašiai skambantys ir kirčiuojami Zarasai netapo Zarasomis. Apie Molėtų virtimą Molėtomis apskritai patylėkime.

Kažkada toks Dainoras Lukas, šįmet kandidatavęs į Kauno miesto tarybą konservatorių sąraše, o neseniai atleistas iš spaudos atstovo pareigų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, siūlė pervadinti „negražius ausiai“ vietovardžius, tarp kurių paminėjo ir Širvintų rajone, netoli Kernavės esančią Klišabalę. Kaip prie konservatorių prisišliejusiam veikėjui neužkliuvo, sakykime, Žarnavagiai ar Zasinas, lieka klausimas.

Tikslesnės Zasino pavadinimo kilmės sužinoti nepavyko, nes tokio ar panašaus vietovardžio savo parengtose ir viešai pasiekiamose duomenų bazėse nemini nei Lietuvių kalbos institutas, nei Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Tik štai klausimas: jei susitaikėme su tuo, kad Ž virto Z, kokios gi giminės būtų kaimelio pavadinimas. Juo labiau kad šis klausimas ne atsitiktinai sugalvotas. VĮ Registrų centro adresų bazė rodo, kad kaimo pavadinimas yra Zasinas, tačiau per jį einanti gatvė turi kitą formą: ji pavadinta Zosinos gatve. Zosina, o ne Zasinas užrašyta ir ant informacinės lentelės, kuri pastatyta kaimo pradžioje ir pabaigoje.

1934 metais žemėlapyje įvardyta Zosina (deš.) po metų virto Zasinu, tuo pavadinimu žemėlapiuose randama ir šiandien.

Panašu, kad klausimų, kaip vadinti šį kaimelį, buvo ir anuomet. 1934 metais Lietuvos kariuomenės vyriausiojo štabo Karo topografijos skyriaus išleistame Širvintų miestelio apylinkių žemėlapyje (1:25 000) jis pavadintas Zosina. Šį žemėlapį braižė kapitonas Lagenpušas, buvo panaudotas 1933 metų rekognoskavimas, t. y. išankstinis teritorijos tyrimas prieš geodezinius darbus. Po metų, 1935-aisiais buvo parengtas Ukmergės-Širvintų apylinkių 1:100 000 žemėlapis, kuriam panaudotas 1929-1934 metų instrumentinis rekognoskavimas. Šios vietovės žemėlapio braižytojas buvo Nepriklausomybės aušroje Musninkuose mokytojavęs, Širvintose mokytojų kursus baigęs kapitonas, vėliau garsus operos solistas Antanas Kučingis. Taigi, šiame žemėlapyje kaimelis, per kurį teka Medinės upelis, vadinamas Zasinu – kaip ir dabar.

Zasino kaimo bendruomenės pirmininkė Jelena Masiukė teigia, kad su jų kaimo pavadinimu „yra keisti dalykai“. Iš tiesų, kaimo ženklas pastatytas pavadinimu ZOSINA. Google žemėlapis randa tik kaimą, kurio pavadinimas yra ZASINAS. Rašytiniai šaltiniai, kuriuos ji turi iš archyvo, yra moteriškos kilmės ir skamba ZASINA. O bendruomenė registruota kaip Zasino kaimo bendruomenė.

„Kaip surasti teisybę dėl tikslaus pavadinimo, dar taip ir nežinau. Klaidinami žmonės, užsakytos prekės ne visada pakliūva kur reikia, siuntų tarnybos visada klaidinamos, kaimo gyventojai nori gatvių pavadinimų, o Zosinos g. Širvintų kaime yra maišoma su mūsų kaimu,“ – paaiškino Jelena ir mano, kad pavadinimo forma turėtų būti atstatyta į moteriškos giminės formą ZASINA. Bendruomenės pirmininkė teigia turinti tai įrodančius dokumentus ir sako, kad buvo žadėta pakeisti ir kaimo pavadinimo ženklo lentelę.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 13 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top