Širvintų rajono savivaldybės valdymas – pavyzdys kitoms savivaldybėms

Neseniai rašėme, kad Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau septintą kartą paskelbė Lietuvos savivaldybių indeksą. Šio tyrimo rezultatai kasmet atspindi, ką savivaldybės nuveikia dėl žmonių gerovės didėjimo. Kaip savo iniciatyvą pristato tyrėjai, „šis indeksas leidžia gyventojams, politikams pasilyginti su kaimynais, panašaus dydžio savivaldybėmis, mokytis vieniems iš kitų ir tobulėti. Indeksą sudarome ir informaciją pateikiame siekdami, kad ji padėtų siekti pokyčių kasdieniame žmonių gyvenime.“

Verslo liudijimams – keturis kartus mažiau nei vidutiniškai šalyje

Širvintų rajonas pagal surinktą balų skaičių (nuo 56 iki 60) šįmet pateko į vieną grupę su tokiomis savivaldybėmis, kaip Utenos, Telšių, Plungės, Tauragės, Prienų, Birštono ir Alytaus. Surinkti 58 balai Širvintų rajonui leido su Kretingos rajonu dalytis 15-16 vietomis.

Geriausias mūsų savivaldybės pasiekimas – 1-oji vieta, kurią savivaldybių indekso sudarytojai skyrė vertindami savivaldybės valdymą. Savivaldybės įvertinamos pagal tai, kaip efektyviai ir skaidriai valdo turimą turtą ir biudžetą, neišplečia administracijos, turi kuo mažiau nuosavų įmonių/įstaigų, automobilių, o savivaldybei priklausančias nenaudojamas patalpas parduoda. Pirmąją vietą šioje kategorijoje pirmiausia lėmė absoliučiai geriausias rezultatas turto valdymo srityje – Širvintų rajonas surinko 68 balus ir dviem aplenkė Pakruojo rajoną.

Mūsų savivaldybei nuosavybės teise priklausė 2200 kv. m patalpų ir pastatų ploto (skaičiuojant 1000 gyventojų), o tai – perpus mažiau nei šalies vidurkis (4980 kv. m).

Vertindamas tai, kaip Širvintų rajonas pasitarnauja investuotojui, Laisvosios rinkos institutas pagal taikomus mokesčius (vertinamas vidutinis žemės mokesčio tarifas, pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, vidutinis mokesčio už verslo liudijimus tarifas) Širvintų rajonui skyrė trečiąją vietą. Keliais balais nusileista tik ekonomiškai stiprioms Panevėžio ir Kauno savivaldybėms.

„Mokesčių” srityje teigiamai įvertintas 2016 m. taikytas mažesnis nei vidutinis (0,7 proc.) pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas (0,5 proc. ), taip pat žema verslo liudijimo vidutinė kaina (31 euras), kuri yra beveik keturis kartus mažesnė už šalies vidurkį (117 eurų).

Pagal tai, kaip Širvintų rajonas pasitarnauja gyventojui, mes lenkiame 34 šalies savivaldybes, investuotojui – 31 savivaldybę, o pagal valdymą – 52 savivaldybes.

Kas prieš dvejus metus lėmė aukštą vietą?

Šį Laisvosios rinkos instituto kasmet sudaromą savivaldybių indeksą, ko gero, reikėtų vertinti tik kaip esamos situacijos atspindį, užimamą poziciją tarp kitų savivaldybių. Bandymai žvalgytis į praeitį ir lyginimas su ankstesniais pasiekimais būtų klaidingi, nes metodika, kuria vadovaujantis sudaromi reitingai, kasmet kinta.

Štai paskelbus naujausią ideksą kai kas suskubo Širvintų rajono turimą 15 vietą įvardyti kaip didelę nesėkmę, nes atseit 2015-aisiais mūsų savivaldybė buvusi ketvirta. Tačiau pradėjus tyrinėti, kas Širvintų savivaldybei tada lėmė 4-tąją vietą, aiškėja įdomūs dalykai.

