Seniūnijoms skirtą katilą teks išpilstyti į dubenėlius

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 32 str. 1 d. yra nustatyta, kad seniūnijos veiklą reglamentuoja savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinti seniūnijos veiklos nuostatai, o seniūnijos veikla finansuojama iš savivaldybės biudžeto. Pagal tai, kiekvienais metais, tvirtindama savivaldybės biudžetą, savivaldybės taryba tvirtina seniūnijų veiklos programas ir skiria joms įgyvendinti reikalingas lėšas, nustato seniūnijų veiklos programų sudarymo tvarką ir asignavimų paskirstymo kriterijus. Seniūnijos ir seniūno funkcijoms įgyvendinti reikalingos lėšos gali būti skiriamos ir iš kitų savivaldybės biudžeto asignavimų.

Vyriausybės atstovą papiktino Širvintų rajono tarybos neveikimas

Metų pradžioje, vasario 21-ąją, Širvintų rajono savivaldybės taryba sprendimu Nr. 1-26 patvirtino Širvintų rajono savivaldybės 2013 metų biudžetą, tačiau nepatvirtino Širvintų rajono savivaldybės administracijos seniūnijų 2013 metų veiklos programų. Tai užkliuvo Vyriausybės atstovui Vilniaus apskrityje. Jis vasario 27-ąją pareikalavo, kad taryba neatidėliojant įgyvendintų minėtą nuostatą, tačiau į kovo 28-ąją vykusio artimiausio tarybos posėdžio darbotvarkę klausimas, susijęs su pareiškėjo reikalavimu, įtrauktas nebuvo. Kadangi Širvintų rajono taryba atsisakė vykdyti Vyriausybės atstovo reikalavimą, toks širvintiškių elgesys pastarojo buvo įvardytas kaip neveikimas.

Tolesnių veiksmų ilgai laukti nereikėjo. Vilniaus apygardos administracinis teismas gavo Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje prašymą įpareigoti Širvintų rajono savivaldybės tarybą neatidėliojant patvirtinti Širvintų rajono savivaldybės administracijos seniūnijų 2013 metų veiklos programas ir skirti joms įgyvendinti reikalingas lėšas.

Teismo nutartis jau priimta. Tiesa, ji šiandien jau nebėra „šviežia“, tačiau dėl vasaros specifikos aktualumui tai įtakos neturi.

Bandė „pritempti“

Valdančiosios koalicijos vairuojama Širvintų rajono taryba su Vyriausybės atstovo prašymu nesutiko ir paprašė jį atmesti kaip nepagrįstą.Teismui akcentuota, kad Širvintų rajono savivaldybės taryba vasario 21-osios sprendimu patvirtino Širvintų rajono savivaldybės 2013 metų biudžetą, kuris yra sudarytas programiniu principu, vadovaujantis patvirtintais Širvintų rajono strateginiais veiklos planais. Remiantis Širvintų rajono savivaldybės tarybos 2010 metų sausio 28 d. sprendime Nr. 1-16 patvirtintais kriterijais, seniūnijų veiklos programos atseit aprašytos ir patvirtintos savivaldybės administracijos asignavimų valdytojos vykdomose programose.

„Šios programos yra Širvintų rajono savivaldybės 2013-2015 metų strateginio veiklos plano dalis ir patvirtinus Širvintų rajono savivaldybės biudžetą pagal strateginiame plane numatytas programas yra skirtos lėšos joms įgyvendinti“, – įrodinėjo širvintiškiai.

Tačiau išvedžiojimai ir bandymai „pritempti“ Vilniaus apygardos administracinio teismo neįtikino, ir šis patenkino Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje reikalavimą. Juo labiau, kad dar 2010 metais Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vienos panašios bylos nutartyje išaiškino, kad minėto įstatymo normoje yra nustatyta atsakovui kiekvienais biudžetiniais metais privaloma vykdyti elgesio taisyklė – tvirtinant savivaldybės biudžetą, tvirtinti seniūnijų veiklos programas ir skirti joms įgyvendinti reikalingas lėšas. Šiai taisyklei įgyvendinti yra būtinos organizacinės prielaidos: kad atsakovas būtų nustatęs seniūnijų veiklos programų sudarymo tvarką ir asignavimų paskirstymo kriterijus.

Teigė, bet nepagrindė

Bandydama „juodą pateikti kaip baltą“, pati taryba apsižioplino prisipažinusi, kad „Širvintų rajono savivaldybės biudžetuose seniūnai nėra numatomi kaip asignavimų valdytojai, biudžete nurodoma bendra pajamų suma ir jų paskirstymas pagal pajamų rūšis ir bendra asignavimų suma ir jų paskirstymas biudžetinėms įstaigoms ar savivaldybės administracijos padaliniams programoms vykdyti“. Panagrinėjusi širvintiškių gynybą turėjusius užtikrinti dokumentus, pavyzdžiui – Širvintų rajono savivaldybės 2013-2015 metų strateginį veiklos planą, teisėjų kolegija nesunkiai nustatė, kad lėšos paskirstomos pagal priemones, o ne pagal seniūnijas, kaip iš tiesų turėtų būti.

Beje, opozicija yra atkreipusi dėmesį į valdančiųjų pasiūlytą ydingą lėšų skirstymo pagal programas praktiką, kuri teoriškai leidžia „paklusnių“ seniūnų vadovaujamoms seniūnijoms iš bendro finansuojamos programos katilo pasemti pilnesnį samtį, o nepaklusnias tyliai pastumti nuošalėn.

Teismas nesutiko ir su Širvintų rajono tarybos teigimu, kad seniūnijų veiklos programos laikytinos patvirtintomis, nes širvintiškiai tokio savo teiginio paprasčiausiai net nepagrindė. Iš to, kas išdėstyta, matyti, kad Širvintų rajono taryba nesivadovauja minėto įstatymo dalimi, numatančia, kad būtent kiekvienais metais, tvirtindama savivaldybės biudžetą, savivaldybės taryba tvirtina seniūnijų veiklos programas ir skiria joms įgyvendinti reikalingas lėšas.

Atsižvelgdamas į faktines bylos aplinkybes ir teisinį reguliavimą, Vilniaus apygardos administracinis teismas padarė išvadą, kad Širvintų rajono savivaldybės taryba nepagrįstai nevykdė teisėto Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje reikalavimo.

Taigi Širvintų rajono savivaldybės taryba įpareigota neatidėliojant patvirtinti Širvintų rajono savivaldybės administracijos seniūnijų 2013 metų veiklos programas ir skirti joms įgyvendinti reikalingas lėšas.

Beje, minėta Vietos savivaldos įstatymo 32 str. 1 d. įtvirtinta teisės norma yra galiojanti ir imperatyvaus (liepiamojo, įsakomojo) pobūdžio, todėl jokios aplinkybės nesudaro pagrindo ignoruoti minėtą teisės normą.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top