Kada gaidžius vadinsime vištų vyrais?

Skaitytojui gal ši naujiena praslydo pro akis, o štai žiniasklaida krūptelėjo: Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Žodyno pakomisė apsvarstė žodžio „pederastas“ reikšmę ir nutarė, kad jis nebevartotinas leidyboje, visuomenės informavimo priemonėse, komentaruose ir viešajame gyvenime.

O dar prieš tris mėnesius, sausio 22-ąją, „Širvintų krašte“ svarstėme, kad europarlamentaras Uspaskich, sukėlęs šurmulį dėl Seimo nario T. V. Raskevičiaus adresu paleisto išsireiškimo „pederastas“, nežinojo, jog dar 2015 metų rugpjūtį nacionalinė LGBT teisių organizacija LGL kreipėsi į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją su prašymu išaiškinti LGBT bendruomenės atstovus žeidžiančio termino „pederastas“ reikšmę. Tada Valstybinės lietuvių kalbos komisijos specialistų pateiktoje išvadoje termino „pederastas“ įžeidaus pobūdžio nebuvo įžvelgta.

Prabėgo vos šešeri metai, o išvada – priešinga. Aiškinama, kad taip nuspręsta „pasikeitus socialiniam kontekstui, taip pat atsižvelgus į Europos Žmogaus Teisių Teismo ir Lietuvos teismų praktiką bei plintantį šio žodžio vartojimą priešiškame ir žeminančiame kontekste“.

Dalis visuomenės neabejoja, kad tai pirmiausia susiję su pokyčiais Lietuvos politikoje. „Laisvės“ partija, aktyviai ginanti LGBT teises bei į Seimą delegavusi „profesionaliu gėjumi“ save įvardijantį Raskevičių, yra valdančiosios koalicijos narė. O prieš valdžią, kaip mėgdavo sakyti žmonės, nepasišakosi.

Įdomu, kokių dar terminų, išsireiškimų ar net pavardžių imsis Valstybinė lietuvių kalbos komisija? Tikėtina, kad netrukus vietoje žodžio „gaidys“ būsime verčiami sakyti „vištos vyras“, nes vadinant „gaidžiais“ taip menkinami homoseksualūs nuteistieji. Patikėkite, šie skundus iš dyko buvimo rašyti moka ir netrukus Komisiją užvers aukščiau galvos. Galbūt ir dviračio „pedalus“ (tai irgi pasitaikanti homoseksualius vyrus menkinanti pravardė) netrukus pavadins, sakykime, „pamintukais“. O gal nueis dar toliau, kadangi gyvenime menkinimų pasitaiko ne tik dėl lytinės orientacijos. Kaip rodo visuomenės apklausos, tarp blogiausiai vertinamų politikų nuolat galima sutikti Kubilių, Landsbergį… Taigi labai tikėtina, kad netrukus leidyboje, visuomenės informavimo priemonėse, komentaruose ir šiaip viešajame gyvenime gali būti uždrausta naudoti šias pavardes, nes jos, sutikite, dažnai vartojamos „priešiškame ir žeminančiame kontekste“.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top