
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) Komunikacijos skyrius išplatino dar vieną informacinį pranešimą, jog visose šalies profesinio mokymo įstaigose balandžio 21–22 d. nuo 10 iki 18 val. organizuojamos nacionalinės atvirų durų dienos. Jose apsilankyti ir susipažinti su profesiniu mokymu kviečiami visi: tiek moksleiviai ir jų tėvai, tiek suaugusieji, besidomintys galimybe įgyti profesinę kvalifikaciją.
Pranešima akcentuojamas siekis atvirų durų dienomis ne tik populiarinti profesinį mokymą, bet ir mažinti visuomenės išankstines nuostatas apie profesines mokyklas. Atvirų durų dienų metu bus galima savo akimis pamatyti, kokios atsinaujinusios ir modernios yra profesinės mokyklos, jų praktinio mokymo bazės. Susidomėjusieji išgirs atsakymus ir į visus rūpimus klausimus apie profesinį mokymą. Tikimasi, kad tokios nacionalinės atvirų durų dienos taps tradicija ir padės pritraukti daugiau tiek jaunų, tiek suaugusių besimokančiųjų, taip pat socialinių partnerių, keis visuomenės požiūrį į profesinį mokymą.
Pasidomėjus, kiek rajono gimnazijų mokinių dalyvaus atvirų durų dienų renginiuose, Širvintų rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Rasa Kralikevičienė informavo, jog Musninkų Alfonso Petrulio, Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus ir Gelvonų gimnazijos planuoja dalyvauti, tačiau pasakyti dar negali, kiek bus norinčių mokinių vykti į profesinio mokymo įstaigas.
Tikėtina, jog norinčių vykti ir susipažinti su paklausiomis profesijomis gimnazistų po pavasario atostogų atsiras, kadangi ŠMSM pranešime pažymima, jog profesinio mokymo įstaigos lankytojus supažindins su mokyklos erdvėmis, technine įranga ir veikla, pristatys, kaip ruošiami darbo rinkoje reikalingiausi specialistai, pateiks absolventų sėkmės istorijas. Atvirų durų dienų metu profesinės mokyklos siūlys ir interaktyvių užsiėmimų. Lankytojai bus kviečiami pasigaminti maisto, išbandyti naują šukuoseną ar makiažą, sukonstruoti robotą, dalyvauti įvairiuose konkursuose.
Žiniasklaidoje vis dažniau pateikiama informacija, jog darbo rinkoje keičiasi požiūris į baigusius profesinio rengimo įstaigas, nes būtent šie žmonės yra vieni paklausiausių. Pažymima, kad nepriklausomai nuo regiono Lietuvoje labai reikalingi medžio apdirbimo staklių operatoriai, metalo, plastiko apdirbimo, maisto gamybos procesų operatoriai, technologai, elektronikos surinkėjai. Tokių specialistų reikia, jiems siūlomi tikrai nemaži atlyginimai. Situacija keičiasi ne tik darbo rinkoje, bet ir pačiose profesinėse mokyklose: pasikeitė infrastruktūra, atsirado modulinės programos, naujos profesinio mokymo organizavimo formos, pameistrystė, vykdomas tarptautinis bendradarbiavimas. Nors jaunų žmonių skaičius regionuose mažėja, tačiau stojančiųjų į profesines mokyklas jaunų žmonių skaičius netgi šiek tiek didėja.
ŠMSM pažymi, kad 2023 m. valstybės finansavimą planuojama suteikti 20,6 tūkst. naujai priimtųjų į profesinio mokymo įstaigas.
Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys