Į Europarlamentą išrinktas Petras Gražulis bandė įgelti konservatoriams keliose laidose girdamasis, kad debatų laidose užstojo skaudžiai plakamą socialdemokratą Sinkevičių. Jonavos rajono savivaldybės meras už piktnaudžiavimą leidžiant veiklai skirtas lėšas kitą dieną po Prezidento rinkimų buvo nuteistas teismo, jam uždrausta kurį laiką eiti valstybinės tarnybos ir prisiekiamas pareigas. Gražulis rodė į sausus iš tokių pat situacijų išlipusius konservatorius ir virš Sinkevičiaus galvos matė kone suspindusią kankinio aureolę.
Sinkevičiaus istorija, reikia manyti, nepadės dirbtinai pučiamam socialdemokratų įvaizdžiui, nors labiausiai jam nepadėjo tai, kad populiariausia šiuo metu įvardijama partija net nesurado kandidato į Prezidento postą. Pagal nutylėjimą iššūkį turėjusi mesti partijos lyderė raudona suknele, panelė Blinkevičiūtė, išsigando, kad nesėkmė nesutrukdytų jai dar penkerius metus kopinėti medų Briuselyje. Atsipūtusiai ilsėtis, nuotoliniu būdu joti ant partijos ir nesukti galvos dėl nuolat kylančių iššūkių Lietuvoje. O ir peikti kitus yra politikų darbas.
Žvirblis saujoj, o ne briedis lankoj yra ta pagrindinė priežastis, dėl ko Blinkevičiūtė nekėlė partijos vėliavos per Prezidento rinkimus ir ilgai vengė atsakyti, ar siektų premjero posto, jeigu jai būtų toks pasiūlytas. Anuomet politinę karjerą pradėjusi su Paulausko suburtais socialliberalais Naujojoje sąjungoje, panelė Vilija laiku persivežė mantą į socialdemokratų stovyklą. Čia ji gana jaukiai įsitaisė, ypač po to, kai tautai buvo paskleistas mitas, esą senjorai dėl savo sotaus gyvenimo turi būti dėkingi Blinkevičiūtei. Kodėl, už ką – mįslė, nes šios politikės reikšmingi darbai neįvardijami, bet kuo tiki maždaug pusė tūkstančio ir mūsų rajono rinkėjų, birželio 9-ąją balsavusių už socialdemokratus.
Širvintų rajone per Europos parlamento rinkimus socialdemokratai gavo 477 balsus, o tai sudarė 10 proc. nuo galiojančių biuletenių. Tačiau 477 balsai yra beveik šimtu balsų mažiau, nei ši partija gavo pernai per rinkimus į Širvintų rajono tarybą. Galima būtų viską nurašyti dvigubai mažesniam rinkėjų aktyvumui, tačiau jokio aritmetinio dėsningumo čia neįžvelgtume. Daugiau nei vidutiniškai rajone socialdemokratai šįkart palaikyti Šešuolėliuose (19,44 proc.), Anciūnuose (16,67 proc.), Gelvonuose (16,52 proc.), Vileikiškiuose (14,78 proc.), Čiobiškyje (13,29 proc.), abiejose balsavimo apylinkėse Širvintose ir Družuose (per 11 proc.). Pavyzdžiui, per 2023 metų kovo 5 dieną vykusius savivaldybių tarybų ir merų rinkimus, Anciūnuose socialdemokratai gavo tik 3,50 proc. palaikymą, Vileikiškiuose už juos balsavo 6,54 proc., Gelvonuose – 5,86 proc.
Mandatą į Briuselį priėmusi kaip neišvengiamą būtinybę ir Lietuvos žmonių „uždėtą naštą“, Blinkevičiūtė nei nuoširdžiai, nei meluodama nepasakė, ar ves partijos sąrašą rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Viską, kaip tie Anzelmo Matučio eilėraščio pelėdžiukai palikdama rytojui. Socialdemokratai aikčioja, kad yra labai patenkinti Europos parlamento rinkimų rezultatais, ir ko gero, tai yra didelė tiesa. Jų viršūnėlių džiaugsmą apkartino nebent tai, kad po smakru rišamomis peteliškėmis pagarsėjusį Oleką ten pakeis prieš du dešimtmečius Seimo nario mandato dėl korupcijos šešėlio turėjęs atsisakyti Andriukaitis. Šis 2014-2019 metais darbavosi Europos Komisijoje ir kurį laiką buvo pensininkas.
