Lionas – ketvirtojo ERASMUS+ projekto „Fairplay4EU“ susitikimo sostinė

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Ketvirtasis tarptautinio Erasmus+ projekto „Fairplay4EU“ susitikimas vasario pradžioje visus projekto dalyvius sukvietė į Prancūzijos „šviesų sostine“ vadinamą Lioną. Mieste ant dviejų kalvų, prie dviejų upių Gelvonų gimnazijos mokinių ir mokytojų komanda praleido penkias įdomias, veiklos pilnas dienas. Šį kartą gimnazijai atstovavo aštuntos klasės mokiniai Kipras Mockus, Audrius Motiejūnas ir Darius Kanopkinas, juos lydėjo projekto koordinatorė Jūratė Balukevičienė ir direktorės pavaduotoja Jūratė Stankevičienė. Susitikimo dalyviai iš Vokietijos, Italijos, Nyderlandų ir Lietuvos buvo apgyvendinti viename hostelyje Liono centre, kur kartu kėlėsi, pusryčiavo, dalinosi dienos įspūdžiais, leido laisvalaikį, bendravo. O kalbėtis tikrai buvo apie ką, nes mokiniai buvo užsiėmę nuo ankstyvo ryto iki vakaro.

Pirmąją susitikimo dieną praleidome šeimininkų mokykloje – College Pierre Valdo, kuri yra Vaulx-en-Velin, viename iš Liono priemiesčių. Čia mus pasitiko prancūzų mokiniai, kurių daugumą jau pažinojome iš buvusių susitikimų bei mokytojai. Visus susitikimo dalyvius pasveikino mokyklos direktorė Benedicte Robin ir projekto koordinatorius Thomas Domenichini. Tikra staigmena buvo išgirsti sveikinimą lietuviškai, nes mūsų pasveikinti buvo atvykusi lietuvaitė savanorė Monika Stančikaitė, nuo 2017 metų rugsėjo mėnesio dirbanti Lione, asociacijoje „Europos namai“. Po sveikinimų, visų šalių mokiniai pristatė savo namų darbus, kalbėjo apie sportą Prancūzijoje, populiariausias sporto šakas, komandas, sportininkus. Po pristatymo mokiniai buvo pakviesti į prancūzų kalbos pamokėles, kurių metu stengėsi išmokti pagrindinių frazių bei žodžių, linksmai jungdami žodžius su judesiais. O kadangi mūsų projektas yra susijęs su sportu, tai popietę mokiniai praleido sporto salėje, kur pasiskirstę į mišrias komandas žaidė futbolą, sudalyvavo mini turnyre, kurio nugalėtojai žaidė su tarptautine mokytojų komanda. Dieną dalyviai baigė besipliuškendami baseine.

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Antroji diena buvo ne mažiau įspūdinga ir fiziškai gana sunki. Visą dieną dalyviai praleido kalnų slidinėjimo centre Les Plans D’Hotonnes, esančiame 1100 metrų aukštyje. Ne, mes ne slidinėjome, o keliavome po kalnus su labai keista vaikščiojimo įranga ant kojų, vadinama raketėmis (raquette). Iš pradžių kalnus dengė rūkas, kuris įdienojus išsisklaidė ir atsivėrė labai gražūs vaizdai. Centras buvo pilnas vaikų grupių, nuo mažiukų darželinukų iki vyresniųjų pradinukų, kurie čia mokėsi kalnų slidinėjimo abėcėlės, leidosi rogutėmis nuo kalniukų ar šliuožė slidėmis lyguma. Na, o mūsų laukė sniego žygis ir dvi ėjimo trasos – vieni galėjo rinktis 3,3 km ilgio trasą, kiti – 8,4 km. Mes pasirinkome trumpesnę ir neskubėdami, gėrėdamiesi kalnais, miškais bei kalnų oru, po beveik 2 valandų ją sėkmingai įveikėme. Į Lioną grįžome pavargę, bet kupini įspūdžių ir šiek tiek skaudančiomis kojomis.

Trečioji diena buvo skirta pažinčiai su Liono miestu. Vėl pasiskirstę į komandas dalyvavome orientavimosi mieste varžybose. Komandoms buvo duoti žemėlapiai, objektų sąrašas bei aprašymai. Taip beieškodami ir susipažinome su miestu, aplankydami pagrindines miesto įžymybes – kalvas Fourviere ir Croix-Rousse, baziliką, antikinį romėnų teatrą, forumą, miesto simboliu tapusį metalo bokštą, primenantį Eifelio, vieną didžiausių Europoje Belekuro aikštę, Liono katedrą su žavingu mechaniniu laikrodžiu. Lionas garsėja trabuliais, tai unikalūs dengti koridoriai tarp namų, vedantys iš vienos gatvės į kitą arba prie upės. Iš viso yra priskaičiuojama 230 trabulių. Dauguma trabulių yra privati nuosavybė ir uždaryti lankymui, bet kai kuriuose mums pavyko apsilankyti, nes tokių niekur kitur pasaulyje nėra. Susipažinę su miesto įžymybėmis taip pat sužinojome, kad tai miestas, kuris įėjo į pasaulinio kino istoriją kaip brolių Lumiere’ų, pirmųjų kino kūrėjų, gimtasis miestas. Lankydamiesi jiems skirtame muziejuje, pasižiūrėjome 1926 metais sukurtą Buster’io Keaton’o nebyliojo filmo komediją „Battling Butler“.

