Vijo vijo ir išvijo…

Šeimininkės rungtyniavo blynų apvertimo varžybose.

Šeimininkės rungtyniavo blynų apvertimo varžybose.

Užgavėnės – sena šventė, žinoma visose Europos šalyse. Jos paskirtis – išvyti žiemą, paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Šventė švenčiama likus 7 savaitėms iki Velykų. Kadangi kasmet keičiasi Velykų data, keičiasi ir Užgavėnių laikas. Šis laikotarpis būna nuo vasario 3 iki kovo 9 dienos. Nors šįmet Užgavėnės išpuolė šiandien, kovo 5-ąją, širvintiškiai žiemą vijo „avansu“ – kovo 1-ąją. Šiaip ar taip, tai pirmoji pavasario diena.

Patingėjusių ateiti į šventę nuomone žiema savaime baigėsi ir prasidėjo kalendorinis pavasaris, todėl vyti žiemą nebėra jokios prasmės. Prieš savaitę įsigalėjus pliusinei oro temperatūrai, būtent per Užgavėnes iš dangaus ėmė kristi snaigės. Daug snaigių… Žmonės kalbėjo, jog Lašininis prisivalgęs visą savaitę saldžiai miegojo ir tik staiga pajutęs širdyje kylantį nerimą pabudo. Supratęs, kad jo ieško Kanapinis, pamėgino panaikinti savo pėdsakus, pasitelkdamas į pagalbą baltas snaiges. Nepavyko… Susirinkusių žmonių šokiai ir dainos bei jų karštos širdys ištirpdė visas snaiges. Per žiemą sublogęs Kanapinis surado storą ir vis besigiriantį savo jėga Lašininį. Iš šono žiūrint atrodė, jog riebaus Lašininio nugalėti neįmanoma. Tačiau šioje dvikovoje pergalę „nuskynė“ Kanapinis, tuo duodamas ženklą ateinančiam pavasariui, ragindamas saulutę būti aktyvesnei ir dažniau pasirodyti danguje. Kanapinio nugalėtas Lašininis buvo liūdnas – žiema ir jis pats turės iš kiemo bėgti…

Čia pat vyko įdomios varžytuvės: kuri šeimininkė daugiau kartų apvers blyną keptuvėje, mėtydama jį į viršų, kuris šeimininkas greičiau įkals vinį su smailiąja plaktuko puse. Širvintiškius linksmino kultūros centro folkloro ansamblis „Gojus“ (vadovė Nijolė Vitkauskaitė), šiuolaikinių šokių grupė SO (vadovė Odeta Žinienė) bei rytietiškų šokių kolektyvas „Laumenė“ (vadovė Laima Dorofejevaitė). O kur dar visokios raganos, velniai, giltinės ir kitos pamėklės… Dar ilgai Širvintų jaunimėlis su Kanapiniu vieną po kito suko ratelius. Ilgai suko, net akyse raibti pradėjo…

Ant taisyklingai iš rąstų sukrauto laužo gražiai aprėdyta vieniša liūdėjo ir nuosprendžio laukė Morė. Kaip anais tamsiais viduramžių laikais susirinkusi minia nutarė ją sudeginti. Dūmuose paskendusi Morė netrukus užsiliepsnojo ir sudegė, su savimi nusinešdama visus žiemos vargus.

[imagebrowser id=472]

Miesto gyventojai dar kelias dienas prieš šventę turėjo galimybę pasigrožėti Igno Šeiniaus gatvėje apsistojusiomis „čiūčelomis“, atkeliavusiomis iš įvairių miesto ir rajono kampelių. Ne tik grožėjosi, tačiau kartu su jomis pozavo, fotografavosi. Pasak kalbintų širvintiškių, kasmet jų vis daugiau. Kolektyvų kūrybinė išmonė begalinė… Šiais metais beveik visa Igno Šeiniaus alėja buvo užimta. Jau nuo seno per Užgavėnes lietuviai mėgsta pasidaryti įvairias baisias pamėkles, tačiau šiais metais jos buvo panačios į meno kūrinius. Kai kurie kolektyvai sukūrė kompozicijas iš dviejų ir net trijų veikėjų.

Šventės metu Gaspadinė nuoširdžiai padėkojo ir įteikė dovanų visiems kolektyvams už jų kūrybinę išmonę. Dovanomis džiaugėsi Širvintų kaimo bendruomenė „Upė“, Meno mokykla, Sporto centras, Socialinių paslaugų centras, Jauniūnų seniūnija, Širvintų seniūnija, UAB „Ekmeta““, Širvintų pradinė mokykla, UAB „Širvintų vandenys“, Barskūnų pagrindinė mokykla, Širvintų „Atžalyno“ progimnazija, Širvintų kultūros centro Anciūnų filialas, Širvintų lopšelis – darželis „Boružėlė“, grožio salonas „Kaprizas“, Družų kaimo bendruomenė, kaimo kapela „Spalgena“, Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centras, Bartkuškio mokykla-daugiafunkcis centras, VšĮ Širvintų ligoninė, Lapelių šokių kolektyvas DESO, bendruomenė „Mūsų Širvintos“, Labdaros ir paramos fondas Širvintų parapijos globos namai, Širvintų kultūros centro Kiauklių filialas, Širvintų tėvų ir vaikų klubas, Musninkų kaimo bendruomenė, Širvintų atvira jaunimo erdvė, Širvintų karatė do asociacija Kase ha.

Šiais metais Kaziuko mugė sutapo su Užgavėnių švente, todėl širvintiškiai, pasiryžę iš kiemo varyti žiemą, galėjo pasistiprinti čia pat viliojančiais keptais, slėgtais bei suktais valgiais, prisimatuoti vilnones raštuotas pirštines ir kojines, parvežti namiškiams dovanų gražų paveikslą, kruopščiai atliktą rankdarbį, vaistažolių nuo peršalimo ir kosulio, įsigyti įvairiaspalvę verbą. Nebijantys žvarbaus vėjo prekybininkai kieme priešais Kultūros namus viliojo rūkyta žuvimi, dešromis ir lašinukais.

Arturo Gerulskio (ArtG+ Studio) nuotraukos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+