Bagaslaviškiečio naminė degtinė – tik sau ir gydymo tikslams

Vengrijoje bet kuris pilietis įmonėse iš savo abrikosų, slyvų, trešnių, vynuogių per metus gali pasigaminti 50 litrų distiliato, sumokėdamas 400 eurų akcizą. Asociatyvi Rakijalounge.com nuotr.

2020 metų liepą Širvintų rajono policijos komisariatas užregistruotų įvykių suvestinėje pranešė, kad tų metų birželio 30 dieną buvo užregistruotas tarnybinis pranešimas, jog sodyboje Bagaslaviškio kaime rastas aparatas naminiams stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti ir metalinė talpykla su raugu. Taip pat namuose rasta talpykla, kurioje buvo naminė degtinė.

Ši byla baudžiamuoju įsakymu buvo išnagrinėta Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose.

Prieš teismą stojęs bagaslaviškietis Vidas B. iki tol jau dukart buvo sveriamas Temidės svarstyklėse, vieną jų – būtent dėl analogiško nusikaltimo. 1998 metų vasario 12 dieną Prienų rajono apylinkės teismo nuosprendžiu jis buvo nuteistas pagal tuomet galiojusio Baudžiamojo kodekso, kuris iš esmės buvo paveldėtas dar iš tarybinių laikų ir tebuvo 1961 metų kodekso tęsinys, 310 straipsnį (Naminės degtinės, progos, kitų namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto etilo alkoholio, denatūruoto etilo alkoholio, techninio etilo alkoholio ir jų skiedinių, aparatų jiems gaminti gaminimas, laikymas, gabenimas ir realizavimas).

1998 metais Prienų rajono apylinkės teismas Vidui B. skyrė 2 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo ir 1500 litų baudą.

Dabar Vidas B. tiksliai nenustatytu laiku pagamino ir savo sodybos lauko virtuvėje laikė aparatą naminiams stipriems alkoholiniams gėrimams gaminti. Birželio 30-osios ryte jis aparatą pateikė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnams.

Apklausiamas, bagaslaviškietis savo kaltę pripažino ir gailėjosi nusikaltęs. Jis sakė, kad daugiau nei prieš metus iki tol, galbūt 2018-aisiais, buvusio šiltnamio vietoje, kurioje likusi šildymo krosnis, pasigamino naminės degtinės gaminimo aparatą. Pats sujungė krosnies vamzdžius su raugo katilu, o šį – su aušinimo katilu, iš kurio bėga jau pagaminta naminė degtinė. Krosnis yra įbetonuota į akmenų pamatą. 300 litrų talpos raugo katilas yra 10 cm įleistas į žemę. Aiškindamas „technologiją“, Vidas B. pareigūnams sakė, kad per pirmą „varymą“ išbėga apie 150 litrų naminės degtinės, o po antrojo „varymo“ iš to kiekio lieka apie 50 litrų, t. y. net 100 puslitrių. Tokio kiekio pakaktų geroms vestuvėms.

Nors kiekis tikrai nemažas, kaltinamojo aiškinimu, jis naminę degtinę iš kvietrugių gamino savo poreikiams, jos nepardavinėjo. Naudoja ir gydymosi tikslams – gamina užpiltines su vaistažolėmis, jas naudoja kaip vaistą. Jokio kitokio alkoholio nevartoja, tik savo pagamintą.

Apžiūrėję namus, pareigūnai prieangyje pastebėjo medinę dėžę su įrankiais, o joje – penkių litrų talpos plastikinį butelį su maždaug 3 litrais skysčio, turinčio specifinį naminės degtinės kvapą. Talpykloje rasta apie 1035 litrai raugo skysčio.

Ištyrus pateiktą naminę degtinę nustatyta, kad jos etilo alkoholio tūrinė koncentracija (stiprumas) sudaro 48,7 proc. Raugo koncentracija – 6,4 proc. ir 7,5 proc.

Pripažinęs kaltu, Vilniaus regiono apylinkės teismas Vidui B. skyrė galutinę 40 MGL (2000 eurų) dydžio baudą, konfiskavo jo pagamintą degtinę, raugą ir aparatą bei nurodė tai sunaikinti.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 22 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top
+