Partijai dėl tokios rokiruotės gal net geriau, nes jos rankose atsirado kitas stambesnio kalibro vamzdis. Tik Lietuvai nuo to ne geriau, nes su Oleka siejamo „auksinių šaukštų“ skandalo dar nepamiršome, o ir po 5 metų Briuselyje šio veikėjo politinis IQ nėra žinomas.
Dėl vieno vargu ar kas ginčysis: kažkiek mandatų socialdemokratai būsimame Seime tikrai gaus, tad rudenį ten vėl matysime tuos pačius pabodusius veidus, išblėsusias ir naujų idėjų stokojančias akis.
Prieš Europos parlamento rinkimus šaukštą deguto Blinkevičiūtė pabandė kompensuoti pareiškimu, jog po nepalankaus teismo sprendimo Sinkevičiaus dalyvavimas Seimo rinkimuose socialdemokratų sąraše yra neįmanomas. Bet vos tik gavo Europos parlamento mandatą, raudonoji panelė tai akimirksniu pamiršo ir ėmė suokti, kad jauną politiką reikia palaikyti. Esą jis bus tame sąraše, tik bus įrašytas paskutiniuoju, kas nesupratingam socialdemokratų rinkėjui tarsi formuotų nuomonę, kad ir eilėje į Seimą jis paskutinis. Tačiau žinome, kad numeris sąraše greičiau yra lentelė ant rankos per grožio konkursą, kad būtų aišku, kam užrašyti atiduodamą balsą. Net būdamas paskutiniu, kitą dieną po rinkimų gali atsidurti partijos sąrašo viršuje, ką, beje, parodė Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus: įrašytas paskutiniu, 22-uoju, jis partijos sąraše po rinkimų pakilo į 2 vietą. Taigi ir draugas Mindaugas Sinkevičius, jei iki rinkimų pačių socialdemokratų nebus reabilituotas ir formaliai pakylėtas aukštyn, turės tokias pat teises brautis į Seimą, kaip visi kiti. Aišku, jei tik norės.
Socialdemokratai apskritai stebina savo požiūriu į rinkėją kaip į absoliutų aviną. Kai jų gretose įvyko skilimas ir dalis partijos veteranų Seime išėjo iš socialdemokratų frakcijos, o paskui ir iš partijos, socialdemokratai viešai gyrėsi „atsikratę bebrų“. Žodis bebras buvo siejamas su šio gyvūno įpročiu viską tempti į savo būstą, o partijoje likęs jaunimas taip bandė pasišaipyti, neva seniai kompromitavo partiją dėl savo interesų tenkinimo. Vis gi senimas nenusirito iki buvusių kolegų lygio ir net vykusiai pašmaikštavo, bebrą pasirinkę kaip naujos partijos simbolį, nes šis gyvūnas žinomas ir dėl savo darbštumo.
Kaip parodo Sinkevičiaus pavyzdys, Socialdemokratų partijoje pasilikę bebriukai labai greitai pranoko buvusius veteranus savo dantų aštrumu, o jų būstai, kuriuos tenka užpildyti gėrybėmis, yra daug erdvesni. Ir visai nesvarbu, kad Sinkevičius kaltinamas asmeninėms reikmėms panaudojęs palyginti nedidelę sumą. Esmė juk ne čia, o požiūryje, kad galima pasinaudoti ir pasinaudojama. Kažin ar didesnė suma, didesnės galimybės sutrukdytų. Gal priešingai, juk modelis išbandytas, veikia, galima čiupti ir tempti į urvą. Grūdas prie grūdo, tūkstantis prie tūkstančio.
Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius yra tik vienas iš būrelio socialdemokratų deleguotų merų, administracijų direktorių ar tarybų narių, pagarsėjusių čekiukų skandale, dėl kurio visoje šalyje atliekami tyrimai. Jau baiminamasi: jei pirmosios instancijos teismo sprendimas bus paliktas galioti, o suformuota teisminė praktika taps pavyzdžiu kitose bylose, ar prieš kitus savivaldos rinkimus dabar 17 merų turintys socialdemokratai nepristigs žinomesnių ir šiokios tokios patirties turinčių kandidatų?