Noras susireikšminti ar nustumti dar toliau į ateitį?

Kai prie prekystalio nutįsta didžiulė norinčiųjų skaniai ir sočiai pavalgyti eilė, valgykloje dirbančios moterys vos spėja suktis. Asociatyvi nuotr. iš archyvo

Dar kojų neapšilęs Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vadovaujamas konservatoriaus Mindaugo Lingės, savaitės pradžioje nutarė stabdyti pataisų, kuriomis nuo kitų metų siūloma 10 eurų didinti vaiko pinigus, svarstymą. Taip pat bent kol kas nebus įteisinamas ir antrokų nemokamas maitinimas, nebus svarstoma ir tai, ar vienu euru pakelti biudžetininkų bazinės algos dydį.

Kaip žiniasklaida cituoja Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos rinktinį, „tokį pasiūlymą palaikė dauguma komiteto narių“, tik konkrečiai neįvardijama, kas.

Anot konservatoriaus, naujoji Vyriausybė įvertins galimybes, suskaičiuos biudžetą.

Peršasi mintis: suskaičiavusi ir įvertinusi, Vyriausybė gal sumažins, o gal ir pridės.

Pesimistus komiteto pirmininkas lyg ir nuramino sakydamas, jog „suplanuoti padidinimai neturėtų būti mažinami“. Tačiau Mindaugas Lingė čia pat prisipažino tikįs, kad „projektai grįš tokie, kokie yra suplanuoti dabar“. T. y., nei pamažinti, nei padidinti!

Šiuo metu Išmokų vaikams įstatymas numato, kad nuo 2021 metų sausio vaiko pinigai augtų iki 70 eurų, neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams – nuo 100 iki 111 eurų. Skaičiuojama, kad išmokoms vaikams kitiems metams papildomai reikėtų 63 mln. eurų. Valstybės politikų, pareigūnų ir tarnautojų, teisėjų, visų biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinį dydį siūloma didinti iki 177 eurų, o tam reikėtų apie 21,4 mln. eurų iš valstybės biudžeto. Padidinus bazinės algos dydį vos euru, biudžetininkų atlyginimai didėtų nuo 4 iki 32 eurų per mėnesį. Bent daliai žmonių tai būtų šiokia tokia apčiuopiama parama.

Tam, jog nemokamai maitinti ne tik priešmokyklinukus ir pirmokus, bet ir 26 tūkst. antrokų, per metus papildomai reikėtų apie 9,9 mln. eurų.

Kaip informavo Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Rasa Kralikevičienė, šiais metais rajone nemokamai maitinama 217 mokinių (priešmokyklinukų ir pirmokų).

Pagal ankstesnį Vyriausybės siūlymą, Įstatymas įsigaliotų nuo 2021-ųjų liepos ir realiai maitinimas būtų skiriamas nuo rugsėjo, t. y. naujaisiais mokslo metais. Nemokamas maitinimas būtų skiriamas automatiškai, tačiau tėvai galėtų teikti prašymą atsisakyti šios privilegijos.

Rasos Kralikevičienės skaičiavimu, jeigu nutarimas mokyklose nemokamai maitinti ir antrokus įsigaliotų toks, kaip pasiūlė nueinanti Vyriausybė, šį maitinimą kitais mokslo metais papildomai gautų dar 100 rajono mokinių.

Kol kas sunku pasakyti, kokia yra minėto stabdymo esmė. Jei Seimo pirmokas Mindaugas Lingė tiki, kad projektai liks tokie, kokie yra suplanuoti dabar, kodėl tada reikia tempti laiką ir atidėti sprendimus? Ar tai paprasčiausias darbo imitavimas, ar noras leisti naujajai Vyriausybei užsidėti pliusiuką priėmus svarbų sprendimą ir visuomenės akyse pasirodant didele vargstančiųjų globėja? O gal tiesiog bandymas nustumti svarbius sprendimus į tolesnę ateitį?

Kaip jau parodė pirmieji valdančiųjų sprendimai dėl postų pasidalijimo, kol kas gana sunku suprasti ir prognozuoti rinkimų laimėtojų, juo labiau – Seimo pradinukų elgesį. Keista, kaip jis dar sugebėjo patarinėti Prezidentei D. Grybauskaitei. Žodžiu, apsišarvuokime kantrybe.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top