11 metų praleidęs už grotų pasikėsino nugvelbti 12 šautuvų

11 metų laisvės atėmimo bausmę už Puorių kaime 2009-aisiais įvykdytą sugyventinės sumušimą, dėl ko ši mirė, atlikęs Albinas A. (vardas pakeistas, – red. past.) labai greitai pamiršo, koks saldus yra žodis laisvė. 2020 metų spalio 14 dieną paleistas iš pataisos namų, Albinas stojo prieš teismą už 12 šautuvų vagystę ir buvo nuteistas laisvės apribojimo bausme.

Kaip pamatysite iš šio pasakojimo, istorijoje yra keletas niuansų, dėl kurių Albino A. įvykdyta vagystė pasirodys ne tokia jau ir „baisi“. Tačiau pats faktas leidžia suabejoti mūsų teisės deklaruojamu bausmės skyrimo siekiu, kad ši parenkama tokia, jog nuteistasis pasitaisytų, nedarytų naujų nusikaltimų.

Čia ir prisimeni patarles, kad miške gimęs į mišką žiūri, o kuprotą tik karstas išlygina. Už grotų praleistas dešimtmetis neatbaidė nuo naujų nusikaltimų. Negi įkalinimo įstaigoje ne taip ir baisu, ypač po tiek praleistų metų?

Kadangi Albinas A. dėl kadaise padaryto savo nusikaltimo atliko nemenką bausmę ir visam gyvenimui prisiėmė kaltę dėl atimtos gyvybės, naujas jo nusikaltimas nėra rezonansinis, o greičiau tik nekasdienis, leiskime nuteistojo neįvardyti.

Kaip užregistruotų įvykių suvestinėje rašė Širvintų policija, gegužės 12 dieną buvo užregistruotas širvintiškio pareiškimas, jog gegužės 10 dieną atvykęs į savo sodybą Beržės kaime, jis pastebėjo, kad iš matymo pažįstamas vyras ketino ją apvogti. Tačiau gegužės 11 dieną apžiūrėjus sodybą, buvo pastebėta, kad iš jos pavogti įvairūs namų apyvokos daiktai, o padaryta žala siekia 1381 eurą.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad įvardytas iš matymo pažįstamas vyras, tai yra Albinas A., iš sodybos pirmiausia mėgino pagrobti 12 šautuvų.

Užbėgdami už akių pasakysime, kad sodyba nepriklauso kuriam nors prisiekusiam medžiotojui ar ginklų kolekcionieriui, joje neįrengtas ir šaunamųjų ginklų arsenalas. Tie šautuvai – tai dažasvydžiui naudojami pneumatiniai ginklai, šaudantys specialiomis kapsulėmis su dažais. Mirusio brolio sodybą prižiūrintis širvintiškis ją naudoja dažasvydžio pramogai. Gegužės 10-osios pavakarę atvykęs į Beržę, vyras pastebėjo iš vieno sodybos vasarnamio namelio išeinantį jam pažįstamą Albiną. Pasiteiravęs, ką jis čia veikia, išgirdo painų pasiteisinimą, neva šis ieško jo brolio žmonos. Ką nors paaiškinti daugiau Albinas negalėjo. Priėjęs arčiau prie vasarnamio širvintiškis pamatė, kad išplėšta pakabinamos durų spynos ąsa. Įėjęs į namelio vidų pastebėjo, kad ten buvę 12 jam priklausančių dažasvydžio šautuvų ir 10 šalmų sukrauti į keturis maišus. Pradėjus jam Albiną klausinėti, kodėl šis išplėšė durų spyną ir įėjo į vasarnamio namelį, susikrovė dažasvydžio šautuvus ir šalmus į maišus, Albinas A. prisipažino, kad sudėjo ir norėjo tuos daiktus išsinešti.

Pričiuptas nusikaltimo vietoje, Albinas prašė nekviesti policijos, o dėl to, kad norėjo išsinešti dažasvydžio šautuvus ir šalmus, „geriau jį sumušti“.

Dėl šio įvykio širvintiškiui materialinė žala nebuvo padaryta, o ketinto pagrobti turto vertė sudarė 1400 eurų. Kitą dieną papildomai atvykus ir apžiūrėjus sodybą, žmogus pastebėjo, kad iš sodybos pavėsinės pavogtas specialus deguonies balionas ir „pistoletas“, naudojami pildyti dažasvydžio šautuvams. Šio turto vertė – 900 Eur. Taip pat nėra namelyje buvusio 170 Eur vertės pneumatinio šautuvo, „Fiskars“ kirvio, 4 dėžučių sraigtelių. Apžiūrėjęs bandytus pavogti dažasvydžio šautuvus, jis pastebėjo, kad nepataisomai sulaužytas vieno šautuvo korpusas.

Po kiek laiko apžiūrėjęs sodybą jis pastebėjimo tempimo žymę. Eidamas ja, aptiko už sodybos numestą deguonies balioną su „pistoletu“. Kitų daiktų nerado.

Albinas A. ikiteisminio tyrimo metu sakė atėjęs į sodybą aplankyti našlės, kurią buvo sutikęs Širvintose. Atsinešęs alaus. Pasakojo, kad sodyboje nieko neradęs, o namas buvo atrakintas, duryse buvo raktas. Užėjęs į vidų nieko nerado, apėjo sodybą, užsuko į sandėliuką. Viduje pamatė sudėtus šautuvus. Kokie tie šautuvai, jis nežino. Negali pasakyti ir tai, kas jam pasidarė ir kam jam tų šautuvų reikėjo. Bet savo ketinimų neneigė. Lauke netoli deguonies baliono rado maišų, į kuriuos pradėjo dėti tuos šautuvus. Apie šalmus nieko negali pasakyti, nes nepamena – tuo metu buvo išgėręs. Albinas A. prisipažino nenutuokęs, ką būtų daręs su tais šautuvais. Nežinojo kam jie skirti, matė tokius tik per televiziją. Susidėjęs šautuvus į maišus išgirdo, kad kažkas į kiemą atvažiavo ir pagalvojo, kad atvažiavo jo pažįstama. Išėjęs laukan pamatė mirusio sodybos savininko brolį, kurį pažinojo nuo seno. Tada ir išaiškėjo visa tai, kuo jį dabar kaltina.

Albinas A. praeityje dukart buvo teistas už vagystes, pastarąjį kartą administracine tvarka baustas 2020 metų liepą už narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo, jam skirta 160 Eur bauda nesumokėta.

Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų baudžiamuoju įsakymu už Beržės kaime įvykdytą vagystę, kuri nutrūko pasikėsinimo stadijoje, Albinui A. skirta galutinė 1 metų laisvės apribojimo bausmė. Bausmės atlikimo metu paskirti teismo nustatyti įpareigojimai: nuteistasis privalo neatlygintinai išdirbti 100 val. sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis; per bausmės vykdymo laiką pradėti dirbti arba būti registruotam Užimtumo tarnyboje. Jam uždrausta per visą bausmės vykdymo laiką vartoti psichiką veikiančias medžiagas.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top