Vienintelė išeitis – griebti už gerklės kaimyną

Keliame problemą

Visą savaitę netyla telefonai ne tik UAB „Širvintų šiluma“, bet ir „Širvintų krašto“ redakcijoje. Dažniausiai skambina Vilniaus gatvės 45-ojo, 53-iojo, 59-ojo daugiabučių namų gyventojai. Visų skambinančiųjų kalbos panašios kaip du vandens lašai: „Šį mėnesį gavome sąskaitą iš UAB „Širvintų šiluma“. Už „gyvatuką“ reikia mokėti 50-60 litų per mėnesį, nesąmonė!“

Labai gerai prisimenu 2006-uosius, kai UAB „Širvintų šilumoje“ buvo keičiamas šilumos paskirstymo metodas. Visi tylėjo. Kovojo, kad taip neatsitiktų tik „Širvintų kraštas“ ir vienintelis Vilniaus gatvės 53-iojo daugiabučio gyventojai, vadovaujami Bronislovo Narijausko. Žinoma, kad tai negelbėjo. Šilumininkų proteguojamas pats palankiausias jiems šilumos paskirstymo metodas buvo patvirtintas. Bendrovei „Širvintų šiluma“ – gerai. Jiems visiškai nebėra jokios būtinybės kovoti su karšto vandens vagimis. Padarytus nuostolius padengia kaimynai, vasarą mokėdami už „gyvatukus“, o žiemą – už patalpų šildymą. Sąžiningai mokantiems už komunalines paslaugas belieka tik laikraščio redakcijos darbuotojams išsiverkti.

Nuojauta neapvylė. Aiškinantis, kodėl žmonėms taip brangiai reikia mokėti už „gyvatukus“, paaiškėjo, kad pagrindinė priežastis yra būtent karšto vandens vagystės. Vilniaus gatvės 45-ajame name gyvena 50 šeimų. Karšto vandens rugsėjo mėnesį visiškai nedeklaravo net 15 butų. Pagal oficialius duomenis šiame name rugsėjo mėnesį suvartota tik 80 kubinių metrų karšto vandens. Pamanysite, gal ten gyvenantys žmonės labai taupūs? Kažin? Juk sausio mėnesį jo suvartota 130, vasarį – 111 kubinių metrų.

Vilniaus gatvės 53-iajame name gyvena 36 šeimos. Apie suvartotą karštą vandenį nepranešė net 14 butų (daugiau negu trečdalis). O juk šilumos skaitiklio neapgausi. Jis patikrintas, sukasi vos tik atsukus karšto vandens čiaupą.

Vilniaus gatvės 59-ajame name – 24 butai. Rugsėjo mėnesį karšto vandens deklaruota tik 44 kubiniai metrai. Nedeklaravo 8 butai. Ar reikia stebėtis, kad to namo gyventojams už „gyvatukus“ reikia šį mėnesį mokėti net po 61 litą?

O kiek šeimų, deklaruodamos karštą vandenį, duomenis suapvalina į mažesnę pusę. Užuot rašę taip, kaip yra, sakysime, 2,9 kubinio metro, įrašo lygiai 2. Daugybė žmonių karšto vandens skaitiklių rodmenis fiksuoja nereguliariai: vieną mėnesį, sakysime, 10-ą, o kitą – 30-ą dieną. Taip apskaita visiškai supainiojama. Ir ne šilumininkų, bet tik gyventojų nenaudai.

Kontroliuoti situaciją gali tik patys gyventojai, ir niekas kitas. Kalbos, kad tai daryti privalo UAB „Širvintų šiluma“ kontrolieriai, tuščias reikalas. Jonas Jasevičius, tikrinantis karšto vandens skaitiklių rodmenis, pasakoja, kas nesąžininguosius pagauti pasidarė neįmanoma.

– Paskambinu vakare, kad įleistų, prieina prie durų žmogus, paklausia: „Kas?“ Išgirdęs atsakymą, paprašo palaukti. Laukiu 10-20 minučių. Tikrinimo metu jokių pažeidimų nenustatau. Būna atvejų, kad niekas neatsiliepia. Išeinu į kiemą, buto languose elektra šviečia. Grįžtu, vėl skambinu. Ir vėl tyla. Nueinu nieko nepešęs. O ką darysi?

Specialistų suskaičiuota: jei visi gyventojai teisingai mokėtų už karštą vandenį, jei jis nebūtų karštesnis kaip 50 laipsnių, „gyvatuko“ mokestis būtų 30,61 lito per mėnesį. Kai kurių namų gyventojai sugeba susitvarkyti taip, kad tas mokestis būtų dar mažesnis. Jaunimo gatvės 13-ojo namo gyventojams už „gyvatukus“ rugsėjo mėnesį tereikia mokėti po 30,23, Kalnalaukio gatvės 14-ojo – 27,30, Jaunimo gatvės 15-ojo – 24,89, Kalnalaukio gatvės 24-ojo – tik 24,11 lito.

Kokia išeitis? Rajono valdžia turėtų kokiu nors būdu skatinti daugiabučių namų bendrijų kūrimąsi. Bendrijos pirmininkas tikriausiai rastų būdų, kaip patikrinti skaitiklius, nustatyti karšto vandens vagis. Kol kas Širvintų mieste bendrijos nesikuria (yra vienintelė bendrija, kuri jokių lengvatų iš Savivaldybės per 5 metus nėra gavusi), ir rajono vadovams tai visiškai nerūpi.

Belieka viena: namo komendantui leisti susipažinti su to namo gyventojų karšto vandens deklaracijomis ir sąžiningiesiems kovoti už save, t. y. griebti vagiančius iš jų brangią šilumą kaimynus už gerklės.

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

6 Atsakymai į “Vienintelė išeitis – griebti už gerklės kaimyną”

 1. Meska parašė:

  Na ka gi,jus skatinate visiem vogti vandeni???Net jeigu ir taip brangiai mokesim uz gyvatuka,vistiek apsimokes vogti karsta vandeni!Aciu,ponai valdininkai 😀

 2. burbulas parašė:

  …o gal tu namu žmonės naudojasi boileriais. Ir dabar daugiau sunaudoja šalto vandens ir elektros. Ar tai kas skaičiavo?

 3. Jonas parašė:

  p. Mackevič, Narkevič, Andžsjevski,
  Negriaukite tremtinių kryžiaus ir vagono Naujoje Vilnioje ir nekurkit ten kinoteatro (kaip prie sovietų).
  Nesakykite, kad iškelsite Trakų Vokės žemdirbystės institutą į Panevėžį ir atiduosite žemes lenkamst.t.
  Nerašykite , kad paminklai Gediminui, Mindaugui, Kudirkai Vilniuje – diletantų darbas.

  Ačiū, kad to nekalbėsite

 4. Sasyska parašė:

  As mazai kalbu, viska praktiskai darau. Eisiu ausu dauzyt silumininkam. x_O

 5. makaronas parašė:

  testas

 6. juozas parašė:

  tai kur komentarai,ismintingieji kurmiai,senai sakiau,kad ten kur reikia niekam neidomu,tas kuris moka ir toliau mokes…geriau jie pakomentuos apie politika,mat jie ta labai ismano…

Comments are closed.

scroll to top
+