Vasario 8-oji – Juozo Krumino gimtadienis

Juozas Kruminas Palionėje. Apie 1933 metus. Maironio muziejaus nuotr. fragmentas

1914 metų vasario 8 dieną (senuoju stiliumi – sausio 26-ąją) netoli Bagaslaviškio esančioje Palionėje gimė Lietuvos poetas, vertėjas, žurnalistas Juozas Kruminas.

Vėliau, prisimindamas gimtinę, jos pavadinimą pasirinks kūrybiniu slapyvardžiu – skaitytojams prisistatys kaip Juozas Palionis.

Kraštietis mokėsi Ukmergės ir Kauno gimnazijose, studijavo Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultete, nuo 1937 metų bendradarbiavo leidiniuose „Lietuvos žinios“, „Naujoji Romuva“, „Prošvaistė“, „Pranciškonų pasaulis“, „Savaitė“, „Žiburėlis“. 1940 metais vadovavo dienraščio „Tarybų Lietuva“ literatūriniam skyriui, o 1941 metais redagavo žurnalą „Pionierius“. Per II Pasaulinį karą 1941-1944 metais dirbo Kauno radiofone, leido šapirografuotą pogrindžio laikraštį „Tautos žodis“. 1944 metais pasitraukė į Vokietiją. Hafkruge, karo pabėgėlių stovyklose 1945-1948 metais leido ir redagavo literatūrinį žurnalą „Gintaras“, parašė pjesių. Bendradarbiavo su emigracijos spauda.

Mirė 1951 metų birželio 1 dieną, palaidotas Špakenberge, prie Hamburgo.

Tai, kad poeto gyvenimas buvo pilnas prieštaravimų, galima suprasti iš 2007 metais išleistos jo knygos „Sugrįžimo laivas“ recenzijos (aut. Manfredas Žvirgždas, „Metai“, 2008). Joje primenama, kad tarpukariu „J. Kruminas rašė apie išėjimą iš kaimo į miestą, skurde ir varge nutrūkstančią nerūpestingą armonikos melodiją, graudinosi prarandąs gimtinę, aplaistytą šienpjovių prakaitu, kur „ėmė ošt skausmu klevai“, kalbėjo apie kalinius, kurie paleisti iš kalėjimo ir laisvėj jaučiasi apraizgyti spygliuota viela, kvietė maištauti, naiviai džiaugėsi pačioje sovietmečio pradžioje suplevėsavusiomis raudonomis vėliavomis“.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 4 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top