Pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamąjį kodeksą asmeniui, kuris panaudojo žinomai netikrą vairuotojo pažymėjimą, gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 4 metų. Maksimali bausmė, žinoma, skiriama tik kraštutiniu atveju, dažniausiai taip nusikaltę asmenys atsiperka mažesne bausme ir už grotų nėra siunčiami.
Minimali sankcija buvo skirta ir šį Baudžiamojo kodekso straipsnį pamynusiam Laurynui S. Vyras per pastarąjį dešimtmetį dukart jau buvo teistas, tačiau už kitokio pobūdžio nusikaltimus.
Galbūt istorijos, į kurias jis pateko, Laurynui S. pasirodė nieko vertos, o gal priešingai – įtikino, kad galima palyginti lengvai išsisukti. Vietoje to, kad jis susimąstytų apnikus blogoms mintims, Laurynas ir vėl nesusimąstė, kad ir vėl daro nusikaltimą.
Jau paaiškėjus nusikalstamai veikai, Laurynas S. aiškino, kad prieš 2 metus internete rado skelbimą, kad jo autorius „padeda išlaikyti vairuotojo teises“. Su nepažįstamu jaunuoliu jis bendravo telefonu, susitikdavo prekybos centre „Maxima“. Minėtam jaunuoliui davė savo duomenis, o po poros savaičių šis paskambino ir jie susitiko Vilniuje. Tam jaunuoliui Laurynas S. sakė sumokėjęs 200 Eur, o 2021-ųjų liepą gavo „teises“.
Būtų neteisinga sakyti, kad už 200 Eur Laurynui kas nors padėjo išlaikyti vairavimo egzaminus. Kaip teigė pats nusikaltęs asmuo, vairuotojų kursų jis niekur nelankė, taip pat ir Anglijoje, nors būtent anglišką vairuotojo pažymėjimą jis ir gavo.
Jei tikėti pas ūkininką dirbančiu Laurynu, maždaug pusantrų metų gautojo pažymėjimo jis nepanaudojo. Ir tik 2023 metų sausio 29-osios naktį jį pasiėmė sėsdamas prie automobilio „Audi A6 Avant“ vairo. Sustabdžiusiems Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnams jis neprisipažino, kad vairuotojo pažymėjimas suklastotas.
Iš pradžių pareigūnai pastebėjo, kad Laurynas S. pažeidė reikalavimą pasikeisti turimą vairuotojo pažymėjimą. Patikrinę pateiktą vairuotojo pažymėjimą, policininkai nustatė, kad asmuo vairavo transporto priemonę neturėdamas teisės vairuoti, nes būdamas nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju, neįvykdė Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo sąlygų, kurios numato prievolę pasikeisti Jungtinėje Karalystėje išduotą vairuotojo pažymėjimą į Lietuvos Respublikoje išduodamą vairuotojo pažymėjimą ar Europos Sąjungos valstybėse narėse ir Europos laisvosios prekybos asociacijos šalyse išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą.
Pareigūnams atidžiau apžiūrėjus pateiktą vairuotojo pažymėjimą bei sulyginus Jungtinėje Karalystėje išduotų vairuotojų pažymėjimų pavyzdžius, kilo įtarimas, kad Lauryno S. pateiktas vairuotojo pažymėjimas galimai yra suklastotas. Tokią mintį pakišo viena detalė: vairuotojo pažymėjimas buvo išduotas jau po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos (BREXIT), o ant pažymėjimo buvo pavaizduota … Europos Sąjungos vėliava.
Kurį laiką po BREXIT dar buvo išduodami buvusio pavyzdžio angliškieji vairuotojo pažymėjimai, tačiau nuo 2021-ųjų sausio įsigaliojo naujas formatas – su raidėmis UK vietoje buvusios ES vėliavos. Europine simbolika paženklintą pažymėjimą Laurynas S. „gavo“ 2021-ųjų liepą.
Duomenų bazėje patikrinę užfiksuotus Lietuvos Respublikos valstybės sienos kirtimus pareigūnai nustatė, kad Laurynas S. nebuvo išvykęs iš Lietuvos Respublikos ar parvykęs. Kurį laiką jaunuolis policininkams vis dar teigė, kad teisę vairuoti transporto priemones įgijo ir vairuotojo pažymėjimą jam išdavė Jungtinėje Karalystėje. Tačiau paklaustas, kur jis Jungtinėje Karalystėje gyveno, dirbo, nieko apie tai paaiškinti negalėjo.
Tai, kad Laurynui nebuvo išduotas vairuotojo pažymėjimas, nurodė ir vairuotojų registras. Netrukus tai patvirtino Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdyba, gavusi Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijų pranešimą, kuriame nurodoma, kad Lauryno S. vardu vairuotojo pažymėjimas Jungtinėje karalystėje išduotas nebuvo.
Įvertinusi visas aplinkybes Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmų teisėja Irina Serafin nusprendė, kad už padarytą nusikaltimą Laurynui S. skirtina 60 parų arešto bausmė, kurią tikslinga skirti be realaus atlikimo. Bausmę sumažinus trečdaliu – iki 40 parų, jos vykdymas atidėtas 8 mėnesiams. Tačiau paskirta intensyvi priežiūra – nuteistojo buvimo vietos pagal nustatytą laiką kontrolė elektroninio stebėjimo priemonėmis, nustatant pareigą būti namuose nuo 22 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu arba mokymusi.
Laurynui S. taip pat paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – 20 MGL (1000 Eur) įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 11 d. laikraščio numeryje.