Visi – prieš Vincą Naujoką?

Pociūnuose žemę dirbančiam Vincui Naujokui teismas skyrė dešimt kartų mažesnę baudą, nei numatyta už jo padarytą pažeidimą.

Pociūnuose žemę dirbančiam Vincui Naujokui teismas skyrė dešimt kartų mažesnę baudą, nei numatyta už jo padarytą pažeidimą.

Pociūnuose ūkininkaujantis Vincas Naujokas negali, o gal nenori pasakyti, kiek kartų jis yra baustas administracine tvarka. Sako, ir šuo kariamas pripranta, tad ko jam nepriprasti prie tokių dalykų? Kai prieš septynerius metus Vincas Naujokas pirmąkart su vėliava atėjo protestuoti prie Širvintų rajono savivaldybės administracijos, nutekėjo daug vandens, tačiau ūkininko naudai nebuvo išspręstas nė vienas ginčas. Dabar Vincas aplink save mato vien tik priešiškai nusiteikusius valdininkus, prieš jį susitelkusius kaimynus, per kuriuos dažniausiai ir mina teismų slenksčius.

Anot pociūniškio, ne paskutiniu smuiku orkestre prieš jį groja „nacionalinis klausimas“. Prieš septyniolika metų iš Suvalkijos į Jauniūnų seniūniją ūkininkauti atvykęs Vincas Naujokas, jo paties žodžiais, iki šiol ėdamas gyvas už tai, kad išdrįso įkelti koją į „lenkų žemes“.

Pociūniškio įtarimai dėl „nacionalinės priežasties“ tokie stiprūs, kad jis „lenkišką ranką“ įžvelgė net Širvintų rajono apylinkės teisme, kuris atsivertė Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Širvintų skyriaus jam surašytą administracinės teisės pažeidimo protokolą. Šįkart ūkininkas buvo kaltinamas ne dėl galimai pažeistos gyvūnų gerovės, ne dėl konfliktų su kaimynais, o dėl to, kad savavališkai užėmė gabalą kaimynystėje esančios žemės, kuri priklauso Teresei Nikolajenko. Gegužės 14-ąją pagal žemės savininkės skundą į Pociūnus atvykę žemėtvarkos ir policijos pareigūnai konstatavo, jog savavališkai užimtame 64 arų žemės sklype stovi Vinco Naujoko vagonėlis be ratų, lentinė pašiūrė, yra iškasta duobė, sukrauta lentų, pamatų blokų, nenaudojamų gelžbetoninių stulpų, iki galo neįrengtas gandralizdis…

Administracinis kodeksas už savavališką žemės, miško, vandens telkinių užėmimą bei naudojimą ir vengimą juos grąžinti numato piniginę baudą nuo tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų. Tai būtų dar vienas smūgis įvairių tarnybų persekiojamam Vincui Naujokui. Šis tikina, kad dėl jam skirtų nuobaudų, nubrauktų išmokų, negautų subsidijų per visus tuos metus jau patyręs apie 60 tūkst. litų nuostolių.

Bedarbiu tapęs Vincas visiems primena, kad egzistuoja dvi Lietuvos - „turtuolių ir varguolių“, ir pirmųjų prašo duoti sriubos.

Bedarbiu tapęs Vincas visiems primena, kad egzistuoja dvi Lietuvos - „turtuolių ir varguolių“, ir pirmųjų prašo duoti sriubos.

Vincas sutinka su tuo, kad įkėlė koją į svetimą žemę, protokolą surašiusiems pareigūnams pažadėjo sklypą atlaisvinti, tačiau dėl to, ką padarė, turi savų argumentų. Pasak pociūniškio, tokį sklypą jis nusipirkęs iš ankstesnio savininko. Beje, ūkininko žodžiais, beveik visas jis Vincui yra priskirtas geodeziniame plane, kurį darė dar 1996 metais. Net jei tai – tiesa, neaišku, kodėl dalis turto vis dėlto iškeliavo už jam pamatuoto sklypo ribų? Ūkininkas pasiteisinimų ilgai neieško ir paporina keistą istoriją apie tai, kaip, pavyzdžiui, Teresės Nikolajenko žemėje atsidūrė jo vagonėlis. Jį ten palikę ne bet kas, o … vagys, kai tą vagonėlį norėjo nusitempti. Vincas laiku jiems užbėgęs už akių, tad šie grobį pametę. Tiesa, matyt iš pykčio, kad nepasisekė, sudeginę vagonėlio ratus, taigi ūkininkas jo nebegalėjo atsitempti atgal, į savo sklypą. Galų gale, net pamatų blokelius svetimoje žemėje iškrovęs ne jis pats, o vieno prekybos centro vairuotojas, taip sutrumpinęs sau kelią. Iškrovė, nors esą paėmė pinigus už kelią iki pat Naujokų kiemo.

Į klausimą, kodėl sklypo ribos pasikeitė, kai po dešimtmečio geodezinį planą tikslino Teresė Nikolajenko, jis pasakyti negalėtų. Gal todėl, kad anuomet dar nebuvo visokių „džy-py-esų“, taigi jam planą matininkai braižė taip, kaip matė, o dabar visą košę tenka kabinti jam.

Vincas sako tokių pinigų baudai neturįs. Apskritai neturįs pinigų net atvažiuoti autobusu į Širvintas. Tai nieko nenutuokiantiems žmonėms jis vis dar ūkininkas, o iš tiesų jau dešimt mėnesių, kai Vincas Naujokas atsisakė šio statuso ir įsiregistravo Darbo biržoje. Tiesa, ne Širvintose, o Vilniuje. Viliasi, kad kada nors jam pasiūlys kokio darbo. Sako, baigęs aukštuosius finansinius mokslus, turįs įvairaus darbo patirties, gal ką ir sudomins?

