
Pinigų vagystės ar atsiskaitymai už prekes pasinaudojant svetima banko kortele vis dar populiarios, nors žmonės pamažu suvokia, jog užsirašyti ant banko kortelės jos PIN kodą yra tolygu gatvėje ant suoliuko laikyti savo piniginę su pinigais.
Mažėja, nors dar pasitaiko duodančių savo korteles kitiems asmenims, kad šie parduotuvėje nupirktų prekių. Dažniau taip elgiasi iš namų rečiau išvažiuojantys ar išeinantys žmonės, taip pat nemokantys atsiskaityti kortele ir pageidaujantys, kad jiems pažįstami asmenys iš miesto atvežtų produktų. Kortelės duodamos ir šeimos nariams, kuriems pasakomas PIN kodas. Taip elgiantys net nesusimąstoma, kad nemalonumų gali atnešti ne tik apviltas pasitikėjimas, bet ir pažeistos sutarties su banku detalės. Išduodami mokėjimo korteles, bankai nurodo, jog kortelių turėtojai negali tretiesiems asmenims jų duoti, taip pat atskleisti atsiskaitymo operacijai atlikti būtinus duomenis, kaip, pavyzdžiui, PIN kodą ar pan. Nutikus tokiam atvejui, bankai negrąžina sąskaitų turėtojams jų prarastų pinigų, o naujų kortelių išdavimą, PIN kodų keitimą savo lėšomis apmoka patys klientai.
Istorija, kuri buvo išnagrinėta teisme, kaip tik tokia ir yra. Vilniaus regiono apylinkės teisme buvo užversta baudžiamoji byla, iškelta pirmą kartą teisiamam Mindaugui S. Tai, ką padarė jis, daugelis pavadintų pinigų vagyste, nors teisme Mindaugo veiksmai buvo nagrinėjami kaip sukčiavimas, neteisėtas disponavimas elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis, neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimas. Atsakomybę dėl pastarosios nusikalstamos veikos numatantis Baudžiamojo kodekso straipsnis nuo vasario 1 dienos pasikeitė. Nebeliko anksčiau numatytos vienos iš bausmės rūšių – laisvės apribojimo, tačiau alternatyvios bausmės (bauda, areštas, laisvės atėmimas iki 6 metų) išliko.
Jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką Mindaugas S. padarė 2024 metų liepos 24 dieną, tad sankcijoje buvusi laisvės apribojimo bausmė jam galiojo.
Kaip vėliau teigė ikiteisminio tyrimo metu bei teisme, Mindaugas S. išvakarėse prie Širvintų miesto Vilniaus gatvėje esančios parduotuvės „Norfa“ sutiko A. B., kuris jį už parduotuvės pastato pavaišino alumi, o paskui pasiūlė eiti pas jį į butą išgerti. Nusipirkus alkoholinių gėrimų, A. B. bute vyko išgertuvės, o pritrūkus alkoholio, A. B. išgertuvių dalyviui davė savo banko kortelę, kad jis nueitų į „Norfą“ ir dar nupirktų alkoholio. A. B. pasakytą banko kortelės PIN kodą Mindaugas S. užsirašė ant rankos.
Grįžęs iš parduotuvės, Mindaugas S. banko kortelę atidavė A. B., o po išgertuvių liko ten nakvoti.
Ryte išeidamas iš buto, Mindaugas S. be A. B. žinios pasiėmė pastarojo banko kortelę, „nes norėjo nusipirkti alaus“. Pasinaudodamas šia kortele ir suvedęs anksčiau jam pasakytą PIN kodą, bankomate „ar tai keliuose bankomatuose“ nuo A. B. sąskaitos Mindaugas nuiminėjo pinigus.
Greičiausiai buvo ne visai taip, kaip tyrėjui aiškino „ne viską pamenantis“ Mindaugas. Per apklausą A. B. pasakojo, kad kitą dieną jiedu kartu ėjo alkoholio į „Norfą“, o nusipirkę ėjo pėsčiųjų taku palei „marias“ ir suradę suoliuką susėdo gerti. Prie jų kompanijos prisijungė iš matymo pažįstamas V. Išgėrę visą turėtą alkoholį ir nusipirkę dar, jie trise vėl nuėjo į jo butą, kur toliau girtavo. O kai ir šis alkoholis baigėsi, A. B. Mindaugui davė savo SEB banko kortelę, pasakė PIN kodą ir paprašė, kad šis nueitų į parduotuvę „Iki“ ir dar nupirktų alkoholio. Išėjęs, Mindaugas ilgokai negrįžo, o kai grįžo, tai paklaustas, ko taip ilgai užtruko, atsakė, jog „prašomo nupirkti alkoholio „Jagermeister“ parduotuvėje nebuvo, todėl teko eiti į kitą parduotuvę „Norfa“. Padėjęs ant stalo banko kortelę, toliau su jais girtavo. Paskui A. B. su V. užmigo. Kai buto savininkas prabudo, V. dar miegojo, o Mindaugo S. bute jau nebuvo. Pastebėjo ir tai, jog nebuvo jo banko kortelės. Iš karto mobiliojo ryšio telefonu patikrino savo banko kortelės išrašą ir pamatė, kad per keturis kartus, pasinaudojant jo SEB banko kortele, nuo jo sąskaitos buvo nuimta 1750 Eur.
Pastebėjęs, jog yra apvogtas, A. B. savo banko kortelę iš karto užblokavo. Iki bylos nagrinėjimo teisme banko kortelė jam nebuvo grąžinta, o ir paties Mindaugo S. jis daugiau nematė.
Teismo baudžiamuoju įsakymu Mindaugui S. buvo skirta galutinė subendrinta laisvės apribojimo 10 mėnesių bausmė, paskiriant 3 mėnesių intensyvią priežiūrą – nuteistojo buvimo vietos pagal nustatytą laiką kontrolę elektroninio stebėjimo priemonėmis. Nustatyta, kad intensyvios priežiūros metu nuteistasis privalo būti savo gyvenamojoje vietoje nuo 23 val. vakaro iki 6 val. ryto, jam uždrausta naudoti psichiką veikiančias medžiagas (alkoholį).
Be dar kelių įpareigojimų jam nurodyta neatlygintinai išdirbti 100 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis, skirta 70 MGL (3500 Eur) dydžio bauda, atlyginti nusikaltimu padarytą 1750 Eur turtinę žalą.
Tai publikacijos anonsas. Visą šį ir kitus straipsnius skaitykite laikraštyje.