Valstybės ruporas apie rūpestį mažiausiais ir tikroji realybė

Kai viena ranka duoda, kita atima

Lėšos nėščiųjų ir vaikučių iki 2 metų sveikatos priežiūrai? Apie tai Širvintų rajono savivaldybė galvoja jau ne vienerius metus. Ar tikrai reikia kūdikėlius kiekvieną mėnesį vežti į polikliniką, kurioje bendroje eilėje laukia ir virusinėmis, infekcinėmis ligomis sergantys, ir senoliai, ir profilaktiškai pasitikrinti ateinantys pacientai? Žinoma, kad ne.

Būtų labai gerai, jei reikiamų paslaugų ši jautri visuomenės dalis sulauktų savo namuose. Visgi…

Sveikatos sistema ir su ja susijusių netolygumų mažinimas – labai svarbu.

Visus šiuos metus Širvintų rajono savivaldybės ir Administracijos vadovės nuolat galvoja apie sveikatos priežiūros paslaugų pasiekiamumą ir ieško galimybių teikti profilaktines sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms ir vaikams iki dvejų metų namuose.

Pasak Širvintų r. merės Živilės Pinskuvienės, „komandoje nuolat sekame įvairius finansavimo mechanizmus, kuriais galime pagerinti visas aktualias sritis, tad pasirodžius kvietimui teikti paraiškas „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas“, manėme, kad galėsime atliepti projektų finansavimo aprašo reikalavimus ir surinkti reikiamus balus, deja… vienas iš aktualiausių kriterijų – „numatyti ilgesnį tęstinumo užtikrinimo laikotarpį (įsipareigoti skirti lėšų paslaugų teikimui papildomą laikotarpį, t. y. 5 metus po projekto įgyvendinimo)“, o norint gauti papildomus balus, REIKIA ĮSIPAREIGOTI 8 METUS TĘSTI PRADĖTĄ PASLAUGŲ TEIKIMĄ.

Dar sovietmečiu ir jau Nepriklausomybės metais buvo įprasta, kad kiekvieną kūdikį lankydavo gydytoja arba seselė. Mūsų šalies Konstitucija užtikrina teisę į NEMOKAMĄ GYDYMĄ.

„Šaunu, kad yra kvietimas, yra galimybių teikti projektą, gauti finansavimą. Tačiau kas čia turėtų įsipareigoti už teikiamą paslaugą 8 metus po projekto mokėti? Sakykit, kaip spręsti tokią situaciją? Iš ko atimti? Iš senolių, neįgaliųjų? Ar turime sveikatos priežiūros srityje nereikalingų paslaugų? Manau, kad būtent todėl daugelis atsakingų savivaldybių vadovų apsvarstė ir paraiškų pagal šį kvietimą neteikė… “ – teigia Ž. Pinskuvienė.

Kvietimui patyrus visišką nesėkmę, Sveikatos apsaugos ministerija rankų nenuleido. Paskelbė pakartotinį kvietimą paraiškas teikti, nes daugiau nei 80 % biudžeto liko nepanaudoto…

„Ką tokiu atveju darytų verslas? Nuleistų kartelę, tartųsi su rinka ir t. t. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija šį klausimą sprendžia paprasčiau. Kam vargintis ir ieškoti priežasčių, kodėl šis kvietimas buvo toks nepopuliarus ar kriterijai neadekvatūs? Jie atnaujino kvietimą teikti paraiškas lygiai tomis pačiomis sąlygomis tik dar garsiu ruporu skambindami Zoom programėle ir agituodami PSPC vadovus teikti paraiškas. Nusprendė, kad viskas čia tinka ir turi tikti. Žinoma, sėdint vėsiame ministerijos kabinete, pasigilinti, kaip veikia ir kaip gyvena mažų rajonų sveikatos įstaigos, per daug sudėtinga… Supraskite, gal kažkaip ir kažkada pasirūpinsime, kad PSDF lėšomis ateity bus finansuotas vaikų iki 2 metų lankymas, kurį įsipareigos dabar finansuoti savivaldybės ar pačios įstaigos…“ – tačiau Širvintų r. savivaldybės merė pažymi, kad šie apmąstymai dokumentuose neatsispindi, o ĮSIPAREIGOTI REIKIA ČIA IR DABAR 8 METAMS.

Kas dėl to nukenčia?

Širvintų r. savivaldybėje vaikų iki 2 metų yra per 300.

„Labai tikimės, kad jų daugės. Jei ši parama būtų reali, daugelis šeimų, auginančių mažylius, nelauktų prie poliklinikų durų, o ramiai pasitiktų profesionalus specialistus namuose. Manau, kad sveikatos priežiūros specialistams lankantis namuose, būtų ir daugiau privalumų – būtų galima pamatyti aplinką, kurioje auga mažyliai, įvertinti tėvų socialinius įgūdžius, kylančias grėsmes, įžvelgti, kuomet bręsta krizės, kai tėvams prireikia psichologų pagalbos, patarimų, nukreipti į pozityvios tėvystės kursus ir t.t.“ – savo pastebėjimus išsakė Širvintų r. merė Živilė Pinskuvienė.

Užs. Nr. 85.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top