Pokalbis apie raguočius, kai į duris beldžiasi Jaučio metai

„Svetimų žmonių nesamdome, kol kas spėjame viską padaryti patys“, – sakė Valė Jasevičienė.

Iki 2020-ųjų metų pabaigos liko visai nedaug. Netrukus į duris pasibels – 2021-ieji – Jaučio metai. Astrologai teigia, jog 2021-aisiais dirbti teks tiek, kiek tik leidžia jėgos. Rekomeduojama puoselėti savo sodą ir pirkti galvijų fermą. Jaučio metai bus palankūs žemės ūkiui. Nebus nei krušos, nei sausros, nei drėgmės. Ypač puiki ateitis prognozuojama žmogui, gimsiančiam Jaučio metais sausio, vasario, kovo, lapkričio ir gruodžio mėnesiais.

Už gerumą žada nupirkti sidabrinę grandinėlę

Kad jautis yra sunkaus darbo, taikos ir teisingumo simbolis, patvirtino raguočių bandą Akmenių kaime (Širvintų seniūnija) auginantys Valė ir Stasys Jasevičiai. Jie nėra ūkininkavimo naujokai, nes žemę dirba beveik tris dešimtmečius ir šarolė veislės mišrūnų bandą augina ne pirmus metus.

Astrologijos žinovai tvirtina, kad Jaučio metais gimę žmonės yra labai tvirti ir šiais metais gali parodyti geležinę valią ir plieno nervus. Pasidomėjus, kokiomis savybėmis pasižymi Jasevičių ūkyje besiganantys raguočiai, Valė Jasevičienė patikino:

  • Mūsų bandoje auga ramūs ir geri jaučiai, kuriems labiausiai tinka „stumk-trauk“ savybė. Nors yra keletas tokių, nuo kurių tenka bėgti. Bandos vadas yra jautis, vardu Turistas. Jeigu neši miltų maišą, tai ir pargriaus, ir atims. Tokio reikia saugotis, su tokiu šiurkštuoliu reikia būti labai atsargiam.

Astrologijos specialistai sako, kad 2021-aisiais madinga spalva yra metalo spalva, kuri simbolizuoja dosnumą, saikingumą, išmintį. Pasiklausiau ūkininkės, gal pagal astrologų prognozes ir bandos jaučiai bus puošiami kažkokiomis ypatingomis grandinėmis ar proginiais blizgučiais.

  • Pagal NMA direktyvas visi gyvuliai turi būti laisvi, be jokių grandinių ir metalų, – juokėsi Valė Jasevičienė ir šmaikščiai pridūrė: – Jeigu jautis Turistas bus geras, supratingas, meilus, gims daug gražių veršiukų, tai metų pabaigoje jam dovanų nupirksiu sidabrinę grandinėlę.

Banda turi oficialų ir neoficialų lyderį

Jasevičiai prižiūri daugiau nei 130 hektarų žemės: beveik 40 hektarų turi savos, likusią nuomoja. Ūkininkų kieme daug technikos. Turint tiek našių žemės ūkio mechanizmų, pašarai žiemai paruošiami greičiau bei pigiau. Tuomet nebaisu imtis ir rimtesnio ūkininkavimo. Valė ir Stasys Jasevičiai užsiima mėsinių galvijų ir javų auginimu. Ūkininko laukuose ganosi per 40 šarolė veislės raguočių. Prižiūrimoje įspūdingoje galvijų bandoje drauge ganosi įvairaus dydžio raguočiai ir kumelė Mėta.

Pasak Valės Jasevičienės, tokią bandą šeima vadina Ali Baba ir 40 plėšikų. Pasirodo, šalia bandos lyderio – jaučio Turisto – yra ir neoficiali lyderė. Tai kumelė Mėta, kuri, būdama eikli ir išmani, geba ir vartus atidaryti, ir visų 40-ties raguočių pabėgimą iš aptvaro suorganizuoti. Tuomet daug rūpesčio sukelia šeimininkams.

