Rugsėjo 29-oji – Mykolo vardadienis

Mykolas Marijonas Petkevičius ir Mykolas Antanaitis

Mykolas yra vienas populiariausių vardų įvairiose tautose. Hebrajų kalba šis vardas reiškia „panašus į Dievą“.

Lietuvos vyskupijų ir Vilniaus arkivyskupijos interneto svetainėse galima rasti, kad Lietuvoje yra 34 parapijos, savo pavadinime turinčios ark. Mykolo vardą, tarp jų ir Širvintų ark. Mykolo parapija.

Istorija mena ne vieną Mykolą, susijusį su Širvintų kraštu. 1746 metais valdovas Augustas III Širvintų seniūnui Mykolui Eperješui leido rengti savaitinius turgus ir 3 prekymečius. 1765 metais Širvintose buvo 15 sodybų. Kitas į istoriją įrašytas žmogus – Musninkėlių dvarininkas Mykolas Podberskis, 1855-1861 metais su parapijiečiais pastatęs dabartinę bažnyčią.

Jau 35 metai, kai Bagaslaviškio bažnyčios šventoriuje ilsisi iš netoliese esančio Vaiškūnų kaimo kilęs kunigas, Kaišiadorių katedros vikaras, Kaišiadorių gimnazijos kapelionas, politinis kalinys Mykolas Marijonas Petkevičius (1920-1987). 2002 metais Kaišiadorių vyskupijos kurijos leidykla išleido jo eilėraščių, pamokslų, laiškų knygą „Karalius man paliko kelią“.

Dar vienas žinomesnis „arkangelas“ – pedagogas Mykolas Antanaitis (1883-1965), kilęs iš Krekenavos valsčiaus. Dirbęs gimtojo krašto mokyklose, dar carinės Rusijos laikais rūpinęsis lietuviškuoju švietimu, 1934 metais jis buvo paskirtas Kėdainių apskrities pradžios mokyklų inspektoriumi, o 1937 metais – Širvintų progimnazijos direktoriumi ir tautiniu misionieriumi lietuviškam darbui. Už nepriekaištingą 40 metų pedagoginį darbą 1928 metais Respublikos Prezidento aktu buvo apdovanotas Nepriklausomybės 10 metų jubiliejaus medaliu, 1929 metais – IV laipsnio Gedimino ordinu.

Sovietai atleido Mykolą Antanaitį iš Širvintų progimnazijos direktorių ir išsiuntė į Prienus eiliniu mokytoju.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 23 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top