Net pusę balų savivaldybė gauna pagal tai, kaip ji yra patraukli gyventojui, o tam, kaip nekeista, didelę įtaką turi dalykai, apie kuriuos gyventojai paprastai yra priešingos nuomonės nei indekso sudarytojai. Pavyzdžiui, 2015-aisiais skiriant aukštą vietą, kaip didelis Širvintų savivaldybės privalumas buvo įvardytas tas faktas, kad pas mus yra didžiausia dalis (net 74,9 proc.) gyventojų, registruotų … privačiuose pirminės sveikatos priežiūros centruose. Įdomu būtų sužinoti, iš kur sudarytojai traukė tokius skaičius, nes jie – absoliučiai melagingi. 2017 metų kovo 21 dieną Širvintų rajono tarybos patvirtintos visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitos duomenimis, 2014-aisiais (pagal tų metų duomenis buvo sudarytas 2015-ųjų reitingas) savivaldybės valdomame Širvintų PSPC buvo prisirašę 12,8 tūkst. gyventojų, tuo tarpu tais metais veikusiame vieninteliame privačiame UAB „Širvintų sveikatos centre“ – 3,2 tūkst. gyventojų, arba – vos 25 proc. pacientų. Situacija, beje, beveik nepasikeitė ir kitais, 2015-aisiais metais, kada savivaldybės valdomoje įstaigoje buvo prisirašę 12,4 tūkst. gyventojų. Remiantis pramanytais skaičiais, Širvintų rajonas tada buvo smarkiai pakeltas aukštyn tarp kitų savivaldybių. Juk Elektrėnuose ir Molėtuose tais metais privačiai gydėsi „apskritas nulis“ pacientų, Jonavos rajone – apie 21 proc., Ukmergės rajone – apie 31 proc. Su tada realiais 25 proc. gyventojų, prisirašiusių prie privačių medicinos centrų, mes tikrai nebūtume išsiskyrę, dar daugiau – nuslydę žemyn.

Nors mūsų gyventojai tuomet turėjo daug priekaištų atliekas surenkančiai „Ecoservice“, indekso sudarytojai faktą, kad atliekas tvarko privatininkai, laikė (ir tebelaiko) didele pagalba gyventojams ir už tai savivaldybei skiria geresnius balus. O jei kurioje savivaldybėje tvarkosi jai priklausanti įmonė, tai tampa dideliu minusu, lemiančiu prastesnę vietą.

Panašių pavyzdžių, kaip nesutampa laisvosios rinkos šalininkų ir paprastų gyventojų lūkesčiai, būtų galima paminėti daugiau. Kaip ir faktų, kad sudarytojai kasmet keičia balų, skiriamų pagal vieną ar kitą kategoriją, skaičių. Taip pat ir tai, kad jie įtraukia naujų vertinimo sričių, sumažina buvusių. Pavyzdžiui, ypač skaudi tema rajonams – investicija ir plėtra: nustatydami už tai skiriamą balą, sudarytojai šios srities įtaką nuo buvusių 62 proc. pakėlė iki 73 proc., o mokesčių įtaką nuo 38 proc. sumažino iki 27 proc. Taip pat Administracijos ir personalo valdymo vertinime iš buvusių 6 kategorijų paliko vos 3, tuo pačiu įtaka rodiklių grupei buvo sumažinta nuo 32 proc. iki 20 proc. Tai reiškia, kad šioje srityje lygiai taip pat sėkmingai dirbanti kuri nors savivaldybė šįmet buvo įvertinta mažiau. Bet ar dėl to ji dirbo prasčiau?

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

25 Atsakymai į “Širvintų rajono savivaldybės valdymas – pavyzdys kitoms savivaldybėms”

 1. valdone parašė:

  Šaunuole mere.

 2. vijola parašė:

  Geri pavyzdziai uzkrecia.

 3. jau parašė:

  mūsų rajonas patrauklus vilniečiams.

 4. Samanta parašė:

  reikia dziaugtis gerai rezultatais, smgu buti pavyzdziu, girdejau, vilniuje kai kurie zmones jau sneka, kad musu rajonas pleciasi ir vilnieciu dalis jau keliasi pas mus gyventi, nes ptrauklu viskas

 5. Rokas parašė:

  labai patenkintas dabardines valdzios darbu, vertinu teigiamai visus vykdomus ir jau ivykdytus projektus

 6. laima parašė:

  Auksta vieta yra gero darbo rezultatas. O dirbama daug ir gerai.

 7. VV parašė:

  Gal nebūkime tokiu pavyzdžiu, ar ką jau? Kažkaip nekaip čia atrodome, kaslink demokratijos ir skaidrumo. Be to, nėra ko čia sureikšminti to liberalaus instituto analizių. Paprasto dirbančiojo stalas ir kišenė to pakilimo nepajuto, veikiau atvirkščiai.