Ali Baba (tolumoje besigananti kumelė Mėta) ir 40 plėšikų (tiek raguočių yra bandoje).
  • Man labai patinka šarolė veislės mišrūnai, jie neišrankūs pašarui, labai draugiški, nebijo šalčio, mažiau reiklūs, atsparesni ligoms, greičiau auga, – mėsinių galvijų privalumus vardijo ūkininkė Valė Jasevičienė, – veršiuojasi neblogai, yra labai savarankiški, netgi į tvartą patys pareina, užauga iki 1000 kilogramų.

Svetimam žmogui prie raguočių geriau nelįsti

Vasarą maždaug 3 hektarų plote ganosi Akmenių kaimo ūkininkų mėsinių galvijų banda. Į elektrinio piemens saugomą teritoriją įžengti nedrąsu. Pasak šeimininkės, bandos vadas bulius Turistas dabar sveria apie 700 kilogramų. Masyvus gyvulys primena stumbrą. Ūkininkės teigimu, geriau kojos nekelti į aptvarą. Jeigu pamatys rankose kažką baltuojantį, gali ir užpulti, tada tokiam smalsuoliui galima tik palinkėti „Padėk, Dieve“. Galvijams baltas audeklas gali pasirodyti esą miltai, todėl geriau prie jų nelįsti.

Mėsiniai galvijai atrodo gražūs, riebūs, jiems patiekiama ne tik šieno, bet ir miltų. Vienam raguočiui žiemos sezonui, priklausomai nuo gyvio dydžio, reikia apie 10-12 rulonų šieno arba šienainio. Dabar raguočiai ir kumelė laisvai vaikštinėja maždaug 1 hektaro plote, naktį sulenda į pastogę, ten randa pašarų. Pamatę pašalinį žmogų, pasak šeimininkės, pradeda koncertą „Linkime pasveikti“, kuris virsta į „Pageidavimų koncertą“.

Ūkio šeimininkė pasakojo, jog beveik visi raguočiai turi savo vardus. Bandoje anksčiau ganėsi bandos ir šeimininkų numylėtinis jautis Magomedas, dabar jį pakeitė Turistas, dar ganosi, Šeila, Pelenė, Kapeika, Muska, Karantina, Marta, Snieguolė, Vaniukas, prieš pusmetį gimė Sniegutis, neseniai – Gruodinukė. Pasak šeimininkės, vardai yra proginiai arba atsiranda visai netyčia.

Jaučio metais bandos mažinti dar nežada

Akmenių kaimo ūkininkai Jasevičiai ūkiu rūpinasi vieni, tvarkytis padeda sūnūs Sigitas ir Giedrius bei dukra Agnė, vertingų patarimų duoda Stasio mama Elena Jasevičienė.

  • Svetimų žmonių nesamdome, kol kas spėjame viską padaryti patys, – sakė Valė Jasevičienė. – Vyras Stasys turi auksines rankas, viską pats moka, jis mūsų ūkio generalinis direktorius. Ir gimęs jis yra Jaučio metais. 2021-ieji jam bus jubiliejiniai metai. Jis ir pagal Zodiaką – Jautis, nes gimęs gegužės mėnesį.

Pasidomėjus apie ūkio plėtrą, Valė Jasevičienė patikino, kad jėgos jau ne tos ir kojos nėra tokios greitos. Kadangi 2021-ieji yra ypatingi metai – Jaučio metai, todėl bandos mažinti nežada, tegul auga tiek, kiek gims. O ateities neplanuoja.

Atsisveikindamas paprašiau Akmenių kaimo ūkininkės Valės Jasevičienės pasakyti palinkėjimą, susijusį su Jaučio metais, laikraščio „Širvintų kraštas“ skaitytojams. Žodžio kišenėje neieškanti Valė Jasevičienė palinkėjo šmaikščiai:

  • Linkiu, kad Naujieji Jaučio metai būtų turtingi ir stiprūs kaip mūsų jautis Magomedas, ramūs kaip jautis Vaniukas, gražūs kaip mūsų naujagimis veršiukas Sniegutis ir tvirti bei ambicingi kaip mūsų karvė Ruzė.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Nuotraukos iš Valės Jasevičienės FB paskyros

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 29 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.64 (14 įvert.)

1 Atsakymas į "Pokalbis apie raguočius, kai į duris beldžiasi Jaučio metai"

  1. !!! parašė:

    Pagarba visai šauniai šeimynai! Gražių Naujųjų!

Comments are closed.

scroll to top
+