Vyresnio amžiaus širvintiškiai gerai prisimena Kazliškėse veikusią lentpjūvę. Ne vienam, prireikusiam lentų, teko joje apsilankyti. Šiuo metu UAB „Kazliškės“ visiškai kito tipo įmonė. Prieš savaitę įmonės atstovai su savo gaminiais grįžo iš parodos Anglijoje. Apie dalyvavimą parodoje ir apie šiandieninę įmonės veiklą kalbuosi su UAB „Kazliškės“ direktoriumi Žilvinu Bartkumi.
– Kiek prisimenu, Kazliškėse veikianti įmonė savo darbą pradėjo jau seniai?
– Įmonė buvo įsteigta prieš daugiau nei du dešimtmečius – 1992 metais. Kažkada ji dirbo kaip lentpjūvė. Pirkdavome mišką, važiuodavome iš miško rąstų parsivežti ir pjaudavome lentas. Kuo toliau, tuo labiau šiandien medžio produkcijos gamyboje atsiranda specializacija, atsiranda įmonių, kurios dirba tik savo siaurose nišose ir pasiekia žymiai geresnių rezultatų. Todėl mes šiandien nei rąstų, nei lentų nepjauname ir jų nedžioviname. Perkame žaliavą ir atsivežame jau sausas lentas bei gaminame savo produkciją.
– Papasakokite, ką jūs šiuo metu gaminate?
– Dar nesenai daug ką gaminome: ir baldus, ir lovas, ir valtis, ir net karstus. Laiptų taip pat nebegaminame, nors mūsų internetiniame puslapyje jie dar yra. Laikome atsargai, gal ateityje kokia krizė su durelėmis užgrius, tai vėl pradėsime laiptus gaminti. Šiandien mūsų produkcija yra dviejų tipų – tai medinės baldų durelės ir vidinės durys. Su skirtingais prekių ženklais juos pateikiame į rinką. Pavyzdžiui, baldų durelių prekės ženklas – FRONTUS. Frontus lotyniškai reiškia priekis. Na, o lietuviškas žodis frontas turi dvi prasmes ir abi tinka mūsų produkcijos pavadinimui…
– Baldų durelės labai įvairios. Kiekviena iš jų tarsi atskiras meno kūrinys. Gal net savo vardus turi?
– Turi… Vardai suteikiami pagal stilių. Kiekvienos durelės turi savo pavadinimą, pavyzdžiui, vienas dureles anksčiau apibūdindavome keliais žodžiais – durelės „su Napoleono kepure“, nes jų raštas lyg kepurės priekis, kylantis į viršų, todėl joms davėme vardą „Napoli“, angliško tradicinio stiliaus durelės gavo vardą – „Velsas“. Šiaip anglai labai mėgsta dažytas dureles. Yra itališko stiliaus „Milano“ ir t.t.
– Iš kokios parodos nesenai grįžote ir kokią produkciją ten vežėtės?
– Paroda vyko kovo 4-7 dienomis Birmingemo mieste. Į Angliją vykome su baldų durelėmis FRONTUS, norėjome pademonstruoti savo gaminių rūšis ir papasakoti apie pačią jų gamybą bei tuo pačiu metu sužinoti, kokia produkcija paklausi Anglijos rinkoje.
– Tokios išvykos matyt nėra pigios… Kokiu tikslu ten važiavote?
– Žinoma, tokios kelionės nėra pigios. Norint dalyvauti parodoje, pirmiausia reikia susimokėti už dalyvavimą, už plotą ir, žinoma, už kelionę. Dalyvavimas parodoje daugiau yra savanoriškas dalykas, tačiau tikiu, kad jos atsipirks ateityje. Važiavome norėdami surasti klientūros, kuri būtų ne vienkartinė, kaip dažnai būna Lietuvoje – užsisako vieną partiją ir dingsta. Norėjome susirasti ilgalaikius partnerius. Parodoje mūsų stende lankėsi daug Anglijos, Airijos, Vokietijos, JAE klientų (baldų gamintojų) ir domėjosi mūsų gaminama produkcija. Dalyvavimas panašiose parodose nesvarbu, kur ji būtų – ar Lietuvoje, ar užsienyje – yra labai sudėtingas pasiruošimo prasme. Čia turi prisidėti visas kolektyvas, kitaip sakant tai nėra vieno ar kelių žmonių įdirbis. Parodas renkamės, nes jų Europoje vyksta šimtai. Galima pasirinkus tinkamo turinio parodą joje dalyvauti, galima niekur nedalyvauti ir pardavinėti tik internetu. Tai kiekvienos įmonės pasirinkimas. Mums parodos yra vienas iš galimų pardavimo kanalų.
– Beje, kam baldininkams reikalinga jūsų produkcija, juk jie patys gamina baldus?
– Paprastai baldininkai fasadinę dalį retai kada patys gamina, jie gamina spintelių karkasą, o matomą fasadinę dalį užsisako iš kitų įmonių. Dėl to mūsų klientūra durelėms ir yra baldininkai. Dirbame su jais tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Lietuvoje su durelėmis aktyviai dirbame jau šešti metai ir bendradarbiaujame beveik su 300 baldininkų. Tai nereiškia, kad su jais kiekvieną dieną bendraujame, tačiau esant reikalui susisiekiame. Be Anglijos lankėmės Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, žodžiu, bandome užmesti „meškerę“ daugelyje šalių. Kai kas pavyksta, kai kas nepavyksta, gyvename ir mokomes, stengiamės nesedėti viename lygyje, o aktyviai ieškome naujos rinkos. Beje, Lietuvoje esame bene vieninteliai, kurie specializuojasi baldų medinių fasadų gamyboje, būtent iš medžio masyvo gaminame baldų dureles.
– Ar gali klientas pasirinkti, iš kokio medžio bus gaminami baldai bei pagaminti dureles ne pagal jūsų pavyzdį, o pagal kliento norą?
– Paprastai gamyboje daugiausia naudojame uosio, ąžuolo, beržo medieną. Klientams pageidaujant, apdirbame ir gaminame iš egzotinių medienos rūšių: raudonmedžio, buko, riešutmedžio, tikmedžio. Jei nė vienas iš pateiktų pavyzdžių klientui nepatinka, galime padaryti pagal individualų užsakymą. Tada bus šiek tiek brangiau, tačiau svarbu, kad žmogus žinotų, ko jis nori, nes dauguma atvejų būna, kad nelabai žino…
– Kokio dydžio yra jūsų kolektyvas?
– Šiuo metu įmonėje dirba 21 aukščiausios kvalifikacijos specialistas. Per pastaruosius penkerius metus žmonių šiek tiek sumažėjo, bet našumas ir apyvarta padidėjo. Frontus filinginėmis durelėmis rūpinamės kiekviename gamybos procese nuo pradžios iki pabaigos, todėl užtikriname aukščiausią kokybės lygį. Gaminame tik baldų dureles, todėl paprastai užsakymą vykdome per 2 savaites. Labai vertiname savo darbą mylinčius stalius, todėl nemaža jų dalis darbuojasi nuo pat įmonės įsteigimo dienos.
Kalbėjosi Remigijus Bonikatas