Išmokti skaičiuoti – tas pats, kaip išmokti važiuoti dviračiu

Pirma dalis. Skaičiuojame iki 10

Norint išmokti važiuoti dviračiu ar čiuožti slidėmis, reikia daug treniruotis. Tą patį reikia daryti ir mokantis skaičiuoti – vaikas turi praktikuotis! Nors labai vaizdingai pasakotume, kaip reikia sudėti, atimti, mūsų teorinė kalba vaikui visiškai nepadės. Pavyzdžiui, kaip jūs sudedate 39 ir 17? Gal 30 ir 10, po to 9 ir 7, ir galiausiai abi sumas? Arba 40 ir 17, o po to atimate 1? Arba prie 9 vienetų pridedate 1 iki pilnos dešimties, o tada prie 50 pridedate 6? Vaikai mokosi skirtingai, todėl galime pamokyti įvairių skaičiavimo būdų skirtingame amžiaus tarpsnyje, tačiau sau suvokiamą ir priimtiną variantą turi pasirinkti pats vaikas.

Pradėti mokyti vaiką rekomenduojama 3-4 metų, kai jis domisi raidėmis, skaičiais, jau gali palyginti kelių daiktų grupes pagal daiktų kiekį grupėje, padalinti daiktus po lygiai. Vaikas supranta, kad pridedant daiktus (po vieną) jų skaičius grupėje didėja, o paimant (po vieną) – mažėja.

Nuo ko pradėti?

Skaičiuoti reikia mokyti tokia tvarka:

• skaičiuojama perkeliant kiekvieną daiktą iš vienos vietos į kitą, po to į rankas paimami visi suskaičiuoti daiktai ir pasakomas rezultatas;
• skaičiuojama liečiant kiekvieną daiktą, po to visi suskaičiuoti daiktai apvedami ranka ir pasakomas rezultatas;
• skaičiuojama kiekvieną daiktą rodant rankos mostu iš toliau;
• skaičiuojama akimis.

Tai atliekame, naudojant konkrečius daiktus, piešinius, iliustracijas. Palengva mokome susieti realių ar pavaizduotų daiktų (loto kortelėje, paveikslėlyje) kiekį su atitinkamu daiktų skaičių žyminčiu simboliu. Vaikas mokomas prie daiktų krūvelės padėti skaitmenį arba skaitinę figūrą.

Atliekant veiksmus su skaičiais iki 5, rezultatą mokome rasti perskaičiuojant (prie 2 pridėti 1 yra: vienas, du, trys), o atliekant veiksmus su didesniais skaičiais – priskaičiuojant ir atskaičiuojant po vieną. Universaliausia skaičiavimo priemonė – pirštai. Ypač aktualu akcentuoti, kad viena ranka turi 5 pirštus (pvz.: norint prie 5 pridėti 2, pakanka suspausti vienos rankos pirštus, pasakyti: „penki“ ir skaičiuoti atlenkiant kitos rankos pirštus po vieną pirmyn). Nauji sudėties atvejai gretinami su žinomais (pvz.: mokant sudėti 1 + 5, prisimenama, kaip sudedama 5 + 1). Atimties veiksmas siejamas su sudėtimi, tai reiškia, kad mokydami sudėti kartu mokome ir atimti.

Skaičiavimas žaidžiant, skaičiavimas praktikuojant lavins vaiko gebėjimus ir padės sėkmingam matematinių vaizdinių formavimuisi.

Džiugu, kad vis daugiau tėvelių ir mokytojų randa kelią į Širvintų rajono pedagoginę psichologinę tarnybą, kurie savo problemas sprendžia specialistų padedami. Mus galite rasti adresu – Vilniaus g. 81 (įėjimas iš kiemo pusės), karantino laikotarpiu tik paskambinę telefonu 8 382 49161.

Laukite tęsinio.

Parengė Širvintų rajono pedagoginės psichologinės tarnybos vyr. specialioji pedagogė Rasa Kazlauskienė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top