Ketvirtąją viešnagės dieną lankėmės vienos stipriausių Prancūzijos futbolo komandos Liono „Olympique“ stadione. Stadionas atidarytas 2016 metais, jame yra 59 186 sėdimos vietos. Susitikimo dalyviai galėjo apžiūrėti sportininkų persirengimo kambarius, medicinos centrą, apšilimo patalpas, VIP tribūnas, pasėdėti futbolo klubo prezidento kėdėje, sudalyvauti improvizuotoje spaudos konferencijoje bei nusipirkti suvenyrų klubo parduotuvėje. Po ekskursijos po stadioną, grįžome į mokyklą, kur mokiniai tęsė namų darbų pristatymus. Šio susitikimo tema buvo „Sportas ir tolerancija“, tad dalyviai kalbėjo apie toleranciją sporte, buvo parodyti įvairūs negražūs bei nesportiški įvykiai sporto pasaulyje, kalbėta apie pasitaikančią rasinę diskriminaciją, netoleranciją tarp sportininkų. Mūsų gimnazijos mokiniai pasinaudojo Lietuvos krepšinio lygos vykdomo projekto „Savas tarp svetimų“ medžiaga ir supažindino su jo idėja, pabrėžė, kad krepšinis, kaip populiariausia Lietuvoje sporto šaka, yra puiki terpė ir pavyzdys žmogaus tolerancijos ir pagarbos kitam skatinimui ir ugdymui. Parodėme trumpą video, kuriame mūsų krepšininkas Antanas Kavaliauskas mokė savo komandos draugą amerikietį Kendricką Browną lietuviškai prisistatyti bei pasakyti kelis komplimentus. Smagią pamokėlę visi stebėjo su šypsena. Tuo diena dar nesibaigė. Kadangi vienas iš projekto tikslų yra susipažinti su vietine sporto šaka, tad po pietų vykome į vietinį sporto centrą ir susipažinome su petankės žaidimu. Šis žaidimas yra labai populiarus Lione, jį žaidžia daug žaidėjų, o taip pat tai vienas iš prancūzų mėgstamų laisvalaikio praleidimo formų. Projekto dalyviai buvo supažindinti su taisyklėmis, technika ir patys bandė žaisti. Žaidimas nepasirodė lengvas, nes visgi žaidžiama su metaliniais kamuoliais, sveriančiais iki 800 gramų, ir tikslas yra numesti rutulį kuo arčiau medinio. Žaidžiama ant žvyro, smėlio dangos arba ant žolės. Taip bežaisdami ir užbaigėme dar vieną dieną.

Išvykos į Prancūziją akimirka

Išvykos į Prancūziją akimirka

Penktoji diena taip pat buvo intensyvi ir įdomi. Ryte visus projekto dalyvius priėmė ir pasveikino Vaulx-en-Velin merė Helene Geoffroy ir jos komanda. Merė domėjosi projekto veikla, dalyvių įspūdžiais, susipažino su kiekvienos šalies komanda, maloniai bendravo su mokiniais ir mokytojais. Po susitikimo merijoje, grįžę į mokyklą, dalyviai aptarė bei įvertino veiklas, pasidalino patirtais įspūdžiais, trumpai pasportavo. Po pietų lankėmės viename šiuolaikiškiausių Liono muziejų – Musee des Confluences (Santakos muziejus). Tai 2001 metais atidarytas mokslo centrui ir antropologijos muziejui skirtas pastatas, įsikūręs Sonos ir Ronos upių santakoje. Mus sužavėjo pats muziejaus pastatas, konstrukcijos ir dydis bei pati ekspozicija nuo dinozaurų laikų iki šių dienų. Dieną užbaigėme atsisveikinimo vakarėliu, prancūzų mokinių ir jų tėvų vaišėmis, nuoširdžiu bendravimu.

Šis susitikimas buvo puikus – daug sužinojome, išmokome, pamatėme. Nesinorėjo išvykti ir palikti draugus. Tačiau mūsų dar laukia kiti susitikimai, naujos pažintys ir nauji įspūdžiai.

Projekto koordinatorė Jūratė Balukevičienė

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateiktos informacijos naudojimą.

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateiktos informacijos naudojimą.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top