Energinio naudingumo sertifikatas: statinio efektyvumo įrodymas

Pastato energinio naudingo sertifikatas – neišvengiamas, nes būtent jis įrodo, ar naujai pastatytas arba renovuotas statinys atitinka Statybos techniniame reglamente STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ numatytus reikalavimus ir yra energiškai efektyvus.

„Kiekvienas pastatas – tiek senos statybos, tiek naujos statybos – yra skirstomas į energinio naudingumo klases pagal energijos kiekį, kuris yra sunaudojamas pastatui apšiltinti“ – teigė Klaipėdos statybos vadovas Ričardas Petrikauskas. Kiekvienas statinys pagal skirtingus rodiklius pritaikomas energinio naudingumo klasei, kurių iš viso yra devynios: A++ (aukščiausia klasė, kai yra suvartojama mažiausiai energijos), A+, A, B, C, D, E, F, G (žemiausia klasė, kai sunaudojama daugiausia energijos). Pastarosios klasės pastatai yra visiškai neekonomiški ir energetiškai neefektyvūs.

Vis dėlto prieš užsakant energinio naudingumo sertifikavimo paslaugą gali kilti daugybė įvairių klausimų, į kuriuos geriausiai atsakyti galėtų ekspertai.

Ar visada būtina atlikti statinio energinio naudingumo sertifikavimą?

Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad energinio naudingumo sertifikatas reikalingas naujai statomiems statiniams, kapitaliai renovuojamiems statiniams ir projektuojant ar renovuojant itin didelius statinius (virš 250 m2). Taip pat reiktų žinoti, kad reikalavimai pastato energiniam naudingumui nuolat kinta. Jau nuo 2021 m. sausio 1 d. naujai statomi pastatai turės atitikti A++ energinio naudingumo klasės reikalavimus. Tai reiškia, kad pastatas beveik nevartos energijos. Pastate (jo dalyje) turės būti įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turės būti ne mažesnis už 0,80 (išskyrus atskirų srautų rekuperatorius, jų naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis kaip 0,68), o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturės viršyti 0,45 Wh/m³. Išimtis bus taikoma sandėliavimo, garažų, gamybos ir pramonės paskirties pastatams. Klaipėdos statybos kompanijos vadovas, jau kelerius metus dirbantis šioje srityje, sako, jog nereikėtų dvejoti energinio naudingumo sertifikato verte: „energinis naudingumo sertifikatas  nekilnojamojo turto savininkui suteikia galimybę savo turtą parduoti brangiau, jei šis įvertintas aukštesne naudingumo klase“. O tai išties svarbi sąlyga kiekvienam, norinčiam sėkmingai parduoti statinį.

Energinio naudingumo sertifikato suteikimo paslauga turi savo eigą

Nors kiekviena įmonė, teikianti tokio pobūdžio paslaugas, tikriausiai turi nusistačiusi savo atliekamų darbų eigą, tačiau Klaipėdos statybos kompanijos atstovas patikina, kad ta eiga gana paprasta. Pirmiausia, ekspertai atvyksta apžiūrėti statinio, įvertina jo ypatumus, paprašo pateikti savininko tam tikrus statinio duomenis atskleidžiančius dokumentus ir galiausiai atlieka statinio energinio naudingumo sertifikavimą – skaičiuoja pastato energinį naudingumą, įvertina ir numato priemones pastato naudingumui pagerinti – ir visus šiuos duomenis pateikia užsakovui. 

Kadangi pastato energinio naudingumo sertifikavimas yra vienas iš paskutinių statybų užbaigimo darbų, natūralu, kad prašoma šią paslaugą atlikti kuo greičiau. „Paslaugos terminai stipriai priklauso nuo ekspertų užimtumo, nuo užsakymų kiekio, tačiau visada stengiamės, kad energinio naudingumo sertifikatas būtų išduotas ne vėliau nei per penkias dienas po sertifikavimui atlikti reikalingų dokumentų pateikimo dienos. Tačiau praktikoje yra buvę, kai šią paslaugą atlikome ir per vieną dieną“ – paprašytas atsakyti per kiek laiko išduodamas energinio naudingumo sertifikatas sakė R. Petrikauskas.

Kaip energinio naudingumo sertifikatas susijęs su statinio sandarumu?

Energinio naudingumo sertifikatas ir statinio sandarumas – tai labai glaudžiai susiję aspektai. Energinis naudingumo sertifikavimas  – tai procesas, kurio metu yra nustatomas pastato energijos suvartojimas. Tai reiškia, kad kuo statinys yra sandaresnis, tuo mažiau energijos jis suvartoja. Aukštesnės energinio naudingumo klasės pastatai pasižymi itin dideliu statinio sandarumu. Atitinkantis sandarumo kriterijus pastatas iš išorės į vidų nepraleidžia dulkių, drėgmės, šalčio žiemą ir karščio vasarą. „Sąmoningas pirkėjas visada turėtų pasidomėti, ar statiniui buvo atliktas sandarumo testas. Atlikti sandarumo testą žemesnės nei A energinio naudingumo klasės pastatams nebūtina, tačiau, jei statybos įmonė jį atlieka, tai parodo jos atsakingumą prieš pirkėją“ – mano Klaipėdos statybos kompanijos vadovas R. Petrikauskas.

Tie, kuriems reikalingas statinio energetinis sertifikavimas, energetinio naudingumo sertifikato išdavimas ar ilginių šiluminių tiltelių skaičiavimas, kviečiami kreiptis į Klaipėdos statybos kompaniją:  telefonu 8 686 53020  arba el.paštu info@ksk.lt. Čia gausite ne tik atsakymus į jus dominančius klausimus, bet ir kokybiškai suteiktą paslaugą. Paslauga suteikiama visoje Lietuvoje esantiems statiniams.

https://www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas/

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+