Šiandien Vinco Naujoko ūkis nebeprilygsta tam, į kurį koją keldavo veterinarijos prievaizdai. Ūkininkas suskaičiuoja „pusantros karvės“, vieną arklį, 100 vištų. Pasidomėjus, kiek gi jo kieme kriuksinčių, bliaunančių, mekenančių ar kitaip apie save primenančių keturkojų sutvėrimų, Vincas suskaičiuoja apie keturiasdešimt galvų ir čia pat ima guostis, kad prekyba jais sustojo, kai buvo paskelbta apie kiaulių marą Baltarusijoje. Dabar jo kiaulės penisi, tunka, o norinčių pirkti – neatsiranda. Paskutinį kartą paršelius pardavė ar tik ne pavasarį? Tad iš kur tos pajamos mokėti tūkstantines baudas?!

Vincas savo reklamuojamą judėjimą „Ąžuolai“ kažkodėl sieja su kiaulėmis...

Vincas tariamą judėjimą „Ąžuolai“ kažkodėl sieja su kiaulėmis...

Septyniolika metų ūkininkavęs Vincas aiškina, kodėl pasirinko ne tokią skalsią bedarbio duoną. Tai esą paskatino valdininkų spaudimas. Skambiais lozungais apsikabinėjęs ir niekur neįregistruotą judėjimą „Ąžuolai“ reklamuojantis Vincas Naujokas užsimena, kad įvairaus plauko „valstybės biudžeto parazitai“ tik ir tyko progos, jog užpultų ir sudorotų vargšą žemdirbį. Jie tarsi maršrutiniai autobusai važinėja tikrinti, ar Vinco kiaulės pagal Europos Sąjungos reikalavimus tvarte turi žaislų, kaip pakaustytas žemdirbio arklys… Ir dažniausiai važiuoja ne vieni, o su policijos palyda. Jei ne ta policija, kuriai pociūniškis dėkoja teismo salėje, Vincas mano greičiausiai jau seniai būtų piktavalių pakištas po velėna, užsmaugtas, o gal ir nušautas.

Vinco Naujoko nepasitikėjimas Širvintų valdininkais toks didelis, kad jam priešas – net teismas. Administracinės teisės pažeidimą pradėjus nagrinėti Širvintų rajono apylinkės teisme, Vincas Naujokas rugpjūčio 12-ąją teismui pateikė prašymą perduoti šią bylą „Lietuviškesniam teismui“. Kadangi tokia nušalinimo priežastis nėra numatyta Baudžiamojo proceso kodekse, administracinę bylą nagrinėjanti teisėja Irina Serafin neskundžiama nutartimi atmetė Vinco Naujoko prašymą perduoti bylą į „lietuviškesnį rajoną“, o kitą dieną Vilniaus apygardos teismas nutarė grąžinti bylą toliau nagrinėti Širvintų rajono apylinkės teisme.

Teisme tampa akivaizdu, kad tarp Vinco Naujoko ir kaimynų įsišaknijusi nesantaika tikrai gili. Nors su viskuo pagaliau susitaikęs Vincas pažada iki lapkričio 15-osios atlaisvinti užimtą kaimynės sklypą, Teresė Nikolajenko vis tiek paprašo teismo Vincui Naujokui skirti nuobaudą. Vinco nuoširdumu nelinkusi tikėti ir jam administracinės teisės pažeidimo protokolą surašiusi Nacionalinės žemės tarnybos vyr. specialistė Meilutė Saidienė. Joms, beje, linkę pritarti ir teisme liudiję policijos pareigūnai. Atrodo, kad visi nusistatę prieš vieną. Visi – prieš Vincą Naujoką.

Pasirodo, ne visi. Ūkininku patiki Širvintų rajono apylinkės teismas, kurį pociūniškis kaip tik ir prašė pakeisti į „lietuviškesnį“. Atsižvelgusi į tai, kad Vincas Naujokas pripažino savo kaltę, pažadėjo sklypą atlaisvinti, yra bedarbis, gyvena tik iš žemės ūkyje gautų pajamų, teisėja Irina Serafin nutaria, kad Administracinių teisės pažeidimų kodekse už savavališką žemės užėmimą numatyta minimali 1000 litų bauda Vincui Naujokui yra aiškiai per didelė, ir jam už savavališką svetimos žemės užėmimą skiria 100 litų baudą. Tiesa, pats ūkininkas išklausyti nutarimo neatvyko. Gal nepatikėjo „nelietuvišku“ teismu, o gal pritrūko pinigų autobuso bilietui…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

5 Atsakymai į “Visi – prieš Vincą Naujoką?”

 1. Rytojus parašė:

  Tegyvuoja Laisvė

 2. varguoliai parašė:

  – laimės ir sėkmės tau Vincai nelengvoje kovoje .Vincas butų labai geras miesto MERAS . Tegyvuoja judėjimas „Ąžuolai“.

 3. sernas parašė:

  Noriu priminti, kad tai buves darbietis:)))))

 4. Anonimas parašė:

  kodel jo nepriima i cirka. dar uzdirbtu zmogus

 5. sernas parašė:

  Pridukras.
  Nelaiminga juo seima.

Comments are closed.

scroll to top