Šiandien – Lietuvos teismų diena

Yra žinių, kad 1965 metais atkūrus Širvintų rajoną, liaudies teismas kurį laiką veikė šiame Vilniaus gatvės name.

Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, buvo priimtas Laikinasis Lietuvos teismų ir jų darbo sutvarkymo įstatymas. 1918 metų gruodžio 14 dieną pradėti steigti Nepriklausomos Lietuvos teismai. Žemiausia grandis teismų sistemoje buvo taikos teisėjai, kuriuos skyrė teisingumo ministras. Taikos teisėjo nuovados jurisdikcijoje buvo keletas valsčių.

Kauno apygardos teismo jurisdikcijoje buvo ir Širvintų taikos teisėjų nuovada, o vėliau ir valsčiuose jų vietoje įkurti apylinkių teismai. Pavyzdžiui, 1939 metais buvo pavaldus ir Širvintų apylinkės teismas.

Širvintų taikos teisėjų nuovada, kitaip – teismas, iš pradžių buvo įsikūręs dabartinėje Kalnalaukio gatvėje, kur anuomet buvo Kalnalaukio kaimas. Šį pastatą, kuriame gyveno ir taikos teisėjas Juozas Bartaševičius su šeima, 1926 metais nusipirko ukmergiškis Jonas Rukša. Po kelerių metų teismas ir teisėjas išsikėlė į Širvintas. Yra žinių, kad teismas veikė žydams priklausiusiame pastate dabartinėje Nepriklausomybės aikštėje.

Kaip rašoma knygoje „Širvintų valsčius“, mūsiškio teismo sekretorius V. Jakštys Širvintų valsčiuje subūrė vieną pirmųjų antisovietinių sukilėlių būrį.

Parengė Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 15 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+