Karūna patriarchui – iš „Vardan valdžios“ rankų

Gabrielius: „Klausyk, Sauliau, situacija susiklostė taip, kad uždėti ją seneliui gali tik tu. O jau mes skolingi neliksim…“ „Š. k.“ fotomontažas

Nėra svarbu, kas pirmasis naują Sauliaus Skvernelio suburtą demokratų frakciją Seime „Vardan Lietuvos“ praminė „Vardan valdžios“. Pastarieji įvykiai ne kartą parodė, kad valdžios siekimas galimai ir buvo pagrindinė priežastis atsiskirti nuo Ramūno Karbauskio valstiečių. Kaip po Seime nuūžusio balsavimo pastebėjo Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė, norintys padėkoti už vadovo statuso suteikimą Vytautui Landsbergiui turėtų „padėkoti Skverneliui ir jo Vardan Valdžios. Jų balsavimas užgarantavo, kad istorija būtų suklastota ir būtų saugus 71 Seimo narys salėje, ko reikia įstatymo priėmimui“.

Priminsime, kad pasipiktinusi taip gėdingai stumiamu projektu dalis Seimo opozicijos balsavimui nesiregistravo. Tarp protestavusių dėl „karnavimo“ – ir Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje į Seimą išrinktas Lietuvos regionų frakcijos seniūnas Jonas Pinskus.

Bet dalis opozicijos, tai ne visa. „Vardanvaldiečiai“ Rūta Miliūtė, Vytautas Bakas ir Lukas Savickas užsiregistravo ir savo balsus atidavė, kad iš kamino pradėtų virsti dūmai ir praneštų apie pagaliau išrinktą „balkonėlio pontifiką“. Reikšmingai ceremonijai užsiregistravo ir Skvernelio bendražygiais virtę Zenonas Streikus, Tomas Tomilinas ir Linas Kukuraitis. Nors jie balsuodami susilaikė, tačiau savo dalyvavimu garantavo, kad kvorumas būtų išlaikytas. Landsbergio inauguracijoje tiesiogiai sudalyvavo 79 Seimo nariai. Iš jų 74 pabučiavo nominanto ranką, trys ką tik paminėti susigėdo tai padaryti (atseit, susilaikė), o kategoriškai atsisakė vienintelis prieš balsavęs (visgi – balsavęs!) Saulius Skvernelis. Baikės, kaip sako kaimo žmonės. Skvernelio parodyta pozicija buvo nebesvarbi, svarbiau buvo darbų vykdytojo pareiga sužiūrėti, kad trumpus degtukus iš saujos ištraukę frakcijos nariai ateitų į salę, užsiregistruotų ir, kai reikia, paspaustų mygtukus.

Tiesa, trys balsavę už – ne vieninteliai iš „Vardan Valdžios“. Uodegą numetęs ir evoliucijos grandinėje iš socialdemokratų demokratu virtęs Algirdas Bukevičius irgi pasakė „taip“ Landsbergio karūnavimui. Neaišku tik, kodėl registravosi, bet savo pozicijos taip ir neparodė „vardanvaldiečiai“ Domas Griškevičius ir Zigmantas Balčytis bei regionininkas Remigijus Žemaitaitis.

Na, gal jie tiesiog buvo rezervistai, jei kuriam būtų susukę vidurius nuo to, ką daro.

Noras Landsbergį prilyginti šalies vadovui iš tiesų vertinamas nevienareikšmiai – yra argumentų prieš, yra ir už. Sako, panašiai pasielgė estai, savo buvusį Aukščiausiosios Tarybos pirmininką Arnoldą Riūtelį oficialiai paskelbę valstybės vadovu. Tačiau visuomenę piktina įžūlumas ir nekuklumas tų, kurie nori bet kokia kaina senolį įrašyti į istoriją. Kuklumu nesublizgėjo ir dievinamasis. Su jam būdinga pagiežiška ironija po šios inauguracijos Vytautas Landsbergis nekukliai paragino su tuo pasveikinti … Lietuvą.

Tokį pasipūtusį ir susireikšminusį tauta jį ir prisimins.

Prieš balsavimą pasigirdo kandžių siūlymų Vytautui Landsbergiui iš karto suteikti imperatoriaus titulą. Opozicijos atstovai piktinosi, kad klausimas į parlamento darbotvarkę įtrauktas paskutinę minutę, tačiau ateityje į Prezidento postą jau matuojama parlamento pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen teisinosi, kad „jį reikia pagaliau išspręsti“, juk paskutinė pavasario sesijos diena.

Negi reikėtų suprasti: neduokdie, senolis per vasarą atsisveikins su mumis taip ir nepaskelbtas valdovu?

Galima piktintis, galima stebėtis, galima svarstyti, kas iš balsavusiųjų ir ką ateityje už tai gaus. Gal tai bus kažkam palei namus asfaltuota gatvė, gal šilta vieta kokioje inspekcijoje ar Europos Sąjungos struktūroje, dotacija partijai, o gal vieta ir postas ateities koalicijoje. Juk demokratinė kryptis politikoje tradiciškai laikoma dešiniąja, vadinasi, po kitų rinkimų bendražygių reikės tiek Skverneliui, tiek Landsbergiui.

Negi karūna Landsbergiui – tai investicija į ateitį? Galimai taip. Kaip jau esame rašę, Skvernelio išsivestų naujųjų demokratų pozicija kartais kelia keistų įtarimų, dėl kokių susitarimų bent trumpam, tačiau labai reikšmingai iš opozicijos jie migruoja į poziciją. Įsitikinimai, vertybės, priešrinkiminiai pažadai, rinkėjų pasitikėjimas čia paskutinėje vietoje. Ką, beje, įrodė ir Širvintų rajono tarybos pavyzdys, kai su valstiečiais atėjusios Alytė Skeberienė ir Inga Matukaitė vardan „kažko“ migravo į taip vadinamų naujųjų demokratų gretas. Stiprėja įsitikinimas, kad po šių metamorfozių valstiečiai rajone jau nebeprisikels net kitiems rinkimams…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)

1 Atsakymas į "Karūna patriarchui – iš „Vardan valdžios“ rankų"

  1. Anonimas parašė:

    Labai taiklu

Comments are closed.

scroll to top