 8. manau, parašė:

  laimė rajonui yra turėti tokią merę.

 9. virgutis parašė:

  Kitais metais bus dar geresne vieta, nes tiek daug padaryta.

 10. Nu va parašė:

  O dabar kai Pinskuvienė su Braškiene ėmė pirminį sveikatos centrą valdyti gyventojų kiek beliko – gal kokie 8 tūkstančiai vietoj 12 tūkst. Šakės poliklinikai – nuvaldė…

 11. dorota parašė:

  rodikliai yra geri.

 12. to Anonimas parašė:

  Prieš tai buvę 11 balsuodavo analogiškai vienodai. Kodel tuomet nekilo noras pasirodytii racionalizatoriumi?

 13. Anonimas parašė:

  siūlau iki kadencijos pabaigos atšaukti visus tarybos posėdžius. Nepateisinamas laiko gaišimas. Juk dešimt asmenų iš Darbo partijos sąrašo ir Vasiliauskienė su Valkausku visada balsuoja vienodai. Juk jie gali prabalsuoti kompiuteriais po darbo valandų. Per sutaupytą darbo laiką galima padaryti daugybę gerų darbų gyventojų naudai.

 14. to atsakymas parašė:

  Pritariu. Jau aiskiai matosi, kad yra tokiu, kuriem galvoj negerai nuo baubu ir kitokiu nesamoniu.

 15. atsakymas parašė:

  dėl etatinio rinkėjo tai jūsčia perlenkėt. Baubais gyvenat, jūsų bėda tame ir yra, kad nematote savo ligos. O dėl merės gerbėjo, tai renkuosi mažesnę blogybę. Geriau kai kur perlenkta lazda nei totalus neveikimas, demagogija ir parazitavimas.

 16. to-prajuokinai parašė:

  Jūsų intelektas bei įžvalgos apie prezidentę ir LT teisę stulbinami. Pagal jūsų suvokimo ir proto galimybes matosi, kad esate tikras merės gerbėjas ir etatinis rinkėjas.

 17. domino parašė:

  Net sociologai mato, kad pas mus geriau nei buvo anksciau.

 18. paskutiniam parašė:

  Yra saujele tokiu, kuriems paskutine vieta būtu balzamas surambejusiai sirdziai. Deja, reikalai gereja su kiekviena diena.

 19. Ot ir ne parašė:

  Gyventojai turėtų džiaugtis tada, kai užimama paskutinė vieta. Tai reiškia kad viskas daroma gyventojui, o ne laisvai rinkai.

 20. sirvintiete parašė:

  Dziaugtis turetume, kad kai kuriose pozicijose uzimta 1 vieta. Vadinasi, isrinkome gerą merę, kuri subūre dar geresnę komandą.

 21. aiva parašė:

  Labai išsami analizė.

 22. Širvintiškė parašė:

  Ačiū už analizę. Nepateisinama, kai institutas kaitalioja taisykles,

 23. e parašė:

  Su Pinskuvienes dekokrarisku isrinkimu rodikliai gereja, net tai plika akimi matoma, nereikia net skaiciuokliu.

 24. prajuokinai parašė:

  juk pujkiai žinot kad teismo sprendimas dėl pono, o gal ponios minimų atleidimų yra politinis. Lietuvos teisėje yra įsigalėję dvigubi standartai. taikomi tie, kurių reikia. šiuo atveju reikėjo kad atleidimai būtų neteisėti. prezidentė skiria teisėjus, duodami nurodymai ir primami atitinkami sprendimai.ką jūs dar norite apgauti? šlykštu klausytis tokių jūsų sapalionių. tikiu, kad po šios prezidentės nuėjimo nuo arenos apie daug ką bus prabilta viešai. Rūta Janutienė pradėjo, atsiras kas pratęs.

 25. Prajuokino parašė:

  Ypač efektyviai turtą ir biudžetą. Gal parašykit kiek išleista neteisėtai atleistųjų išmokoms. Ar čia iš 2017 metų biudžeto. Jeigu čia ne melas, gal laisvos rinkos institutas paskyrė aukščiausią indeksą už laisvai švaistomus biudžeto pinigus…

Comments are closed.

scroll to top
+