
Kai Širvintų kultūros centro šokių kolektyvas „Viesula“ sukasi scenoje, jaučiama ne tik šokio energija, bet ir lietuviškos tradicijos dvasia. Šis kolektyvas, kuriame šoka Širvintų krašto žmonės, žiūrovų labai mylimas, laukiamas scenoje ir nuolat pelno gausybę aplodismentų. „Viesulos“ kolektyvas, įkurtas 1980 m., šiemet švenčia gražų kūrybinės veiklos 45 metų jubiliejų.
Pasidomėjus, kaip prasidėjo šokių kolektyvo veikla, kas buvo jo įkūrimo iniciatorius, ilgametė „Viesulos“ šokėja Stanislava Norušienė pasidalijo gražiais prisiminimais:
-1980 m. rajono laikraštyje ir per vietinį radiją buvo skelbiama, kad buriamas šokių kolektyvas. Jaunai choreografijos specialistei Rūtai Buteikytei-Januškevičienei reikėjo parengti diplominį darbą – paruošti ir komisijai parodyti šokį. Teko burti naują kolektyvą, tačiau į skelbimą atsiliepė tik viena šokį mylinti pora. Tai buvo Aldona ir Alfonsas Gudašiai. Ką daryti? Tada kilo idėja šokėjų ieškoti medikų kolektyve. Didelė pagalbininkė vadovei ir pagrindinė kolektyvo organizatorė buvo gydytoja Kristina Janina Lidžiuvienė. Tad Kristina ir Antanas Lidžiai, Konstancija ir Antanas Urbonai, Ona Januškevičiūtė, Algis Germanas bei dar kelios šeimos sudarė kolektyvo branduolį ir prasidėjo repeticijos. Pats pirmasis išmoktas šokis buvo „Šlepsiukas“. 1981 m., išvykus Rūtai Buteikytei-Januškevičienei, kolektyvui vadovauti pradėjo Virginija Šimonėlienė. Ilgus metus kolektyvas vadinosi Širvintų kultūros namų vidutinio amžiaus tautinių šokių kolektyvu. Gremėzdiškas pavadinimas. Prieš 20-ąjį jubiliejų širvintiškiai buvo pakviesti siūlyti gražų pavadinimą ir šokėjai iš visų pasiūlytų išsirinko „Viesulą“. Tai priminė Širvintose 1981 m. gegužę praūžusį viesulą ir šokio energiją, smagumą. Kolektyvas pavadinimą „Viesula“ paskelbė 2000 m.

Pirmieji kolektyvo gyvavimo metai nebuvo rožėmis kloti. Pasak ilgus metus „Viesuloje“ šokusios Stanislavos Norušienės, kelerius pirmuosius metus kolektyvas ieškojo „vietos po saule“. Teko jiems dalyvauti pagyvenusiųjų žmonių tautinių šokių kolektyvų konkurse ir buvo diskvalifikuoti, nes vertinimo komisijai pasirodė per jauni. Vargas buvo dėl sceninių drabužių, tekdavo juos skolintis iš Musninkų pagyvenusių žmonių šokių kolektyvo. Tik prieš 1985 m. Dainų šventę kolektyvas buvo „perkrikštytas“ į jaunimo. Dėl vyresnio amžiaus sunku buvo mokytis greitų jaunimo šokių. Bet, anot Stanislavos, kai buvo didžiulis noras šokti, viskas tapo įveikiama.
2004 m. „Viesula“ apdovanota „Aukso paukštės“ nominacija. 2006 m. kolektyvas ir jo vadovė Virginija Šimonėlienė tapo Igno Šeiniaus premijos laureatu.
Per 45-erius kūrybinės veiklos metus „Viesulai” vadovavo Rūta Buteikytė-Januškevičienė, Virginija Šimonėlienė, Ramunė Radzevičienė, Ugnius Cikanas, Loreta Putvinskaitė-Vičienė. Džiugu, kad dabar Širvintų kultūros centras labai rūpinasi meno mėgėjų įvaizdžiu ir pagal galimybes atnaujina tautinių kostiumų komplektus.
Nuo 2022 metų „Viesulos“ kolektyvui vadovauja Loreta Putvinskaitė-Vičienė. Į klausimą, kokią reikšmę turi šokis kolektyvo nariams, vadovė atsakė:
-Šokis yra ne tik judesiai ir žingsneliai, atliekami automatiškai. Šokis – tai emocijos, kūno kalba. Šokis žmones suburia į bendruomenę. Tad kolektyvo nariams tai jau tapo nepertraukiama tradicija burtis, šokti, bendrauti, dalyvauti įvairiose šventėse, atstovauti Širvintų kraštui Lietuvoje ir užsienyje.
Loretos Putvinskaitės-Vičienės teigimu, kiekvienas pasirodymas, koncertas ar festivalis yra labai svarbūs, nes šokdami „Viesulos“ šokėjai puoselėja papročius ir tradicijas, saugo savo tautinį identitetą, o įsimintiniausias ir svarbiausias įvykis kolektyvo gyvenime – tai dalyvavimas Šimtmečio Dainų šventėje.
Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Nuotraukos iš L. Putvinskaitės-Vičienės, I. Dragūnaitienės, Š. Baronaitės asmeninių archyvų